Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 12. červen 2015

15.6.2015

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

 

EDU

Všechny bloky EDU na plném výkonu, bezpečný a stabilní provoz.

Čtvrtek 11.6. plánované celoareálové cvičení s námětem řešení MU 3 stupně, vícebloková událost. Cvičení proběhlo za účasti osádky plnorozsahového trenažéru a displejového simulátoru. Bylo procvičeno ukrytí personálu a spouštění sirén. Starostové v okolí byli informováni.

Za rok 2015 bylo vyrobeno 7041 GWh elektrické energie.

 

OBK v EMO

Členové OBK navštívili ve středu a ve čtvrtek JE Mochovce a úložiště radioaktivních odpadů JAVYS na Slovensku – více informací v samostatném článku.

 

 

Informace ze světa

 

MAAE vyjadřuje zklamání z JE Metzamor 2

12 Jun (NucNet):

MAAE vyjádřilo velké zklamání z malého progresu zvýšení bezpečnosti  Arménské JE  (VVER 440). MAAE absolvovalo na elektrárně 13 denní misi posuzující stav elektrárny v souvislosti s její žádostí o prodloužení provozní licence.  Arménská JE je v provozu od roku 1980 a po zemětřesení v roce 1992 byla odstavena a posléze v roce 1996 byl zprovozněn pouze druhý blok. Elektrárna poskytuje 40% elektrické spotřeby Arménie. Současná licence končí v roce 2016.

  

Bělorusko přijalo strategii nakládání s RA odpady

09 June 2015

Bělorusko přijalo strategii nakládání s RA odpady pro svoji první JE budovanou na lokalitě Ostrovets. Strategie vychází z doporučení MAAE pro nakládání s RAO. Parlament schválil strategii 2. 6. a je platná datem zveřejnění. Byla zveřejněna na webu  národní legislativy minulý týden. Předpokládá se produkce cca 9260 m3 pevných odpadů a 60 m3 vysoceaktivních odpadů během 60 let provozu JE Ostrovetz.

 

Bloková dozorna Haiyang 1 je zprovozněna

09 June 2015.

Bloková dozorna reaktoru Westinghouse AP 1000 budovaného  na lokalitě  Haiyang  v  čínské provincii Shandong byla zprovozněna. Očekává se spouštění bloku koncem letošního roku.

  

Amano volá po odpovědnosti za kybernetickou bezpečnost

2 Jun (NucNet):  

Společný mezinárodní odpovědný přístup k problematice kybernetické bezpečnosti v jaderných zařízeních je nezbytný k čelení hrozeb kybernetických útoků na jaderná zařízení. Vyzval k tomu generální ředitel MAAE Yukiva Amano na konferenci o kybernetické bezpečnosti pořádané MAAE ve Vídni.

  

Rusko připravuje restrukturalizaci společnosti Rusatom Overseas

1 Jun (NucNet):

Rusatom Overseas, která dosud připravovala všechny zahraniční aktivity Rosatomu pro výstavbu jaderných elektráren v zahraničí a to až do stadia podpisu kontraktu, bude restrukturalizována na tři společnosti. Po restrukturalizaci by měla jedna část jen prodávat nové ruské projekty do zahraničí. Další části by měly kontrolovat již započaté aktivity v Turecku (JE Akkuyu) a ve Finsku (JE Hankiviki). Oznámil to náměstek Rosatomu Kirill Komarov.

 

 

Kalendárium – může se hodit

Na svatého Antonína (13. 6.) broušení kos započíná.

Chladný květen, červen vlažný - je pro sýpky, sudy blažný.
Netřeba v červnu o déšť prositi, přijde, jak začnete kositi

 

12. 6. 1962 – Konal se první koncert skupiny The Rolling Stones.

13. 6. 1897 – Společnost Elektrická dráha Smíchov – Košíře zahájila provoz elektrické tramvaje.

15. 6. 1754 – Prokop Diviš sestavil v Příměticích u Znojma první zemněný bleskosvod – soustavu 400 kovových hrotů spojených s uzemněním, která měla odsávat elektřinu z oblak a snižovat nebezpečí vzniku elektrického výboje.

16. 6. 1903 – Založena automobilka Ford

17. 6. 1885 – Socha svobody připlouvá do New Yorku.

18. 6. 1928 – Amelia Earhart se stává první ženou, která v letadle přeletěla Atlantský oceán (jako cestující v letadle pilotovaném Wilmerem Stultzem a s mechanikem Lou Gordonem)

19. 6. 1910 – Jan Kašpar v Pardubicích absolvoval první veřejný let v letadle vlastní konstrukce

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany