Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zahájení stavby ventilátorových věží

Zahájení stavby ventilátorových věží

15.4.2014

Stavba ventilátorových věží, kterým se odborně říká koncový jímač tepla KJT byla zahájena. První výkop pro 20 metrů vysoký objekt u západních chladicích věží proběhl dnes dopoledne.

Mezi finančně i organizačně nejnáročnější opatření, která vyplynula ze stresstestů po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě, patří výstavba koncového jímače tepla, tzv. ventilátorových věží v Jaderné elektrárně Dukovany. Ty jsou odolné proti zemětřesení, tornádu, přívalům deště i sněhu. Hodnota investice představuje stovky milionů Kč (cca 800 – větší část investice bude uložena pod zemí, menší část ventilátorové věže, bude viditelná nad zemí).

Stavební povolení ke stavbě těchto nízkých extrémně odolných ventilátorových věží, určených především ke chlazení bezpečnostních systémů elektrárny, obdržela Jaderná elektrárna Dukovany od MPO ČR v srpnu 2013. Dokončení objektu o velikosti 27mx40mx17,5m  a jeho připojení na navazující potrubní trasy a kabelové kanály pro 1. a 2..blok elektrárny proběhne v roce 2015. Druhý identický objekt, blok šesti ventilátorových věží pro chlazení tří bezpečnostních systémů 3. a 4. bloku JE Dukovany, bude dokončen a připojen v roce 2016 na východním konci elektrárny.

Ventilátorová věž je betonový skelet, odolný proti zemětřesení, vyzbrojený 6 kusy ventilátorů o průměru 8 metrů. Celkový výkon pro chlazení je 88 MW tepla. Provozní režim ventilátorů umožňuje kromě dvou stupňů otáček také tzv. reverzní chod, který lze využít proti zamrzání ventilátorů a rozstřikovacích trysek při extrémně mrazivém počasí.

Současná osmice chladících věží zůstane dominantou elektrárny a bude fungovat jako dosud pro chlazení kondenzátorů turbín. 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany