Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Slavětice jsou pro dostavbu Dukovan, odmítají jaderné úložiště

12.4.2016

Slavětice (Třebíčsko)11. dubna (ČTK) - Většina obyvatel Slavětic na Třebíčsku souhlasí s dostavbou jaderných bloků dukovanské elektrárny, ale odmítá stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu.

Navíc Slavětice žádají jasně dané kompenzace od vlády za očekávané zhoršení životní prostředí. Vyplývá to z referenda, které se v obci vzdálené dva kilometry od elektrárny konalo v neděli. Výsledky dopočítala komise dnes nad ránem, řekli ČTK starosta obce René Moravec (Hasiči Slavětice) a Antonín Kovář z přípravného výboru, který byl iniciátorem referenda.

Referendum také ukázalo, že řada lidí má k těmto stavbám vážné připomínky. "Není to tak, jak prezentovala obec, že tu stavby všichni vítají," uvedl Kovář. "Uvidíme, jaké pan starosta a koalice vymyslí kompenzační opatření," dodal. Opozice se na jejich přípravě bude chtít podílet. Nové reaktory by měly stát asi kilometr od Slavětic. "To už není za humny. Já říkám, že bychom je měli na zahradě," uvedl Kovář.

Lidé v referendu odpovídali na dvě otázky. První zněla, zda souhlasí se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany na katastru Slavětic bez připomínek? Druhá se ptala na to, zda lidé souhlasí se stavbou nových bloků v případě, že vláda bude dostatečně kompenzovat zhoršení životních podmínek občanů obce?

Referenda se zúčastnilo 152 občanů ze 194 s právem hlasovat, dva vhozené lístky byly neplatné. Na první otázku podle Kováře odpovědělo 11 občanů ano a 136 občanů ne, tři se zdrželi. Na druhou otázku odpovědělo 89 lidí ano a 60 ne, jeden se zdržel. "O těchto výsledcích jsem tajně snil. Za daných podmínek a položených otázek, to dopadlo nejlépe, jak mohlo," uvedl starosta Moravec.

S výstavbou pátého bloku dukovanské elektrárny počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který vláda schválila loni. Výstavbu prosazují zejména kvůli zachování pracovních příležitostí už léta místní politici i Sdružení Energetické Třebíčsko. Sdružení podle předsedy Vítězslava Jonáše hájí zájmy tří desítek firem a 128 obcí na udržení Dukovan v provozu i po roce 2035, kdy by podle dosavadních předpokladů měly být odstavovány nynější dukovanské reaktory. V elektrárně pracuje kolem 1100 lidí a podle Energetického Třebíčska je na ni navázáno dalších 400 ekonomických subjektů. Třebíčsko má na Vysočině ejvíc lidí bez práce. Letos v únoru tam nezaměstnanost byla 8,5 procenta.

Zdroj: Zpravodajství ČTK | 11.4.2016 | 07:45 | Rubrika: pol pod ene | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany