Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 2. červen 2017

2.6.2017

Jednou větou

V Dukovanech jsou bloky  1,2,3 jsou na plném výkonu, blok č. 4 je v plánované odstávce.  EDU doplnila žádost na SUJB  k dalšímu provozu bloku 2 o data zjištěná při odstávce. Probíhá generální oprava chladicí věže č. 7.

ETE 1 pracuje na plný výkon, ETE 2 je v plánované odstávce, probíhá kontrola reaktoru a výměna paliva.

Odmaturováno, alespoň z jaderné maturity v Dukovanech, od začátku výstavby Temelína uplynulo 30 let. NUVIA dodává měřidla radioaktivního odpadu pro ČEZ.

Evropské konsorcium schvaluje koncepční návrh pro paliva VVER,  Exelon se připravuje odstavit JE  Three Mile Island, prodej fy AREVA je v souladu s pravidly EU, Palivo pro JE Barakah1 v SAE dorazilo na lokalitu, rok 2016 byl druhý jaderně nejprogresivnější v historii

…..Více dále.

Provoz EDU

1. Blok – 100% 487 MWe

2. Blok - 100%, 481 MWe

3. Blok- 100%, 491 MWe

4. Blok - Odstávka pro výměnu paliva a revize v délce 120 dnů, 21 den, režim 7 (palivo vyvezeno z  reaktoru)

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba letos 4500 GWh

EDU dnes: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=dukovany

 

LTO blok 2 (dlouhodobý provoz)

Ve středu 31. 5. doplnilo EDU již dříve podanou žádost na SUJB k dalšímu provozu  bloku 2. o údaje zjištěné při proběhlé odstávce. Rozhodnutí SUJB k této žádosti  se očekává do konce června.

 

V Dukovanech opravují 125 m vysokou chladicí věž - viz. samostatná zpráva

 

Provoz ETE

1. Blok 1078 MWe, celková výroba letos 3857 GWh

2. Blok odstávka, celková výroba letos 3651 GWh

V Temelíně vyvezli palivo z reaktoru, 14 dní ho budou kontrolovat

Temelín (Českobudějovicko) 1. června (ČTK) - Všech 163 palivových souborů vyvezli technici jaderné elektrárny Temelín z reaktoru druhého bloku, u nějž zahájili 19. května tříměsíční odstávku. Teď se bude každý palivový soubor kontrolovat, což potrvá 14 dní. Zpět se jich vrátí 120,  doplní je 43 nových. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.
Při odstávce, na níž se podílí tisíc zaměstnanců ČEZ včetně dodavatelů, vymění energetici čtvrtinu paliva a zmodernizují kompenzátor objemu. Jde o zařízení, jehož pomocí se reguluje tlak v jaderné části elektrárny.
Vyvážení trvalo čtyři dny. Vyvezení jednoho palivového souboru z reaktoru zabere půl hodiny. "Za tu dobu urazí dálkově ovládaný zavážecí stroj pouze několik metrů mezi reaktorem a vedlejším bazénem pro skladování. Tříčlenná obsluha pomocí kamery sleduje každý centimetr pohybu. Vše se děje pod vodou, která palivo chladí a odstíní i radioaktivní záření," řekl Sviták.
Teď čeká každý palivový soubor kontrola, sleduje se těsnost a geometrie paliva. Zpět do reaktoru se vrátí 120 souborů, dalších 43 bude nových. "Každý má přesně stanovené místo, důvodem je rovnoměrné rozložení výkonu reaktoru," uvedl mluvčí. Palivové soubory, které se do reaktoru nevrací, zůstávají asi deset let ve skladovacím bazénu vedle reaktoru. Poté se v kontejnerech převezou do skladu použitého paliva, který od roku 2010 provozuje elektrárna ve svém areálu. Tam mohou zůstat až 60 let.
Při odstávce reaktoru musejí energetici zvládnout přes 10.000 činností. Jde o kontroly a revize, které připraví reaktor na následný desetiměsíční provoz. "Kontrolují se bezpečnostní systémy, turbína a modernizuje se kompenzátor objemu," řekl Sviták.
Temelín vyrobil od začátku roku 7,6 terawatthodin (TWh) elektřiny. Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky

 

Z domova

Odmaturováno, alespoň z jaderné maturity !

V pátek 26.5. byly  ukončeny poslední letošní jaderné maturity, které studenti středních škol mohli absolvovat v Jaderné elektrárně Dukovany. Jak je vysoká chladící věž jaderné elektrárny? Jak se „vypne“ reaktor? Co se děje s použitým jaderným palivem? Na tyto a mnoho dalších otázek našlo odpověď 34 studentek a studentů, kteří se zúčastnili II. běhu jaderné maturity ve dnech 24. - 26. května. Třídenní odborná stáž byla zakončená závěrečným testem. Závěrečnou prezentaci přednesla předsedkyně SÚJB Dana Drábová, která na závěr ocenila tři nejlepší studenty za jejich znalostní výkon.

Letošní 2.kolo Jaderné maturity přivítalo studenty gymnázií a středních průmyslových škol. Nejvíce zájemců o jadernou energetiku přijelo z Gymnázia Třebíč, Gymnázia Moravský Krumlov, Gymnázia Moravské Budějovice nebo Gymnázia Brno, tř.kp. Jaroše. Dále pak studenti z Gymnázia Křenová z Brna, Gymnázium Znojmo, Gymnázium Velké Meziříčí, Gymnázium Žďár nad Sázavou a SPŠ Trnkova, Brno a SPŠ Olomouc.

„Byla jsem překvapena, jak detailně je elektrárna připravena na případnou havárii. Zaujaly mě předtočené spoty, který by se v případě mimořádné události vysílaly v rádiu a televizi“, řekla jedna ze studentek třebíčského gymnázia. Kromě exkurze do havarijního štábu si studenti prohlédli strojovnu, sklad požitého jaderného paliva nebo simulátor blokové dozorny, kde si vyzkoušeli, že reaktor se dá odstavit během několika vteřin. Na základě znalostního testu se „Králem Jaderné maturity“ stal student Gymnázia Moravské Budějovice Jindřich Kosík, který odpověděl správně na všechny otázky a to v nejkratším čase. K vítězství mu pogratuloval nejen ředitel jaderné elektrárny, ale také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Ta svou poutavou přednáškou ukončila 9. ročník Jaderné maturity.

 

Od začátku výstavby Temelína uplynulo 30 let

Opakovaná hlasování vlády, neustálé diskuze, mezinárodní prověrky a vylepšování projektu. To jsou příklady hlavních momentů, které provázely výstavbu Jaderné elektrárny Temelín. Ta byla zahájena před třiceti lety. První elektřinu pak téměř stomiliardový projekt vyrobil v prosinci 2000. Aktuálně je Temelín s instalovaným výkonem 2x1080 MWe největším českým zdrojem, který kryje pětinu české spotřeby.

 Stavba temelínské jaderné elektrárny byla zahájena v únoru 1987. O rok a půl později, konkrétně v říjnu 1998 byla dokončena první ze čtyř chladicích věží. Paradoxně a s trochou nadsázky lze říci, že nejvyšší temelínské stavby rostly jako houby po dešti. Každý rok totiž technici postavili jednu 155 metrů vysokou dominantu. Už dva roky od zahájení výstavby stihli stavaři ochrannou budovu kolem reaktoru prvního bloku včetně její obestavby.

V souvislosti s Temelínem vznikla i řada pomocných staveb mimo areál elektrárny. Zřejmě nejvýznamnějším příkladem jsou dvě přehradní nádrže Hněvkovice a Kořensko, které slouží i k regulaci průtoku Vltavy a poskytují důležitou ochranu před rozvodněnou řekou.

V 90. letech bylo rušno nejen přímo na staveništi. Opakovaně kvůli Temelínu zasedala vláda. V březnu 1990 vláda rozhodla o dostavbě dvou bloků namísto původních čtyř. O dva roky později pak dostavbu opět potvrdila. Definitivní rozhodnutí přišlo 12. května 1999, kdy poměrem hlasů 11:9 vláda potvrdila dokončení největší české elektrárny.

V letech 1990 až 2000 se Temelín stal nejvíce prověřovanou elektrárnou světa. Během deseti let jej kontrolovalo 19 expertních týmu Mezinárodní agentury pro atomovou energii a postup prací a zkoušek denně kontroloval domácí jaderný dozor.

Výsledky prověrek přinesly dodatečné investice, skluz v harmonogramu, na druhou stranu znamenaly významný posun v bezpečnosti. Příkladem dodatečně zaváděných opatření byl na moderní digitální systém kontroly a řízení, záměna desítek kilometrů kabelů za nehořlavé a oheň nešíří a stavba plnorozsahového simulátoru pro výcvik personálu. I přesto byly tyto opatření a i celá stavba trnem v oku domácích i zahraničních odpůrců jaderné energetiky.

ČEZ dokázal stavbu Temelína ustát v politické i technické rovině a v prosinci 2000 zahájil první blok výrobu elektřiny. Teď je v provozu 17. rokem a svojí výrobou kryje pětinu české spotřeby.

Vybrané milníky z historie výstavby Jaderné elektrárny Temelín
Únor 1979 - Vydán investiční záměr na výstavbu jaderného zdroje, který počítal se stavbou čtyř bloků.
Únor 1987 - Začala výstavba provozních objektů.
Březen 1990 - Rozhodnutím vlády byly pozastaveny práce na plánovaném třetím a čtvrtém bloku.
Duben 1990 – První mezinárodní mise na kontrolu lokality.

10. března 1993 - Vláda premiéra Václava Klause schválila dostavbu JE Temelín.
Únor 1995 - Byly dokončeny hrubé stavební práce na prvním bloku.
21. května 1997 - Do JE Temelín byla dopravena první zásilka jaderného paliva.
Únor 1998 - Byly dokončeny hrubé stavební práce na druhém bloku.

12. května 1999 – Vláda potvrdila dokončení a spuštění dvou bloků
11. října 2000 - Na prvním bloku byla spuštěna štěpná reakce.
21. prosince 2000 - První blok byl připojen k síti.

NUVIA podepsala smlouvu s ČEZ na měření pevného radioaktivního odpadu

Automa  31.5.2017
Na základě smlouvy s akciovou společností ČEZ budou dalších pět let české jaderné elektrárny používat k měření aktivity odpadu měřicí systémy vyvinuté a vyrobené společností NUVIA v České republice. Firma zároveň zajistí kompletní služby a servis s tříděním potenciálně kontaminovaného odpadu.
Měření radioaktivního odpadu pro české elektrárny
Nuvia měří radioaktivní odpad z jaderných elektráren Dukovany a Temelín od roku 2000. Za tu dobu prošlo jejími měřicími přístroji přes 22 tisíc tun odpadu. Jako radioaktivní materiál se ho zpětně vrátilo méně než 5 %. Kontrolou prochází vše, co se vyváží z kontrolovaného pásma jaderné elektrárny, od ocelových konstrukcí přes kabely a stavební sutě až po plechovky od barev či rukavice použité při úklidu. „Nejvíce problémové jsou filtry od větrání, vzduchotechniky a klimatizace a skelná vata. Kuriozitou byl celý strom, který prošel naším měřením,“ konstatuje Martin Pazúr, předseda představenstva NUVIA a. s.
Nuvia je jediná firma v České republice oprávněná měřit potenciálně kontaminované materiály z jaderných elektráren před jejich případným uvolněním do životního prostředí. V oblasti charakterizace radioaktivního odpadu firma vyvinula metodiky měření, měřicí zařízení i vyhodnocovací software, které používají jaderné elektrárny a výzkumné ústavy v České republice i v zahraničí. Jako jediná komerční firma z EU je součástí výzkumného programu evropských metrologických institucí European Metrology Research Programme (EMRP), který se zabývá vývojem celoevropských metodik na měření odpadů. V projektu má na starosti zpracování metodik a softwarových nástrojů pro charakterizaci, měření a vyhodnocení měření radioaktivního odpadu před jeho uvolněním do životního prostředí. V České republice spolupracuje na výzkumných projektech se Státním ústavem radiační ochrany i Českým metrologickým institutem.
Vyřazování jaderných zařízení z provozu
Velkým tématem blízké budoucnosti i v našich končinách bude tzv. vyřazování jaderných elektráren z provozu a nakládání s velkým množstvím radioaktivního odpadu. Jde o materiál, který musí projít měřením radioaktivity, aby mohl být následně správně zlikvidován nebo uložen.
Nuvia pro tyto účely vyvinula množství měřicího vybavení. Nejpokročilejším je v současné době speciální zařízení SuperMUM (obr. 2), které je unikátní co do objemu měřeného odpadu i technologie stínění. Běžně se jako stínicí materiál používá olovo, ale Nuvia použila přírodní materiál na bázi betonu s malým obsahem přírodní radioaktivity – a tuto metodu stínění má patentovanou. Přístroj může najednou změřit velký objem odpadu s velkou přesností, což má značný ekonomický význam právě u vyřazování elektráren z provozu. SuperMUM firma vyvinula v rámci společného projektu evropských metrologických institutů a přístroj byl rok testován výzkumníky ve společném výzkumném středisku Evropské komise v Ispře v Itálii. Šlo o pilotní projekt, ale o jeho další využití už projevil zájem výzkumný ústav CIEMAT ve Španělsku. V současné době probíhá stěhování a instalace měřicího systému.
Zapojení do projektu výstavby největšího zdroje neutronů pro tříštění těžkých jader
Pozornost nejenom odborné veřejnosti si firma získala zkraje tohoto roku, kdy uspěla v náročném výběrovém řízení na generálního dodavatele vodního chlazení a kompletní vzduchotechniky pro stavbu největšího výzkumného centra s pulzním zdrojem neutronů pro tříštění těžkých jader, které vzniká v Lundu ve Švédsku. Zakázka v hodnotě 347 milionů korun se bude řešit tři roky. Hodnota zakázky je prozatím největší v historii firmy Nuvia, důležité je však i samotné zapojení České republiky do projektu: čeští vědci v rámci společného výzkumného programu dostanou možnost využívat neutronové centrum i pro vlastní výzkum.
Společnost NUVIA a. s. se sídlem v Třebíči je od roku 2012 v rámci nadnárodní skupiny VINCI součástí Nuvia Group, jaderné divize francouzské společnosti Soletanche Freyssinet. VINCI patří se 185 tisíci zaměstnanci mezi největší inženýrské společnosti světa. Česká Nuvia se zaměřuje na inovativní inženýrská řešení, komplexní služby a dodávky zařízení a informačních systémů pro jadernou energetiku, průmysl, vzdělávací instituce, Armádu ČR, jednotky Integrovaného záchranného systému, výzkumná a lékařská pracoviště

 

Ze zahraničí

Evropské konsorcium schvaluje koncepční návrh pro paliva VVER

1 června (NucNet): Westinghouse Electric Company a osm partnerů Evropského konsorcia schválili  koncepční návrh pro paliva VVER-440, který může být použito v těchto reaktorech provozovaných ve státech EU. Design  paliva je  založen na předchozím produktu Westinghouse dodaným na JE Loviisa ve Finsku v letech 2001-2007. Cílem projektu je posílit energetickou bezpečnost Evropy tím, že poskytuje alternativní dodavatel paliva pro tyto reaktory. Reaktory VVEr 440 jsou v provozu ve Finsku, Česku, Maďarsku a Slovensku. Tyto reaktory poskytují až o 52 % elektřiny v dotčených členských státech. Na jaře roku 2015 získal projekt financování 2 milionů EUR od Evropského společenství pro atomovou energii  Euratomu. Konsorciálními partnery jsou: VUJE (Slovensko); ÚJV Řež (Česká republika); Lappeenranta University of Technology (LUT, Finsko); Národní jaderné laboratoře (NNL, Velká Británie); NucleoCon (Slovensko); Národní centrum vědy Charkov institut fyziky a techniky (Ukrajina); Institut pro prvky uranové řady Společného výzkumného střediska Evropské Komise (JRC-ITU); a Enusa Industrias Avanzadas (Enusa, Španělsko).

 

Exelon se připravuje odstavit JE  Three Mile Island

31 May (NucNet): Americká společnost Exelon se rozhodla předběžně k odstavení JE  Three Mile Island  v Pensilvanii  v září 2019. Důvodem k tomuto rozhodnutí je absence jasné státní energetické politiky.

Elektrárna zaměstnává na 675 pracovníků , dodává elektrickou energii do více než 800 000 domácností a odvádí do státní pokladny více než 1 M USD ročně. Na lokalitě, která je také známá havárií  druhého bloku v roce 1979 je v provozu jeden  PWR reaktor o výkonu 819 MWe od roku 1974.

 

Prodej fy AREVA je v souladu s pravidly EU

30 May 2017 WNA : Evropská komise potvrdila, že předchozí prodej společnosti AREVA, státní firmě EdF a  vytvoření nové společnosti „Nová AREVA“ zabývající se jen problematikou jaderného paliva proběhl podle zásad EU.


Palivo pro JE Baraka 1 dorazilo na lokalitu

29 May (NucNet): Společnost The Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) potvrdila, že zásilka paliva pro blok 1 stavěné JE Barakah je na lokalitě. Palivo bude skladované do doby než státní dozor (the Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR)) vydá provozní licenci  pro oba stavěné bloky. Palivo je součástí Korejské dodávky. Korea Electric Power Corporation (Kepco), na lokalitě Barakah západně od AbuDabi staví čtyři bloky svého reaktoru APR 1400. Stavba prvního bloku začala v roce 2012 a spouštění se očekává v roce 2018.

 

Jaderný boom v roce 2016

26 May (NucNet):  Rok 2016 byl druhý nejúspěšnější v počtu spouštěných nových bloků. Podle IAEA  bylo v roce 2016 spuštěno deset nových bloků, což je druhé nejvyšší číslo od roku 1980. Byly spuštěny bloky :  Changjiang-2, Fangchenggang-2, Fuqing-3, Hongyanhe-4, Ningde-4 (China); Kudankulam-2 (Indie); Shin-Kori-3 (Jižní Korea); Chasnupp-3 (Pakistan); Novovoronezh 2-1 (Rusko ); and Watts Bar-2 (USA).  Nová výstavba byla zahájena v roce 2016  v  Fangchenggang-4 a Tianwan-6 v Číně a  Kanupp-3 v Pakistánu. Statistika MAAE udává, že v provozu je ke konci roku 2016  448 reaktorů s celkovou instalovanou  kapacitou 391 GWe. 61 reaktorů je ve výstavbě.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany