Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 14. únor 2016

15.2.2016

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

JE Dukovany

(stav ke dni 14. 2. k 15:51)

  1. RB.  40 % probíhá náběh bloku   
  2. RB:  78%
  3. RB: 100% výkonu bloku
  4. RB:  Odstávka pro výměnu paliva

Za rok 2016 vyrobeno v EDU 887 GWh                  

 

JE Temelín

(stav ke dni 12. 2.2016)

První blok i druhý blok jsou v provozu na plánovaném výkonu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

 

 

Informace ze zahraničí

 

BKW splnilo s pochvalou

 

12 Feb (NucNet):  

Švýcarský jaderný dozor (ENSI)  Federal Inspectorate for Nuclear Safety oznámil, že společnost BKW, která provozuje  jedno blokovou JE  Mühleberg  ve Švýcarsku, implementovala všechna doporučení z mise OSART MAAE, která proběhla na elektrárně v říjnu  2012.

 

100 mld € bude potřeba pro vylepšení francouzských JE

 

11 Feb (NucNet):

Francouzská komora finančních auditorů oznámila ve své výroční zprávě, že je potřeba na 100 mld € do roku 2030 na rekonstrukce a vylepšení všech 58 reaktorů, které provozuje EdF. Již vloni  EdF oznámilo, že bude potřebovat na implementaci všech požadavků dozoru cirka 55 mld € do roku 2025.

 

Plány demontáže japonských JE schváleny

 

12 February 2016

Plány pro demontáž tří japonských elektráren v provincii Fukui byly schváleny japonským dozorem. Jedná se o JE Mihama, blok 1 a 2 a Blok 1 JE Tsuruga (341 MWe BWR). Které byly definitivně odstaveny vloni v dubnu.

 

 

EURATOM  nadále podporuje pokračující výzkumu reaktorů čtvrté generace  

 

5 Feb (NucNet):

Euratom (The European Atomic Energy Community)  bude pokračovat v podpoře účasti a mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji reaktorů generace 4. Foratom, (the European nuclear industry trade group) doporučuje prodloužit zapojení Euratomu do GIF (the Generation IV International Forum  na dalších deset let, tedy do roku 2016.
GIF  bylo založeno v roce 2000 devíti zeměmi a dnes má 13 členů. Z více než stovky konceptů reaktoru budoucí generace bylo vybráno 6 typů k dalšímu společnému vývoji. Zahrnuje reaktory s tepelnými i rychlými neutrony chlazené sodíkem, vysokoteplotním plynem, roztaveným olovem, roztavenou směsí olovo vizmut a reaktory s tekutými solemi.

 

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany