Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 19. květen 2017

19.5.2017

Jednou větou

V Dukovanech je odstávka na bloku č. 1 a 4, bloky č. 2, 3 jsou na plném výkonu. Oba dva bloky ETE jsou na plném výkonu.

ČEZ vyčlení jádro do samostatné divize, svátek matek na Dukovanech. Seminář o budoucnosti jádra v Česku na ZČU Plzeň. Americká jaderná elektrárna s reaktorem Westinghouse AP 1000 a vztahy s okolím. Uganda hledá čínskou spolupráci v jaderné oblasti, Belgický dozor povolil restart Tihange 1. První část toroidní komory pro ITER je připravena k transportu od Korejského výrobce do Cadarache.

Seznamte se: APR 1400 – Korejský pokročilý tlakovodní jaderný reaktor.

…..Více dále.

 

Provoz EDU

 

1. Blok – odstávka 119 den,  režim 6, před spouštěcí práce, očekává se spouštění kolem 25.5.

 

2. Blok - 100%,  504 MWe

 

3. Blok - 100%,  500 MWe

 

4. Blok -  Odstávka pro výměnu paliva a revize v délce 120 dnů, 7 den, režim 6 (palivo v reaktoru)

 

 

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba letos 4100 GWh

                                                                                                                                                              

 

Provoz ETE

 

1. Blok 1075 MW, celková výroba letos 3576 GWh

 

2. Blok 1084 MW, celková výroba letos 3629 GWh


 

Z domova

 

ČEZ vyčlení jaderné elektrárny do nové divize, bude tam patřit také výstavba nových bloků

 

Hospodářské noviny 17.5.2017
Polostátní energetickou společnost ČEZ čeká největší organizační změna za poslední roky. Od počátku června firma vyčlení všechny svoje činnosti spojené s jadernou energetikou do nově vzniklé speciální divize. ČEZ nicméně odmítá, že by se jednalo o přípravy na případné rozdělení společnosti.
„Ano, nová divize vznikne. Budou pod ni spadat stávající elektrárny Dukovany a Temelín i příprava plánované výstavby nových bloků,“ potvrdil informaci HN mluvčí skupiny Ladislav Kříž. Vedle toho pod sebe převezme i další dceřiné podniky ČEZ, například ÚJV Řež, který se zabývá výzkumem a inženýringem v oblasti jaderných elektráren.
Kdo bude nové divizi šéfovat, zatím nechce Kříž komentovat. Podle informací Hospodářských novin však firmu od 1. června povede současný ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek. Ten do Temelína nastoupil hned po škole a strávil v něm prakticky celou svou profesní kariéru.
Zronek by se vedle toho měl stát i sedmým členem představenstva ČEZ. V něm by měl nahradit Iva Hlaváče, bývalého šéfa public affairs a regulace, kterého Beneš odvolal letos v únoru. Hlaváčovu divizi zároveň zrušil a její kompetence rozdělil mezi sebe a divizi Nová energetika.
Většinu pravomocí, tedy hlavně provoz dvou jaderných elektráren, přebere nový útvar od stávající divize výroby, kterou řídí člen představenstva Ladislav Štěpánek.
Oficiálně je hlavním důvodem odštěpení větší akcent na provozování atomových elektráren a přípravu nových jaderných projektů. V současné době patří Dukovany a Temelín ke klíčovým aktivům ČEZ – v roce 2017 by měly vyrobit 28 terawatthodin elektřiny, tedy 45 procent celkové produkce firmy.
Pomalu se také rozjíždí projekt na výstavbu nového dukovanského bloku. Již se začínají hlásit první zájemci o jeho výstavbu – z Číny, Jižní Koreje, Francie a dalších zemí. Podle nastaveného harmonogramu by mělo v prvním kvartálu příštího roku začít výběrové řízení na dodavatele, nové bloky ale pravděpodobně nebudou stát před rokem 2035.
Pokud se projekt rozhýbe, bude se jednat o administrativně velmi náročný proces, jenž by měl vznik nové divize ospravedlnit. Rozhodnutí, zda nový blok stavět či nikoliv, je ale dnes hlavně politické. Při současných cenách elektřiny by byla stavba bloku ve vlastní režii pro ČEZ velmi riskantní. Vláda však ani po více než třech letech úvah nedala jasný pokyn, zda, jak a za co nový jaderný zdroj postavit.
Vznik nové divize by mohl nahrávat spekulacím o plánovaném dělení ČEZ. To, že se o něčem podobném uvažuje, řekl letos v únoru šéf firmy Daniel Beneš. Vyčlenění jaderných elektráren i projektu na výstavbu nových bloků by z tohoto pohledu dávalo smysl. Pokud by v budoucnu novou firmu ze 100 procent ovládal stát, mohl by jí stavbu nařídit a nemusel by se ohlížet na protesty minoritních akcionářů.
Beneš něco podobného ovšem minulý týden odmítl. Plány na dělení firmy podle něj byly jen „filozofickou úvahou“, jak vyřešit protichůdné zájmy akcionářů.

 

 

 

 Svátek matek využily ženy regionu k návštěvě Jaderné elektrárny Dukovany

 

V pátek 12. května oslavily Den matek tři desítky žen z okolí Jaderné elektrárny Dukovany. Starostky, ředitelky škol, kulturních center a neziskových organizací diskutovaly s ředitelem elektrárny o provozu a novinkách v oblasti jaderné energetiky, prohlédly si areál elektrárny včetně úložiště nízko a středně aktivních odpadů a navštívily také nově otevřenou Galerii Stodola v nedalekém Mohelně. 

 

V letošním roce strávily ženy, především starostky, ředitelky škol a neziskových organizací celé odpoledne v elektrárně. Dámy přivítal ředitel elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský, který informoval o tom, co se v elektrárně za uplynulé období událo. K němu se přidal také ředitel pro novou výstavbu Martin Uhlíř, který poreferoval o přípravách a aktuální situaci v plánované výstavbě nového zdroje. Na závěr přidal krátkou informaci ředitel SÚRAO Jiří Slovák o úložišti nízko a středně aktivního odpadu, které dámy navštíví, ale také se diskutovalo o trvalém úložišti.

 

„Na závěr mi dovolte poděkovat za vaši práci nejen pro rodinu, ale také pro samosprávu a okolí, kde působíte. Skládám velkou poklonu vám ženám – matkám, které působíte ve veřejné sféře a současně řešíte malé – velké starosti ve vašich rodinách,“ vyjádřil uznání ženám ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

 

Následovala prohlídka areálu elektrárny se zaměřením na úložiště nízko a středně aktivních odpadů, kterým dámy provedl osobně ředitel SÚRAO Jiří Slovák. Páteční podvečer pak patřil prohlídce nové Galerie Stodola v nedalekém Mohelně, kde svůj um předvedl taneční soubor z Březníka a chybět nemohly krojované děti z místní mateřské školky.

 

„Jsem moc ráda za tato pravidelná setkávání pro ženy, které elektrárna organizuje. Kromě chvilkového odpočinku od každodenního shonu a starostí se dozvím přímo z úst těch nejpovolanějších, co se aktuálně v elektrárně děje a mohu se napřímo zeptat na to, co zajímá naše občany i mě osobně,“ říká jedna z účastnic setkání starostka obce Horní Dubňany Jiřina Smejkalová.

 

Management elektrárny Dukovany oslavil Den matek také se svými kolegyněmi z elektrárny, kterých je v současné době 103 ze 1 229 všech pracovníků. Ženy v Dukovanech zastávají pracovní pozice v různých oblastech, od technických, jako například jaderné fyzičky, laborantky, jeřábnice až po ekonomické, personální a obchodní oblasti či komunikaci.


 

Aktuální stav a perspektivy jaderné energetiky v ČR

 

Ve čtvrtek 18. 5 se v nové budově Fakulty aplikovaných věd na Západočeské univerzitě v Plzní seminář o budoucnosti jaderné energetiky v ČR- Semináře se zúčastnilo na 80 českých „jaderníků“. Nosným tématem semináře, který zahájil rektor ZČU doc M. Holeček,  byla Státní energetická koncepce a Národní akční plán pro JE. Tyto dokumenty, které schválila vláda v roce 2015, představili ministerští úředníci Ing. Šantín a Ing Smejkal. Vládní zmocněnec Ján Stuller seznámil přítomné s aktuálním stavem plnění úkolů Akčního plánu.

 

Konstatoval, že se plán více méně plní, i když v některých úkolech jsou skluzy. Stále však platí optimistický scénář se spouštěním nového bloku, tedy když vše půjde bez zádrhelů a hladce, kolem roku 2035. V závěrečné panelové diskusi vystoupili p.t. D. Drábová SUJB, P. Závodský Aliance české energetiky, S. Kázecký  Svaz průmyslu a obchodu, V. Hrabák Hospodářská komora ČR, J. Stuller a J. Perlík ŠJS.

 

V živé diskusi se všichni účastnění shodli na problémech, které pramení z dlouhé doby výstavby, současné nízké ceny elektřiny a třeba i v neposlední řadě z malého zájmu o studium jaderných oborů. Bylo jednoznačně konstatováno, že východiskem z rizik ztráty jaderných dovedností a i pomalého tempa přípravy výstavby je upustit od taktizování a přešlapování a jasně vyhlásit výstavbu nového jaderného zdroje. Cituji stanovisko předsedkyně SUJB „…pokud bude projekt, budou i lidé…“ k němuž se připojili i další panelisté.

 

 

 

Ze zahraničí

 

Uganda hledá v jaderné energetice spolupráci s Čínou

 

12 May 2017 WNA

 

Ugandská delegace navštívila Čínu a zahájila diskusi s Čínou o možné spolupráci při budování jaderné energetiky jako jedné součásti budoucího energetického mixu. Návštěvou v Číně tak pokračují dohody z přechozí čínské loňské návštěvě v Ugandě.

 

Belgický dozor povolil restart JE Tihange 1

 

16 May (NucNet)

Belgická Federální agentura pro jadernu bezpečnost (Fanc) schválila restart 1. bloku JE Tihange. Blok byl odstaven od září 2016 v důsledku poruchy na nejaderné části elektrárny, ke které došlo při údržbářských pracech. JE Tihange 1 je PWR reaktor o výkonu 962 MWe, který je v provozu od 1.10. 1975

 

První část nádoby pro ITER je připravena k transportu

 

16 May 2017 WNA

 

První sektor vakuové toroidní nádoby pro fúzní reaktor ITER, který je budován v jihofrancouzské Cadarachi splnil kritéria testů u korejského výrobce a je připraven k transportu.


Seznamte se s pokročilým tlakovodním Korejským reaktorem APR 1400

Jaderný reaktor pokročilé verze, založený na mnohaletých zkušenostech s jaderným reaktorem OPR-1000, který byl prvním standardizovaným jaderným reaktorem v Koreji. Nyní jsou v Koreji ve výstavbě celkem 4 reaktory APR-1400

Základní informace

APR-1400 je pokročilý lehko vodní jaderný reaktor generace III+ o tepelném výkonu 3983 MW a elektrickém výkonu 1455 MW. Podobně jako jiné reaktory generace III+ má i APR-1400 předpokládanou životnost reaktorové nádoby 60 let, možnost používání MOX paliva, vysoké vyhořívání paliva a to až 60 GWd/t paliva. Hustota výkonu reaktoru je 100,9 W/cm3. Skládá se z 241 palivových kazet, 93 regulačních kazet. Materiál, užitý pro regulaci reaktivity v reaktoru je karbid boru. Palivové tyče obsahují vyhořívající absorbátory, látky, které pomáhají zvýšit vyhořívání paliva, zabraňují mechanickému poškození palivových souborů a snižují tlaky vznikající ze štěpení.

K reaktoru jsou instalovány 2 smyčky s hlavními cirkulačními čerpadly a parogenerátory. Jedná se o reaktory s vertikálními parogenerátory. Každý parogenerátor obsahuje 13102 trubiček, kterými proudí voda z primárního okruhu. Hlavní cirkulační čerpadla jsou také vertikálně umístěná, každé má výkon přes 9324 KW. Pouze jediné čerpadlo dokáže zajistit minimální potřebný průtok vody, který činí 12,6 kg/s.

 

Kompenzátor objemu je připojen k jedné smyčce, jeho objem činí 68,9 m3. Kompenzátor objemu je zařízení, které kompenzuje změny objemu v závislosti na teplotě. Kompenzace objemu se provádí pomocí ohřívání, či ochlazování kapaliny uvnitř tlakovodní nádrže.

 

Palivo PLUS7

 

Palivo PLUS7 bylo vyvíjeno od roku 1999 do roku 2002 společností Westinghouse. Testování tohoto typu paliva bylo provedeno pomocí reaktorů OPR-1000, které jsou provozovány v Jižní Koreji. Testování bylo prováděno za použití 4 palivových kazet v průběhu let 2002 až 2007. Palivo PLUS7 přineslo jisté inovace v palivovém průmyslu. Palivovým článkům se zvýšilo vyhoření až na 60 GWd/t paliva, tato hodnota závisí na pokrytí palivových proutků. S použitím jiného pokrytí, než ZIRLO nelze dosáhnout tak vysokého vyhořívání paliva. Pro porovnání v jaderné elektrárně Dukovany palivo dodané společností TVEL dosahuje přibližně podobného vyhořívání. Od roku 2002, kdy byla na jednom dukovanském reaktoru zavedena 5 letá kampaň, se na tomto reaktoru dosahuje vyhořívání až 70 GWd/t paliva.
Palivo PLUS7 má až o 45 % lepší vzpěrovou pevnost. S tímto problémem se v minulosti setkali inženýři z jaderné elektrárny Temelín, kdy se při použití paliva od firmy Westinghouse některé palivové články prohýbaly víc, než bylo přípustné. Dnes české elektrárny odebírají palivo od ruské společnosti TVEL a problémy s palivem zmizely.

 

Bezpečnostní prvky APR-1400

 

Bezpečnostní prvky jaderné elektrárny s reaktorem APR-1400 jsou koncipovány jako hybridní systémy tvořené jak pasivními bezpečnostními prvky, aktivními, tak inherentní bezpečností. Hlavní bezpečnostní prvek je vstřikování chladné vody do reaktoru. Tento vstřikovací systém se skládá ze 4 oddílů, každý plní stejnou funkci. Každá taková smyčka disponuje vlastním čerpadlem a vlastní nádrží s vodou. Tyto vstřikovací systémy jsou schopny zásobit reaktor kapalinou při únicích páry, například při prasknutí hlavního primárního potrubí.

 

Kontejnment

 

Kontejnment je vyroben z předepjatého betonu, má válcový tvar s vnitřním průměrem 45,7 m. Je navržen tak, aby vydržel všechny vnitřní vlivy elektrárny při nestandartních situacích a některé vnější vlivy, jako například pád dopravního letadla.
Budova kontejnmentu se dělí do 4 podlaží:

 

Základna, vyztužena betonovými pláty

 

Operační podlaží, ve kterém je přístup k víku reaktoru

 

Dvě vyšší podlaží

 

Zvláštností elektrárny s reaktory APR-1400 jsou nízkootáčkové turbíny, které se otáčí pouze 1800 otáčkami za sekundu. Speciální zapojení cívek však přesto přenáší elektřinu o frekvenci 60 Hz (stejná frekvence, jakou užívá americká rozvodná sít). Pro představu, česká rozvodná síť využívá 50 Hz, turbíny v našich elektrárnách se otáčí 3000 otáčkami za sekundu.

 

Výstavba

 

Celkem 4 jednotky s reaktorem APR-1400 jsou stavěny v Koreji jako bloky Shin Kori 3-6. Na bloku Shin Kori 3 bylo v prosinci roku 2015 dosaženo první kritičnosti a ke komerčnímu využívání by mělo dojít v polovině roku 2016. Shin Kori 4 by měla být připojena nejdříve v roce 2017. Časové termíny Shin Kori 5 a 6 zatím nejsou známé. KEPCO/KHNP společnost, která společně s Westinghouse staví jaderné elektrárny v Koreji, se snaží o propagaci APR v evropských zemích.

 

Další jednotky ve výstavbě jsou ve Spojených arabských emirátech. Společnost KEPCO musela upravit turbíny a generátory pro přenosovou sít ve Spojených arabských emirátech, která využívá 50 Hz. Tendr na výstavbu byl vyhlášen v roce 2009, výstavba začala v roce 2012 odlitím betonu prvního bloku. Výstavby dalších bloků byly započaty v následujících letech. KEPCO doufá v provozuschopnost všech 4 bloků do roku 2020.

 

Závěr

 

APR-1400 je tlakovodní reaktor generace III+, který je nyní ve výstavbě v Koreji a ve Spojených arabských emirátech. APR-1400 je pokročilý jaderný reaktor, který splňuje požadavky reaktorů kladené evropskými zeměmi, čímž se stává zajímavým pro výstavby jak u nás, tak u našich zahraničních sousedů.

 

Zdroj: http://pavelsuk.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=543033



ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany