Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky - 11. duben 2014

Zprávy z jaderné energetiky - 11. duben 2014

14.4.2014

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

Zpráva týdne – zrušení tendru na ETE 3,4

Více informací v samostatné zprávě ze dne 10. 4.2014. 

EDU

Provoz EDU stabilizovaný.  1. a 4. blok na 100% výkonu. 2. blok v odstávce pro výměnu paliva, kontroly a realizace modifikací. 13. den z plánovaných 31 dnů. 3. blok se po předchozí plánované roční odstávce dostává na plný výkon (dnes 495 MW – 99% normální stav po náběhu bloku po výměně paliva). Celkově je ke dnešnímu dni vyrobeno 4 223  GWh elektrické energie. Jihomoravský kraj vyjádřil podporu výstavbě EDU 5 – nového bloku v EDU.

 

Zasedání GMF

Ve dnech 7. a 8. dubna jednalo v Bruselu na svém pravidelném zasedání sdružení GMF. Je to sdružení obecních samospráv z obcí a měst v okolí jaderných zařízení v Evropě. Členy jsou i obce Rouchovany a Dukovany. Nosným tématem tohoto setkání byla myšlenka evropské sítě pro výměnu informací v oblasti ukládání radioaktivních odpadů. Samosprávy by si měly vyměňovat informace o prostojích, kompenzacích, argumentech a fungování spolupráce mezi samosprávou a provozovatelem úložiště RA odpadů. Tato aktivita by byla financována z podpory EU. Dále byl na jednání představen projekt E track, který směřuje ke zmapování producentů odpadů a jejich množství ve všech státech EU. Byla také představena evropská direktiva o RA odpadech. Inspirující může být přístup švédského Oskarhammu k problematice diskuse o hlubinném úložišti.

Jednání se účastnili starostové obcí Rouchovany a Dukovany a předseda OBK EDU.

 

Personálie

SUJB - novým náměstkem předsedkyně SUJB pro jadernou bezpečnost se stal od 1.4.2014  dosavadní ředitel Odboru kontroly jaderných zařízení, Ing. Zdeněk Tipek, který ve funkci vystřídal Ing. Petra Brandejse jmenovaného v roce 2007.

 

Co se stalo ve světě

NAEK Ukrajina uvažuje o palivu Westinghouse

Ukrajinská jaderná energetická společnost NAEK, která provozuje 4 lokality s reaktory VVER (Záporožská, Jižně ukrajinská, Chmelnická a Rovenská JE) uvažuje o možnostech dodávek jaderného paliva od fy Westinghouse. Již v minulosti bylo několik palivových kazet fy Westinghouse zkoušeno na JE Jižně ukrajinská.

 

První polovina nového sarkofágu JE Černobyl  je hotová

http://www.world-nuclear-news.org/WR-First-half-of-Chernobyl-cover-on-the-move-0104144.html

První část nového „sarkofágu pro zhavarovaný 4. blok Černobylu je hotova a byla dopravena na montážní plochu před čtvrtým blokem. Konstrukce váží 12 800 tun a je vysoká112,5 m. Foto v úvodu zprávy.

 

Systémy MaR pro Olkiluoto-3 schváleny dozorem

11 Apr (NucNet): 

Finský dozor (STUK)  schválil projekt systému měření a regulace pro JE Olkiluoto 3 – EPR. Schválení  STUK ale podmínil dodatečnými  analýzami následků výpadků systému.

 

DOE zastavilo projekty v Rusku

7 Apr (NucNet): 

Americké ministerstvo energetiky  (Department of Energy – DOE) zastavilo v reakci na akce “Ukrajina – Rusko”  mnoho civilních dotačních projektů v Rusku. Oznámil to Ruský Rosatom.

 

Kalendárium

Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé

12. duben v pražském Klementinu:  min−3,0 °C (1913), průměr 9,2 °C (od 1961), max 23,6 °C (1989)

12. 4.1633 – Galileo Galilei byl předveden před inkviziční tribunál vyšetřující jeho kacířství

12. 4.1961 – Nadporučík Jurij Alexejevič Gagarin jako první obletěl zeměkouli. Historický let na kosmické lodi Vostok 1 trval 108 minut. Od roku 1969 se z rozhodnutí Mezinárodní letecké federace slaví tento den jako Světový den letectví a kosmonautiky.

12. 4.1981 – První start raketoplánu Columbia začal novou éru letů do vesmíru. První let raketoplánu trval 2 dny (36 obletů Země).

14. 4.1912 – Parník Titanic na své první plavbě přes Atlantik narazil na ledovou kru. Další den kolem 2.20 ráno se potápí.

14. duben  Světový den monitoringu diabetiků

18. duben  Mezinárodní den památek a historických sídel

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany