Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Vladimír Dlouhý: O dostavbě Dukovan musí vláda rozhodnout co nejrychleji

Vladimír Dlouhý: O dostavbě Dukovan musí vláda rozhodnout co nejrychleji

26.3.2015

Konferenci Umíme postavit 5. blok v Dukovanech v čas?, která se ve středu 25. března uskutečnila v Třebíči, navštívil i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Podle něj by současná vláda neměla politické rozhodnutí o dostavbě dukovanské elektrárny odkládat déle, než je nezbytně nutné.

Je podle vás dostavba pátého bloku v Dukovanech reálná?

Současná vládní koalice má na stole návrh nové energetické koncepce, v níž jednoznačně klade důraz na udržení významného podílu jádra v českém energetickém mixu i na jeho další rozvoj. Sobotkův kabinet bude navíc v dohledné době jednat i o takzvaném Národním akčním plánu, který by výstavbě pátého dukovanského bloku mohl otevřít cestu. Podle mého názoru je zřejmé, že tady na Třebíčsku má rozšíření elektrárny velikou podporu. A to nejen mezi podnikateli, ale i mezi běžnými lidmi. A to je velmi důležité. Proto, co se týče dostavby Dukovan, jsem optimista.

Myslíte si, že česká vláda bude schopna politické rozhodnutí v dohledné době učinit?

Já jsem přesvědčen o tom, že rozhodnout zkrátka musí. Nejhorší, co by mohl současný Sobotkův kabinet udělat, je dál vyčkávat a tlačit problém před sebou. Vláda zkrátka musí zaujmout jasné stanovisko. I kdyby mělo být negativní, stále by to bylo lepší než další průtahy. Rád jsem tady v Třebíči tlumočil slova předsedy vlády, která pronesl během své cesty do Jižní Korey, kde prohlásil, že preferuje, aby politické rozhodnutí padlo do konce června.

Kdo podle vás v současnosti rozhodnutí nejvíce brzdí?

Bariér je několik. Jednou z nich jsou zelení, které pochopitelně nechci nijak démonizovat, ale musíme si zkrátka uvědomit, že i u nás existuje určitá skupina lidí, podle níž jaderná energetika do moderní společnosti nepatří. Druhým faktorem je státní aparát. Ten se sice k záměru dostavby staví veskrze pozitivně, projednávání a schvalování jednotlivých předloh je velice komplikované a zdlouhavé. A roli pochopitelně sehrávají i soukromé zájmy jednotlivých firem a podnikatelů. My všichni si tak musíme říci, co bychom měli zlepšit, aby realizace tak rozsáhlého projektu začala. Zároveň nesmíme zapomínat na to, že jaderné projekty v minulosti už mnohokrát zkrachovaly. A to i v zemích, které jsou daleko vyspělejší než Česká republika.

Stimulovala by případná výstavba pátého bloku český průmysl?

Určitě ano. Je neoddiskutovatelné, že případná dostavba by měla pozitivní vliv na HDP, zaměstnanost, ale například i na exportní politiku. A vyšší příjmy by pak nepochybně zaznamenal i státní rozpočet.

Jak vnímáte aktivity Okresní hospodářské komory v Třebíči?

Velice pozitivně. Třebíčská hospodářská komora patří k nejlépe pracujícím okresním komorám u nás a měla by být vzorem pro všechna podobná uskupení v celé republice.

 

Autor textu: Eva Fruhwirtová, foto: Jakub Mertl

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany