Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
V Dukovanech najeli druhý i třetí blok, elektrárna je v plném provozu.

V Dukovanech najeli druhý i třetí blok, elektrárna je v plném provozu.

3.5.2018

V úterý 2. května v 18 hodin odpoledne skončila v Jaderné elektrárně Dukovany odstávka 3. výrobního bloku. Energetikům se tak během posledních dvou dnů podařilo uvést do provozu druhý i třetí výrobní blok téměř současně. Během následujících hodin operátoři na obou blocích postupně zvýší výkon na standardních 100 %.

Druhý výrobní blok dukovanské elektrárny začal dodávat elektřinu už v úterý večer. Odstávka tak oproti plánu skončila o 6 dní dříve. Pracovníci v průběhu odstávky vyměnili pětinu paliva v reaktoru, instalovali nové třetí čerpadlo chlazení bazénu skladování použitého paliva a zvládli i modernizaci části elektrorozvaděčů. Nedílnou součástí odstávek jsou i rozsáhlé kontroly zařízení, při nichž použili i nově kvalifikované diagnostické metody. „Najíždění a odstavování bloků je jednou z nejnáročnějších činností. V jejich průběhu má personál na starosti řadu kontrol a testů, jejichž cílem je ověřit bezvadný stav zařízení bloku. Úspěšné uvedení bloků do provozu je dáno hladkým průběhem závěrečných zkoušek a kontrol. Zkrácení termínů vítám, ale dál platí, že naší nejvyšší prioritou je bezpečnost a kvalita odvedené práce,“ hodnotí průběh ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.  

Současně s druhým blokem začal elektřinu vyrábět také 3. výrobní blok, na kterém v uplynulých dnech technici prováděli kontroly zařízení sekundární části potrubí parogenerátoru. První generátor připojili technici do sítě v 15 hodin. O 3 hodiny později byl přifázován generátor druhé parní turbíny, a to v 18:13 hod. O 9 dní dříve tak skončila krátkodobá odstávka, která celkem trvala 10 dní.

„V uplynulých dnech jsme řešili postupné najíždění dvou bloků. Z tohoto pohledu to pro nás znamenalo maximální soustředění na provoz a organizaci pracovních činností. Jsem rád,  že se nám oba náběhy úspěšně podařily a nyní už bloky uvádíme na plný výkon,“ hodnotí průběh ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Zaměstnanci elektrárny si ale příliš neodpočinou. Už nyní se začali připravovat na další výměnu, která začne na 1. výrobním bloku v polovině května.

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany