Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 18.1.2019

18.1.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1,2 a 4. Blok 3 je odstaven do plánované odstávky pro výměnu paliva a revize zařízení. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Z domova: Zájem návštěvníků o jaderné elektrárny Dukovany a Temelín roste už několik let po sobě. Společnost ZAT posiluje kompetence, koupila českou firmu Definity Systems

Ze světa: Hitachi zastavuje projekt JE  Wylfa Newydd. Rusko začalo s kontrolní montáží reaktoru MBIR v Dimitrovgradu. Ruský regulátor udělil licenci pro prodloužení životnosti JE Balakovo 3. NuScale a Jordánsko budou spolupracovat na studii proveditelnosti pro nasazení malých modulárních reaktorů (SMR). NUVIA nechyběla při slavnostním otevření komplexu pro zpracování RAO na Záporožské JE, na jehož modernizaci se podílela. Inovativní technologie zvyšuje bezpečnost modulárního malého reaktoru (SMR) NuScale.

Provoz EDU

1. blok –100 %  

2. blok –100 % 

3. blok – 42 den plánované odstávky od 7. 12. pro výměnu paliva a revize, režim 6, palivo v reaktoru

4. blok -  100 % 

Výroba letos 500 GWh

 

Provoz ETE

1. blok- výkon 1086 MWe, výroba letos  417 GWh

2. blok– výkon 1099 MWe, výroba letos  419 GWh


V Dukovanech zavezli palivo do reaktoru třetího výrobního bloku

Dukovany, 14. ledna 2019: Energetici v Jaderné elektrárně Dukovanech dokončili zavážení paliva na třetím výrobním bloku. Práce na odstávce, které začaly 8. prosince, se tak přesunuly do druhé poloviny. Pro dosažení požadovaného výkonu reaktoru musí energetici ročně vyměnit zhruba jednu pětinu paliva za čerstvé. Vedle rozsáhlých kontrol a testů zařízení, servisních a údržbových prací zde navíc technici instalují další, v pořadí už třetí systém chlazení bazénu určeného pro skladování použitého paliva. Elektrárna tak pokračuje v programu rozsáhlých modernizací a dalšího zvyšování bezpečnosti. Třetí dukovanský blok by měl energii začít opět vyrábět na přelomu ledna a února.

Konference

Pátý ročník konference SMR 2019 (malé a modulární reaktory) se uskuteční 14. února na FJFI Břehová 7. Sledujte http://malereaktory.cz/program/. Registrace je již otevřena.


Stalo se ve světě

Jaderný svět 2018

Každoroční skvěle zpracovaný podrobný přehled Jaderná energetika v roce 2018 zpracoval Vladimír Wágner a najdete jej zde: http://www.osel.cz/10295-jaderna-energetika-v-roce-2018.html

 

Hitachi zastavuje projekt JE  Wylfa Newydd

17. Jan (NucNet): japonské Hitachi dnes oznámila, prací na vybudování dvou  ABWR v lokalitě JE  Wylfa Newydd v severním Walesu. Důvodem jsou náklady na výstavbu a neschopnost dosáhnout dohody o financování s vládou UK.

 

Rusko začalo s kontrolní montáží reaktoru MBIR

16 January 2019 WNN: Volgodonský závod AEM (Atomenergomash) dokončil první etapu kontrolní montáže budovaného reaktoru MBIR ( 150 MWt výzkumný, sodíkem chlazený rychlý reaktor). MBIR se staví ve výzkumném ústavu NIIAR v Dimitrovgradu v Ruském region Ulyanovsk. MBIR  má nahradit experimentální reaktor BOR 60, který je  v Dimitrovgradu v provozu od roku 1969,

 

Ruský regulátor udělil licenci pro prodloužení životnosti JE Balakovo 3

16 Jan (NucNet): ruský jaderný regulátor Rostekhnadzor vydal licenci na prodloužení provozní životnosti bloku 3 JE  Balakovo do roku 2048. JE Balakovo 3 je VVER 1000  V320 v provozu od roku 1989. Na lokalitě Balakovo v Saratovské oblasti jsou v provozu čtyři bloky VVER 1000.

 

NuScale a Jordánsko budou spolupracovat na studii proveditelnosti pro nasazení SMR

15 Jan (NucNet): Americká společnost NuScale vyvíjející malé modulární reaktory (SMR) podepsala dohodu s Jordánskou Komisí pro atomovou energii (JAEC)  pro zpracování studie obchodní příležitosti pro nasazení jaderné elektrárny se SMR v Jordánsku.

 

NUVIA nechyběla při slavnostním otevření komplexu pro zpracování RAO na Záporožské JE, na jehož modernizaci se podílela.

Na konci rok , přesněji  20.12.2018 proběhlo v Záporožské jaderné elektrárně za účasti prezidenta NAEK Energoatom Jurie Nedaškovského, zástupců Evropské komise, Společné kanceláře pro podporu EK (JSO), zástupců dodavatelských společností, specialistů a jiných zúčastněných stran slavnostní otevření a představení moderního komplexu pro zpracování radioaktivních odpadů.

Nový komplex je plně v souladu s nejnovějšími globálními trendy v oblasti zpracování RAO a je nejmodernějším na Ukrajině. NUVIA a.s. (Česká část společnosti Nuvia s centrálou v Třebíči) sem dodala systém chemického a radiačního monitoringu emisí ze spalovny pevných RAO a gama-spektrometrický systém měření radioaktivních odpadů

 

Inovativní technologie zvyšuje bezpečnost NuScale SMR

11. ledna 2019 : WNN:  NuScale energie a Ultra Electronics Energy představili nový bezpečnostní displej a indikační systém pro malé modulární reaktor NuScale. Použitá technologie programovatelného pole Gate Array je poprvé použita komerčně v americkém jaderném průmyslu.

Inovativní digitální zobrazovací systém zobrazuje údaje o kritických a bezpečnostních funkcích každého z 12 reaktorů elektrárny a to ve vysokém rozlišení, s vysokou věrností.

Konfigurovatelné displeje obdrží vstup ze systému ochrany modulu NuScale, a graficky zobrazuje data a trendy a to v reálném čase.

Použití technologie FPGA umožňuje jednodušší, efektivnější a kontrolovatelný přehled o důležitých procesech. Bezpečnostní displej a indikační systém zobrazuje data systémů bez použití mikroprocesorů, operačních systémů nebo softwaru reálného času. Inovativní design má  tak vysokou odolnost pro kyber security ve srovnání se standardními digitálními systémy na bázi mikroprocesorů.

NuScale je modulární koncepce až dvanácti reaktorů PWR s výkonem 60 MW každý. Veškerý reaktorový ostrov ( reaktor, parogenerátor, kompenzátor objemu, čerpadla atd.) je umístěn  jako modul v tlakové nádobě, která tvoří ochranný i transportně manipulační kontejnment. Takových modulů mlže být až 12.

Americká jaderná regulační Komise (NRC) má v září 2020 dokončit návrh certifikačního postupu pro SMR. Americké ministerstvo energetiky (DOE) v prosinci podepsalo memorandum o porozumění o použití dvou z 12 modulů pro demonstrační jednotku tohoto modulárního reaktoru  budovanou v Národní laboratoři v Idaho (INL).

Majoritním investorem v NuScale je Fluor Corporation. Ultra Electronics je skupina podniků, které spravují portfolio specializovaných schopností, vytvářejí vysoce diferencované řešení a produkty v oblasti obrany, letectví, bezpečnosti, kybernetické, dopravní a energetické.

                                                                                                                                                                    

Z domova

Zájem návštěvníků o jaderné elektrárny Dukovany a Temelín roste už několik let po sobě

V roce 2018 navštívilo Jadernou elektrárnu Dukovany přes 36 tisíc návštěvníků a do jihočeského Temelína jich zavítalo přes 46 tisíc. V obou jaderných elektrárnách se jedná o rekordní návštěvnost, která roste už čtvrtým rokem po sobě.  Dukovanské infocentrum společně s Přečerpávací vodní elektrárnou Dalešice patří mezi vyhledávané turistické cíle na Vysočině. Také proto energetici v Dukovanech v letošním roce dokončují modernizaci infocentra, která zvýší kapacitu návštěvnosti v nejvytíženějších měsících roku.

Infocentrem Jaderné elektrárny Dukovany si prošlo od roku 1994 přesně 680 720 návštěvníků. Dlouhodobý zájem o komentované prohlídky je především z řad studentů základních, středních a vysokých škol, kteří tvoří osmdesát procent všech návštěvníků. Víkendy a prázdniny naopak patří rodinám a zájmovým skupinám. Provoz infocenter Dukovany a Dalešice zajišťuje pět odborně proškolených průvodkyň, které jen v loňském roce provedly přes 48 tisíc návštěvníků. „Mezi návštěvníky jsou velmi vyhledávané speciální akce s možností vstupu do prostor elektráren, jako například 24 hodin otevřených dveří, noční prohlídky, víkendové exkurze apod.,“ upřesnila Dana Janovská, jedna z průvodkyň infocentra.

V uplynulém roce energetici pro návštěvníky pořídili novou mlžnou komoru, která svými parametry patří k nejmodernějším v Evropě a dále několik interaktivních modelů, vztahujících se právě k výrobě a spotřebě elektrické energie. Jedná se například o model energetického mixu, na kterém si zájemci mohou vyzkoušet pokrytí spotřeby elektrické energie ze zdrojů, které máme v České republice k dispozici. Na další překvapení se mohou návštěvníci těšit i v letošním roce. Právě v těchto dnech technici kompletují tzv. barevnou ulici, v rámci které dojde k oživení modelu výrobního bloku, rozpohybování modelu reaktoru a výměny paliva, a instalují zážitkovou část modelu reaktoru, který je vytvořen v poměru 1:1 ke skutečnému.

Elektrárnu ročně navštíví také stovky zájemců o jadernou energetiku ze zahraničí. V roce 2018 jich bylo 762. Nejvíce zahraničních návštěvníků k nám přijíždí ze sousedních zemí jako Polsko, Rakousko, Německo i Slovensko. Zavítali k nám ale také hosté z Malajsie, Koreji, Brazílie, Íránu, Indie nebo Číny.

Největšími akcemi loňského roku byl Energyfest, pořádaný u příležitosti 40. výročí vodního díla Dalešice a Letní kino pod chladicími věžemi, na které se mohou milovníci letních filmových projekcí těšit i v tomto roce.

V rámci Infocentra je také v letošním roce pro návštěvníky připravena celá řada speciálních prohlídek. Ty nejbližší začínají již první únorovou sobotu 2.2. Více na www.aktivnizona.cz nebo na facebooku Infocentra Dukovany.

Podívat se do obou českých jaderných elektráren můžete i z pohodlí domova: http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dukovany/ a http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/

 

Společnost ZAT posiluje kompetence, koupila českou firmu Definity Systems

17.1.201916 Tisková zpráva

Společnost ZAT a.s., český výrobce řídicích systémů pro energetiku a průmysl, posiluje své kompetence v oblasti informačních technologií. K 1. lednu tohoto roku začlenila do své struktury dceřinou firmu Definity Systems s.r.o.

 „Tímto krokem reagujeme na vývoj trhu směrem k Průmyslu 4.0 a na požadavky našich zákazníků. Od rozšíření společnosti očekáváme zvýšení konkurenceschopnosti a příležitostí získávat zakázky v nových oborech,“ říká Ivo Tichý člen představenstva ZAT a.s.

Společnost Definity Systems působí na trhu informačních technologií dvacet let. Zaměřuje se na vývoj software na zakázku i tvorbu nezávislých nadstaveb podnikových systémů, z nichž klienti získávají dodatečné informace i funkce pro analýzu, rozvoj a řízení firmy. Vyvíjí také aplikace v oblasti IoT technologií.  „To jsou kompetence, které jsme při hledání vhodného partnera pro akvizici požadovali. Jedním ze strategických cílů ZAT je rozvíjet a posilovat softwarové služby spojené se zpracováním a prezentací dat na moderních platformách. A kompetence společnosti Definity Systems naše požadavky splňují,“ upřesňuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT. Jde například o procesní vizualizace, uživatelské rozhraní, vývoj Smart systémů a práce s Big Daty.

Podle Vladislavy Česákové jde o synergické spojení. Díky vstupu společnosti Definity Systems do akciové společnosti ZAT mohou její zákazníci, partneři i zaměstnanci očekávat zázemí silné firmy, posílení pozice na trhu i získání nového know-how pro své stávající i nové zakázky.

„V první polovině letošního roku se zaměříme na začlenění části vývojového týmu Definity Systems do projektů vývoje IoT technologií ZAT. Jde především o rozvoj technických prostředků a nadstavbové práce s daty na systémech SandRA Synergy či nové platformě SimONet. Stávající projekty pro významné klienty Definity Systems budou i nadále pokračovat beze změn a zůstávají součástí firmy. I nadále na nich budou týmy dlouhodobě pracovat,“ upřesňuje Ivo Tichý.

ZAT akvizicí posílí cca o 30 pracovníků, převážně programátorů, na celkových 350 zaměstnanců. Firma dlouhodobě zaměstnává z 80 procent středoškolsky a vysokoškolsky vzdělané odborníky.

Akciová společnost ZAT je předním dodavatelem řídicích systémů pro energetiku a průmysl ve světě. Zaměřuje se na vývoj, výrobu a nasazování řídicích systémů pro náročné průmyslové procesy s důrazem na bezpečnost a životnost řídicích systémů. Ve svém oboru patří mezi lídry v oblasti jaderné i klasické energetiky, průmyslu, drážních systémů, plynárenství a smart systémů. V současné době působí v 60 zemích světa. Řídicí systémy a know-how ZAT jsou nasazeny na 10 procentech jaderných elektráren ve světě a 30 procentech v EU. Společnost patří mezi zakladatele automatizace ve světě a je českou firmou s nejdelší historií v oboru. Standardní roční obrat firmy se pohybuje kolem tři čtvrtě miliardy korun.

Ze začlenění Definity Systems jako dceřiné firmy ZAT budou těžit zákazníci, partneři i zaměstnanci obou společností. Klienti ZAT mohou od významného posílení vývojového týmu očekávat rozšíření produktů v oblasti IoT technologií a nadstavbových aplikací řídicího systému SandRA (Safe and Reliable Automation) o sofistikované zpracování dat a jejich využití pro manažerské řízení jednotlivých technologií i rozsáhlých technologických celků typu energetického výrobního bloku.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany