Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 1. června 2018

1.6.2018

Jednou větou

V Dukovanech pokračuje na bloku 1odstávka pro výměnu paliva a revize. Potrvá do 9. 7. Ostatní bloky EDU (bloky 2. až 4.) jsou na plném výkonu.

V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

.Z domova: Chceme jádro. Závislost na plynu je riskantní, řekne Hüner eurokomisaři pro energetiku. Fukušima je poučením pro Čínu i Česko

Ze světa: Olkiluoto 3 se připravuje k zavážení paliva. Francie a Rusko  rozšiřují jadernou spolupráci. Zavážení paliva a spouštění JE Barakah-1  se posouvá na rok 2019  až 2020. Čínský Yangjiang-5  byl připojen k síti.

Provoz EDU

1. blok – 21 den odstávky z 59 (do 9. července) Režim 7.

2. blok – 100% 496 MWe

3. blok -  100%  494 MWe

4. blok –  100% 492 MWe

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Výroba letos  5 978  GWh

 

Provoz ETE

  1. Blok 100%, 1071 MWe, výroba letos:  2 321  GWh
  2. Blok 100%, 1078 MWe, výroba letos:  3 920  GWh

 

Technické okénko

Rolls-Royce SMR: Jak to bude fungovat

Atominfo -  celý článek a popis bloku PWR 400 MWe  najdete zde: http://atominfo.cz/2018/05/rolls-royce-smr-jak-to-bude-fungovat/

Na únorové konferenci o malých modulárních reaktorech  SMR 2018 pořádané na FJFI představil Alain Woods z britského Rolls Royce jejich aktuální projekt. Jedná se o elektrárnu středního výkonu, což se může z hlediska vývoje zdát jako krok zpátky, nicméně není tomu tak. Jakou roli by tyto elektrárny zaujímaly v Británii se můžete dočíst například v článku Atomové retro. Tentokrát se ale na projekt Rolls Royce podíváme z více technického hlediska.

 

Z domova

Chceme jádro. Závislost na plynu je riskantní, řekne  Hüner eurokomisaři pro energetiku

info.cz  31.5.2018 : Chceme jít cestou jádra. Plyn nemáme a je velmi riskantní stát se závislými na jeho dovozu. Tak zní v zásadě postoj, který podle informací INFO.CZ na čtvrtečním setkání sdělí ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner místopředsedovi Evropské komise pro energetickou unii Maroši Šefčovičovi. Tématem bude i dostavba jaderných bloků v tuzemsku. „Chceme eurokomisaře Šefčoviče seznámit, v jakém bodě případného tendru jsme. Obecně s ním chceme probrat možné a průchozí podpory jaderných zdrojů,“ uvedl pro INFO.CZ Hüner.
Eurokomisař se během návštěvy Prahy sejde ve čtvrtek nejprve s premiérem v demisi Andrejem Babišem. V odpoledních hodinách bude diskutovat s jednotlivými ministry. Patří mezi ně i ministr průmyslu a obchodu, který chce zástupci EK přednést pohled Česka na budoucnost jádra.
V posledních dnech ožila diskuse o dostavbě jaderných bloků v Dukovanech, potažmo Temelínu. S odstavením dukovanských bloků se počítá zhruba okolo roku 2035. Jak se bude postupovat, zatím není jasně dané. „Existuje maďarský způsob investorského modelu (Maďarsko se vyhnulo veřejné soutěži a zakázku na stavbu jaderných bloků zadalo přímo ruskému Rosatomu – pozn.red.). Další možností, kterou ale pravděpodobně nepůjdeme, je tzv. Contract for Differences (jedná se o doplácení rozdílu mezi tržní a nezbytnou cenou, a tím pádem státní garanci návratnosti – pozn.red.). To je totiž problém z hlediska dorovnání ceny. Šlo by o nabourání trhu. Ten by se musel přeformulovat. Velká Británie touto cestou šla, ale trvalo šest let, než to s EU dojednala,“ popisuje ministr.
„Vypadá to, že my se z hlediska státu můžeme opřít o bezpečnostní doložku. To znamená, že je (zástupce Evropské komise – pozn.red.) musíme přesvědčit, že z hlediska stability soustavy nemůžeme bez jádra reálně fungovat. Může se stát, že někdo řekne: tak jádro postupně zavřete a celý jeho objem přetavte do plynu,“ říká Hüner. Jedná se ale podle něj o velmi riskantní scénář. Plyn Česko nemá, a stalo by se tak výrazně závislým na dovozu.
„A to se nechci vůbec zabývat tím, zda důvěřujeme Rusům, že nám přívod plynu neuzavřou, jak už se stalo v roce 2009. Problémem už je to, že celá Evropa bude na plynové médium přecházet. Němci kvůli tomu budou dokonce stavět NordStream 2. Zcela zřetelně se Evropa vědomě zavazuje k vyšší závislosti na komoditě. A když nastává převis poptávky nad nabídkou, tak se logicky zvýší ceny plynu, tím se zvednou i ceny elektřiny a tepla,“ vysvětluje šéf resortu průmyslu a obchodu.
Preferuje proto cestu jádra. „Někdo řekne, že jádro také vozíme. To je pravda. Ale plyn nemůžeme vozit z tolika různých destinací. U paliva je mi jedno, jestli letí z Moskvy nebo Kanady. Transportní náklady jsou srovnatelné. Kdyby mi jeden z partnerů začal tlačit na pilu, tak ještě mám možnost se domluvit s dalšími pěti,“ tvrdí Hüner.
Šefčovič navštíví Česko ve čtvrtek a pátek v rámci „Energy Union Tour“. Jejím cílem je členským státům osobně představit plán na vytvoření energetické unie a získat stanoviska vlád i národních parlamentů. V průběhu čtvrtka se zástupce EK sejde kromě Babiše a Hünera také s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem nebo ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou. Na programu má i setkání s poslanci a senátory z výborů, jež se zabývají energetickou a klimatickou politikou EU.

 

Fukušima je poučením pro Čínu i Česko

31.5. Marek Sviták ČEZ:  Jedinou cestou, jak rozvíjet jadernou energetiku, je jednoznačná priorita maximální rozumně dosažitelné úrovně bezpečnosti. Vždy je nutné přihlížet k místním specifikům, obecné principy jsou ale platné pro nejpočetnější zemi na světě, i střední Evropu. Shodli se na tom nejvyšší představitelé čínského i českého jaderného dozoru při pracovním jednání koncem května v Praze.

Drobné úpravy dokumentace i investice za stovky milionů do speciálně upravených výkonných dieselgenerátorů, zodolnění budov, nebo doplnění těžké techniky. Tak vypadal soubor opatření v českých jaderných elektrárnách, které doplnil provozovatel v návaznosti na zátěžové testy. Komplexní posouzení trvalo přes tři roky a obsahovalo množství analýz, modelů a inženýrských odhadů. Se zkušenostmi z testování i zavádění novinek se český Státní úřad pro jadernou bezpečnost dělil v minulých dnech s čínskými kolegy. „Havárie elektrárny ve Fukušimě je kromě jiného obrovský zdroj poučení, na tom je naprostá shoda. Stejně k tomu přistupuje i Čína, která s velkým nasazením rozvíjí jadernou energetiku, a jsem ráda, že jí můžeme nabídnout některá naše řešení a zkušenosti,“ hodnotí důležité jednání předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. 

Celou sobotu například strávili nejvyšší představitelé čínského jaderného dozoru v Temelíně. Nezajímala je jen čistě technická řešení, ale především jejich aplikace a vzájemné propojení, včetně například úlohy hasičů. „Pro nás je velmi důležitý přenos takzvaných dobrých praxí. Tedy sdílení dobrých řešení mezi elektrárnami a firmami a platí to samozřejmě i pro návštěvy z takto důležitých institucí. Proto jsme za tuto příležitost velmi rádi,“ uvedl ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek, který většinu takzvaných pofukušimských opatření sám návštěvníkům představil.

Ze světa

Olkiluoto 3 se připravuje k zavážení paliva

30 May 2018 WNA. Horké funkční testy byly ukončeny ve Finsku na bloku Olkiluoto 3, kde je již delší dobu ve výstavbě první evropský jaderný reactor ( EPR). Nyní se připravuje vše pro zavážení paliva. Tzv. horké testy začaly v prosinci 2017 a prokázaly plnou funkčnost všech technologických systémů

Do aktivní zóny reaktoru se bude zavážet 241 palivových element o celkové váze 128 t. Palivo bylo již dovezeno na lokalitu. První připojení k síti je plánováno na prosinec 2018  a zahájení komerčního provozu na květen 2019.

Stejný blok EPR je spouštěn v čínské Taishan v provincii Guangdong, kde bylo zavážení paliva zahájeno minulý měsíc. Další EPR se staví v Normandii ve Flamanville. Zde má být palivo zavážené ve čtvrtém kvartále letošního roku,

 

Francie a Rusko  rozšiřují jadernou spolupráci

29 May 2018 WNA:  Ruský Rosatom a francouzské Alternative Energies a Atomic Energy Commission (CEA) podepsali 24.5. za účasti prezidentů Vladimíra Putina a Emmanuela Macrona  u příležitosti Ekonomického fora v St. Petersburgu dohodu rozšiřující současnou spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie.

Podle Rosatomu podepsaný dokument rozšiřuje současné aktivity zejména v oblasti spolupráce na výstavbě průmyslových objektů ve třetích zemích, dále potom v oblasti školství ve výměně studentů a rozšíření spolupráce mezi výzkumnými centry.


Zavážení paliva a spouštění JE Barakah-1  se posouvá na rok 2019 až 2020

28 May (NucNet): Zavážení paliva a spouštění první JE v Spojených Arabských Emirátech  bude posunuto na období 2019 až 2020

Podle společnosti Nawah Energy Company, která je Joint venture společností  Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) a Korean Electric Power Corporation (Kepco), která bude provozovat stavěné čtyři bloky JE Barakah, vychází  posun v harmonogramu spouštění z principů bezpečnostní kultury, která vyžaduje velmi konzervativní přístup v otázkách jaderné bezpečnosti. Do nového harmonogramu byly zakomponovány zkušenosti ze spouštění JE Shin Kori 3 v Jižní Koreji, která je referenčním blokem tohoto typu Korejského reaktoru PWR o výkonu 1400 MWe. Výstavba JE Barakah začala v červnu 2012.  Lokalita Barakah je cca 240  km jižně od  Abu Dabi. Celý projekt čtyř bloků je rozpočtován ve výši 18 mld. USD.

Čínský Yangjiang-5  byl připojen k síti

25 May (NucNet):  Pátý blok JE Yangjiang Jihočínské provincii  Guangdong byl podle China General Nuclear Power Corporation (CGN) připojen k síti.

Tento blok čínské provenience s PWR reaktorem ACPR1000  o výkonu 1000 MWe se začal stavět v  září 2013.
Yangjiang-4 byl poslední reaktor  typu CPR1000  spouštěný na lokalitě . Blok 1. Je v provozu od března 2014, blok 2.  Byl spouštěn v červnu 2015 a blok 3 v lednu 2016.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany