Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
V Dukovanech probíhají jaderné maturity budoucích energetiků

V Dukovanech probíhají jaderné maturity budoucích energetiků

17.4.2019

Studenti 3. ročníku gymnázií úspěšně složili první „maturitní“ zkoušku ve svém životě. Celkem 34 studentů přijelo na 3 dny do Jaderné elektrárny Dukovany, aby v rámci odborné stáže nahlédli pod pokličku fungování jaderné elektrárny. Na závěr celé stáže čekala studenty závěrečná zkouška formou testu, a beseda s předsedkyní SÚJB, paní Danou Drábovou.

Jaderné maturity se účastnily vybrané studentky a studenti gymnázií z Brna, Ivančic, Moravských Budějovic, Moravského Krumlova, Nymburku, Třebíče, Uherského Hradiště, Velkého Meziříčí, Znojma a Žďáru nad Sázavou. Nejvíce je zaujaly exkurze do provozu jaderné elektrárny, kdy si mohli prohlédnout strojovnu, zjistit jak funguje provoz v havarijním štábu a dokonce si na trenažeru, přesné kopii blokové dozorny vyzkoušeli odstavení reaktoru.  „Obdivuji práci operátorů, kteří řídí elektrárnu. Musí to být velmi náročná a zodpovědná práce. Ale když jsme si to vyzkoušel, bavilo mě to,“ svěřil se jeden z účastníků.

Znalosti potřebné k úspěšnému absolvování závěrečného testu studenti čerpali nejen z prohlídky provozu, ale zejména z přednášek odborníků elektrárny, zaměřených na teorii jaderných reaktorů, zajištění radiační bezpečnosti, oblast elektrického zařízení nebo funkci primárního a sekundárního okruhu.

Nejúspěšnější student a první letošní Král Jaderné maturity je student Gymnázia Brno, tř. Kpt. Jaroše Edward Young, který nejlépe obstál ve znalostním jaderném testu. „Vážíme si zájmu všech studentům, kteří projevili zájem o účast na 11. ročníku Jaderné maturity, za aktivní a zvídaví přístup o jádro,“ sdělila Linda Navrátilová ze Strategického náboru Skupiny ČEZ. Jaderná elektrárna Dukovany je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu a díky těmto náborovým projektům seznamuje studenty s pracovním prostředím i možnostmi jejich uplatnění. Celkem v současné době pracuje v elektrárně přes 3 tisíce zaměstnanců ČEZ a dodavatelů.

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany, Ing. Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, a. s. Jaderná elektrárna Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany