Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 10. červenec 2015

14.7.2015

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je přinášejí veřejné informační zdroje s komentářem předsedy OBK.

 

EDU

1. – 4. blok  EDU na plném výkonu, bezpečný a stabilní provoz.  

Za rok 2015 bylo vyrobeno  8234 GWh  elektrické energie.

 

Informace ze světa

 

Rusko nabízí japonsku technologii na odstranění tricia 

9 Jul (NucNet)

RosRAO of Russia  (složka Rosatomu  kompetentní k nakládání s radioaktivními odpady) nabízí že je ochotná  připravit dokumentaci s detail technologie  pro demonstrační jednotku odstraňujících tritiem  kontaminovanou vodu  JE Fukushima Daiichi společnosti TEPCO.

 

Parogenerátor  Haiyang 2 instalován

08 July 2015

První ze dvou parogenerátorů pro druhý blok JE Haiyang 2 (AP 1000) byl instalován. Parogenerátor je 24 m dlouhý /respektive vysoký, jde o vertikální PG na rozdíl od horizontálních, které jsou používané v JE VVER/, 5,5 m v průměru a váží 625 tun.

 

Energoatom má schválený export elektřiny do Polska

08 July 2015

Ukrajinská vláda schválila minulý měsíc pilotní projekt Vývozu elektřiny z JE Chmelnická blok 2 (VVER 1000) do EU (respektive do Polska). Otevírá se tak nejen možnost přímého vývozu elektřiny, podobně jako je  to z uhelné elektrárny Burštýn, ale i potenciální možnost finanční podpory dostavby bloků 3 a 4 JE Chmelnická. V březnu NAEK Energoatom Ukrajiny a Polenergia podepsali memorandum o porozumění, které uvažuje toto přímé připojení JE Chmelnická do evropské sítě.

 

Výstavba JE  Sanmen 2  

3 Jul (NucNet)

Polární jeřáb pro Čínskou JE Sanmen (bloky AP1000), kterou staví Westinghouse spolu s State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) v provincii  Zhejiang provincie  byl osazen na místo. Tím byla budova kontejnmentu připravena k montáži vrchlíku. Osazení 830 tunového vrchlíku bylo provedeno 7.6. Tím je stavba připravena k instalaci pasivních chladicích systémů, které jsou umístěny na střeše kontejnmentu.

 

Ukrajina chce spolupracovat s US na konverzi uranu

3 Jul (NucNet)

Státní ukrajinská firma Nuclear Fuel souhlasí se spoluprací  s americkou společností  ConverDyn, obě strany se zaměřují na možnost vytvoření společného zařízení pro konverzi oxidu uranu, tzv. žlutého koláče na hexafluorid uranu. ConverDyn je vlastněna  General Atomics and Honeywell a specializuje se právě na konverzi.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany