Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 20. březen 2015

20.3.2015

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

EDU

Bloky 1,2 4 ve stabilním spolehlivém a bezpečném provozu.

Blok č. 3 najíždí po odstávce pro výměnu paliva. MKV bylo dosaženo ve čtvrtek 19.3 odpoledne. Turbogenerátory byly fázovány včera (19.3.) před půlnocí, první turbína byla znovu připojena ve čtvrtek ve  22:47. Druhá nad ránem dnes v 4:15. Blok číslo tři stál 20 dní. Byla vyměněna za nové pětina jaderného paliva a provedly se naplánované zkoušky zařízení.

Poslední březnovou sobotu bude v Dukovanech podle plánu odstaven blok číslo dva, i tato odstávka bude dvacetidenní.

Za rok 2015 bylo vyrobeno 3500 GWh elektrické energie.

 

Informace ze světa

 

Zlom ve výzkumu jaderné fúze?

19 Mar (NucNet):  

Výzkumníci z fy General Atomics  a  Princeton Plasma Physics Laboratory (PPPL)  udělali zásadní průlom v oblasti nehomogenit plazmatu. Jeden z velkých problémů jsou malé poruchy homogenity plazmatu, které komplikují  regulaci fúzní rekce. Tento průlom přispěje ke konstrukci a výstavbě fúzního reaktoru ITER, který se staví v Cadarachi ve Francii.

 

Polsko může být klíčový trh pro Westinghouse

18 March 2015

Polsko může být zajímavý a důležitý trh pro Westinghouse. Prohlásil to Mike Kirst, viceprezident Westingouse pro strategii. Polská energetika je z 90% postavena na uhlí. Proto je otázka orientace na jádro z pohledu environmentální politiky EU a také z pohledu energetické bezpečnosti velice perspektivní, řekl M. Kirst.

 

Westinghouse má souhlas k testování SMR

18 March 2015

US Nuclear Regulatory Commission (NRC) povolila fy Westinghouse testovat jejich malý modulární reaktor (SMR). Tento souhlas je klíčový pro urychlený vývoj tohoto malého reaktoru a může významně zkrátit čas k získání kombinované licence pro výstavbu a provoz. SMR fy Westinghouse je integrovaný tlakovodní reaktor o tepelném výkonu cca 800 MWt (220 MWe)

Více se můžete o malých modulárních reaktorech dozvědět na http://malereaktory.cz/. První ročník konference o malých reaktorech pořádala v únoru agentura EventEra v Praze.

 

Finanční problémy pro “sarkofág“ v Černobylu

17 Mar (NucNet):  

Deficit  €100 milion ($106 milion) chybí na dokončení projektu Sarkofágu pro 4 blok JE Černobyl. Financování tohoto obrovského projektu administruje EBRD jako Fond pro likvidaci JE Černobyl. Stavbu finančně podpořilo 27 států světa a celkové náklady se odhadují na 2- 2,5 miliard €.

 

Potřeba komplexni politiky bezpečnosti pro tureckou jadernou energetiku

16 Mar (NucNet):

Turecko čelí řadě unikátních bezpečnostních hrozeb, se kterými se bude muset vypořádat i v souvislosti s budováním jaderné energetiky. Nutnost zpracovat komplexní politiku ochrany jaderných elektráren a souvisejících infrastruktur je nabíledni. Tvrdí to studie nezávislého Think tanku (Istanbul-based Centre for Economics and Foreign Policy Studies)

 

Může se hodit

Na Kazimíra  (22. 3.) pohoda - na brambory úroda. 

Panny Marie zvěstování (25. 3.) vlaštovičky zpět přihání.

 

20. 3.1916 – Albert Einstein publikoval svou slavnou obecnou teorii relativity.

21. 3.1999 – Bertrand Piccard a Brian Jones dokončili první oblet Země v horkovzdušném balónu

23. 3.1989 – Američtí elektrochemici Martin Fleischmann a Stanley Pons zveřejnili výsledky  svého výzkumu, tzv. studenou fúzi. I přes usilovnou snahu se jejich pokus nepodařilo nikdy přesvědčivě zopakovat.

27. 3.1960 – Byla namíchána první Kofola

28. 3.1979 – Došlo k jaderné havárii  na JE  Three Mile Island – USA

28. 3.            Den učitelů (nar. 1592 – Jan Amos Komenský)

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany