Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 23. únor 2018

23.2.2018

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky na plném výkonu.

V ETE je odstaven 1. blok, 2. blok je na plném výkonu.

Technické opakování:  Počátky atomového věku 2

Z domova: Drábová: Politici budou muset řešit tlak na odstavení Dukovan. ČEZ sděluje: Dukovany odstartovaly novou etapu provozního života. Poznámka A.J. k vystoupení D. Drábové na Žofínském foru. ČEZ plánuje provozovat jadernou elektrárnu Dukovany dalších nejméně 20 let. Ještě ke konferenci SMR 2018.  Jednání  ENETR v Jižní Koreji se starostou Ulju-gun

Ze světa

Ruská JE Rostov 4 dostala povolení ke zkušebnímu provozu. V japonské JE Genkai 3 zahájili zavážku paliva.  EDF Energy  dosáhla všech postupných cílů roku 2017 pro  Hinkley Point C

Provoz EDU

1. Blok –100% 506 MW

2. Blok –100% 505 MW

3. Blok- 100%  502 MW

4. Blok – 100% 502 MW

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Výroba letos  2434 GWh

Provoz ETE

1. blok odstávka, byla ukončena výměna paliva
2. blok - 100%, 1092 MWe, celková výroba letos 1 386 GWh

 

Z domova

Drábová: Politici budou muset řešit tlak na odstavení Dukovan
Praha 19. února (ČTK) - Čeští politici budou muset v příštím desetiletí řešit evropský tlak na dřívější odstavení bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Na dnešním energetickém Žofínském fóru v Praze to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Podle ní totiž existuje obecná evropská tendence, aby byly jaderné bloky v provozu optimálně pouze po dobu 40 let. V případě Dukovan by to znamenalo odstavení bloků o deset let dřív, než je nyní plánováno. S odstavením bloků se v současné době počítá zhruba v letech 2035 až 2037.
"Vzniká velký tlak na to, aby byla provozní životnost elektráren na tuto dobu (40 let) omezena. Znamená to, že naší politickou reprezentaci, ať už bude jakákoliv, čeká někdy kolem roku 2023 bitva o dalších deset let v Dukovanech," uvedla dnes Drábová.
Dukovanský blok číslo jedna slouží od roku 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan od roku 1987. Podle dřívějších vyjádření firmy ČEZ by mohly být v provozu ještě přibližně 20 let, s odstavením bloků se tak počítá zhruba v letech 2035 až 2037. Elektrárna s instalovaným výkonem 2040 megawattů (MW) pokrývá asi pětinu tuzemské spotřeby elektřiny.
SÚJB loni a předloni postupně vydal povolení pro provoz všech dukovanských bloků na dobu neurčitou poté, co jim končily dřívější desetileté licence. Odstavené bloky v Dukovanech by mohl nahradit nový jaderný zdroj tamtéž. Rozhodnutí o jeho stavbě ale dlouhodobě brzdí nejasnosti o způsobu financování.
Současný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ještě jako ministr financí v Sobotkově vládě několikrát uvedl, že výstavbu bloku by měl financovat sám ČEZ. To by ale mohlo být mimo jiné nevýhodné pro minoritní akcionáře. Ve hře je proto i rozdělení firmy.
Babiš na začátku února uvedl, že vláda ve spolupráci s ministerstvy průmyslu a financí navrhne tým expertů, který bude s vedením ČEZ právě o návrzích na rozdělení firmy hovořit. Řádově by měl mít pět až deset lidí. Majoritním akcionářem největší tuzemské energetické firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.
ČEZ v nedávné prezentaci určené členům hospodářského výboru Sněmovny uvedl, že z variant transformace ČEZ je nejlépe hodnocená možnost, kdy by se jaderné a konvenční zdroje oddělily od distribuce a takzvané nové energetiky.
Rozdělení firmy však není jedinou variantou, nad kterou se při rozhodování o financování případného bloku uvažuje. Ve hře je také možnost, že by stavbu nového bloku zajistila dceřiná společnost ČEZ, i varianta, že by tuto dceřinou společnost ČEZ odkoupil stát a poté by firma realizovala stavbu.
ČEZ celkem zkoumal šest možných alternativ rozdělení. Nejpreferovanější variantou je ta, že by stát plně vlastnil jadernou, uhelnou, těžební a obchodní část. Stavba nového jaderného zdroje by tak neměla žádný dopad na minoritní akcionáře, kterých má nyní ČEZ asi 30 procent. "Nový ČEZ", ve kterém by si měl stát v první fázi ponechat 51 procent, by zahrnoval distribuci, prodej, obnovitelné zdroje a energetické služby ESCO. Podíl státu v této firmě by se postupně mohl snížit na 25 procent.

 A ČEZ sděluje: Dukovany odstartovaly novou etapu provozního života.

Dukovany, 20. února 2018 Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, a. s.,EDU

Jadernou elektrárnu Dukovany hodlá společnost ČEZ provozovat ještě nejméně dvacet let s možností dalšího prodloužení. Přizpůsobila tomu svou výrobní strategii, plán investic i například nábor zaměstnanců. Paralelně ale poběží i příprava nových jaderných bloků, které by měly stávající jednotky nahradit právě po roce 2035.

Do čtyř stávajících bloků v Dukovanech už provozovatel investoval od roku 2000 přes 18 miliard korun. Prošly velmi pečlivými prověrkami a jaderné palivo by měly štěpit ještě nejméně dvacet let.  Po procesu obnovy provozních licencí zde společnost ČEZ odstartovala novou etapu provozního života. Jejím základem je, mimo jiné, generační obměna personálu a návrat ke standardní výrobě. Plnit se ale musí i licenční podmínky a postupná obměna zařízení.

„Jaderné elektrárny patří k nejstabilnějším a výrobně nejlevnějším zdrojům v České republice. I proto je pro nás dlouhodobý výhled velmi důležitý. V zahraničí vidíme, že šedesátiletý provoz je standardní, samozřejmě ale bude záležet na stavu zařízení, to máme ve svých rukách, i na situaci v energetice a dlouhodobých cenách elektřiny,“ vysvětluje ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

Pro stanovení dlouhodobého výrobního plánu byla klíčová obnova provozních licencí pro stávající bloky. Poslední povolení získal ČEZ koncem loňského roku. „Na přelicencování jsme se připravovali v podstatě už od počátku tisíciletí, poslední roky, kdy jsme postupovali už s ohledem na novou jadernou legislativu, byly velmi náročné,“ popisuje ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský.  Nyní se podle něj jeden ze dvou nejvýznamnějších českých energetických zdrojů vrátil do standardního provozu. „Aby elektrárna vyráběla čistě a spolehlivě elektřinu dalších 20 až 30 let, musíme zvládnout řadu nových úkolů. Elektrárna mládne, nejen formou modernizací, ale i díky náboru nových zaměstnanců,“ dodává.

V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1 795 000 000 Kč.  Kromě jiného bude například instalovat nová čerpadla bazénů pro použité palivo nebo nové regulační armatury v primárním okruhu.

Dlouhodobé výrobní strategii jaderných elektráren odpovídá i plán stavby nových bloků nejprve v Dukovanech a následně v jihočeském Temelíně. „Postupujeme v souladu se zadáním státu, tedy podle Státní energetické koncepce a Národního akčního plánu. Naplno běží přípravné práce a požádali jsme i o vydání stanoviska EIA,“ říká Zronek.

Konkrétní výrobní plány pro letošní rok zveřejňuje ČEZ výhradně prostřednictvím burzovních systémů. Z nich vyplývá, že obě české jaderné elektrárny chtějí znovu zvýšit výrobu blízko k hodnotě 30 terawatthodin, Dukovany by se na ní měly podílet přibližně polovinou. Od zahájení výroby elektrárna vyrobila přes 418 TWh elektřiny, která by stačila na pokrytí celkové spotřeby České republiky na téměř 7 let a všem domácnostem na 28 let.

K tomu jen poznámka A.J. : na semináři Občanské bezpečnostní komise EDU 28. listopadu 2017 ve Valči sdělila předsedkyně Drábová na téma obnovení licence pro EDU: „udělili jsme licenci pro blok 1 a 2 na dobu neurčitou. Platnost je vázána na plnění řady podmínek. Pokud je ČEZ bude plnit, nevidím problém s dlouhodobým provozem….“

Vzhledem k prohlášení ČEZ (viz dále) je pondělní stanovisko SUJB  překvapivé. Ono se to asi nějak vysvětlí. Nicméně na mladé, kteří se teď rozhodují, jestli studovat jádro nebo ne, to může mít katastrofální dopad.  Džin byl totiž již z láhve vypuštěn. Licence pro blok 3 a 4. EDU byla udělena ve stejném formátu jako pro blok 1. a 2.  na dobu neurčitou před Vánocemi 2017.

 

ČEZ plánuje provozovat jadernou elektrárnu Dukovany dalších nejméně 20 let

Finance.cz  21.2.2018: Podle zástupců ČEZu plánuje společnost provozovat jadernou elektrárnu Dukovany dalších nejméně 20 let. Toto prohlášení přichází po komentáři šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové (SÚJB), která uvedla, že ČEZ bude v budoucnu čelit tlaku na dřívější odstavení jaderných elektráren tak, aby jejich životnost byla 40 let. V případě Dukovan by to tedy bylo 2025-2027, což je o 10 let dříve, než se nyní očekává (2035-2037). Z našeho pohledu je jaderná energetika již dávno pod tlakem zejména našich zahraničních sousedů. Dřívější odstavení by bylo pro ČEZ samozřejmě negativní. Nyní nepředpokládáme, že by se to stalo. Připomínáme, že energetický mix (zdroje) je v kompetenci každého státu a určuje si ji sám.

Ještě ke konferenci SMR 2018

Ve čtvrtek 15. února se v Praze na Fakultě jaderně fyzikální uskutečnil již čtvrtý ročník Konference SMR 2018 (Small Modular Reactors). Konference věnované  problematice malých jaderných reaktorů.  Tyto reaktory jsou určeny pro kombinovanou dodávku tepla a elektrické energie zejména pro odlehlé a vzdálené oblasti. Typickým příkladem takového nasazení  je JE Bilibino na Čukotce se čtyřmi reaktory po 12 MWe, která od roku 1972 dodává teplo pro městečko Bilibino a zásobuje autonomní elektrickou soustavu Čaun –Bilibino o níž jsme  již několikrát dříve referoval.

O problematice těchto typů rektorů si povídalo na 190 účastníků konference. Byly představeny projekty téměř fantastické, jako např.  francouzský projekt Seanenergie, který představuje baterie kompaktních jednotek  potopených pod hladinu moře v hloubkách kolem 100 m. Taková podvodní obdoba plovoucí JE  Akademik Lomonosov , kterou  dokončuje Rosatom a která má právě nahradit výše zmíněnou JE Bilibino.  Také americký projekt fy NuScale s baterií  až 12 reaktorů, který je ve stadiu licencování a připravuje se jeho výstavba ve státě Tennessee v USA zaznamenal za poslední rok docela velký pokrok.

Ale snad nejvíce zaujal projekt Energy well (energetická studna), který po loňském představení myšlenky byl letos koncepčně upřesněn a představen v detailu. Projekt je v řešení skupiny UJV (skupina kolem UJV Řež).  Jedná se o projekt jaderného zdroje tepla a elektrické energie  s reaktorem používajícím palivo z kulových zrnek uranu obalených keramikou a grafitem. Toto palivo pod názvem Triso je vyvíjeno v US DOE laboratořích v Oak Ridge.  Jako chladivo tohoto rektoru je předpokládána roztavená lithium fluoridová sůl. Teploty na primární straně  by dosahovaly cca 700 st C. I při takové teplotě je totiž tlak v primárním okruhu atmosférický. Tedy primární okruh je bez tlaku. Koncepce je bez aktivních prvků. Počítá se hodně se samocirkulací . Na sekundární straně se uvažuje s turbínou na nadkritické CO2.  Celková účinnost až 45 %. Tak to pro odborníky v termodynamice. 

Co  skutečně zaujalo a co si Výzkumníci ze skupiny UJV nechali patentovat,  je způsob nakládání s jaderným palivem a s jeho výměnou. Předpokládá se totiž, že nádoba, ve které cirkuluje kolem jaderného paliva roztavená sůl, se bude po zastavení štěpné reakce měnit celá i s palivem a i se ztuhlou solí. Prostě budou reaktorové nádoby dvě, cirkulační obvod se přepojí na novou  nádobu s čerstvým palivem a ta stará se nechá několik let na místě  až do doby, kdy ji bude možné převézt  k dalšímu zpracování. Jako kluk si pamatuji, že jsme měli kamna – piliňáky. Tam se taky dal válec napěchovaný pilinami, večer se zapálilo, zahučelo to  a bylo hnedle teplo. Ráno se celý válec i s popelem vytáhl, do kamen se dal nový a  večer se mohlo topit nanovo.  Nechci zlehčovat úsilí Řežských výzkumníků tímto přirovnáním, ale měnit i s použitým palivem celý reaktor je myšlenka vskutku revoluční. A to je to, co je patentově chráněno. Jinak je koncepce rozvržena tak, že lze celý modul dopravit na místo ve třech kontejnerech. Jeden s vlastním reaktorem, druhý s výměníky tepla a třetí s vlastní jednotkou nadkritické turbíny. A aby svým slovům dodali výzkumníci váhu, předvedli dokonce malý model celého modulu.

Musím také dodat, že problematikou tekutých a roztavených solí se ve skupině UJV zabývají již mnoho let a jsou jedno z mála uznávaných světových pracovišť v této oblasti.

Celkově se konference vydařila a všichni jsou v očekávání příštího již pátého ročníku.

 

Jednání v Jižní Koreji se starostou Ulju-gun

18. únor 2018 ENETR:  Energetické Třebíčsko na pracovní misi zjišťuje, jak KHNP podporuje a spolupracuje se regionem.

Zástupci regionu a firem se dnes setkali v Jižní Koreji se starostou Ulju–gun panem Jang-Yul Shin. Díky existenci elektrárny se tento region stal finančně nezávislým, získal různé podpory v řádech milionů euro od KHNP a také využívá daňové úlevy. Richard Horký se korejského starosty ptal na postoj veřejnosti vůči jaderným elektrárnám. Pan Shin odpověděl, že díky maximálnímu důrazu na bezpečnost provozu jsou reaktory vnímány pozitivně. Předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš popsal situaci výběru dodavatele výstavby v ČR a vzájemně si vyměnili poznatky ohledně podpory provozovatelů reaktorů v regionu. Poté delegace zavítala do sídla KHNP, kde je přijal CEO KHNP Jun Youngtaik. S prezidentem KHNP se zástupci regionu neviděli poprvé. Setkali se vloni v srpnu v Náměšti nad Oslavou při závěrečném ceremoniálu dobrovolnických dní korejských studentů a zaměstnanců KHNP. Členem české delegace je také Martin Pazúr, generální ředitel společnosti NUVIA, která s KHNP spolupracuje. Dále starosta Dukovan Miroslav Křišťál a starosta Rouchovan Vladimír Černý.

V Jižní Koreji je 24 reaktorů, které zajišťují téměř třetinu spotřeby energie v zemi.

 

Ze světa

Ruská JE Rostov 4 dostala povolení ke zkušebnímu provozu

20 February 2018 WNA:  Ruský dozor Rostechnadzor  vydal licence pro zkušební provoz JE Rostov 4 nedaleko Volgodonsku.

Zavážka 163 palivových kazet byla zahájena  6. Prosince 2017, první štěpné reakce bylo dosaženo 29.12.  a nyní se očekává dosažení 100% výkonu a zkušebního provozu. Přechod na komerční provoz se očekává na jaře 2018. Na JE Rostov  tak budou v provozu čtyříá reaktory VVER 1000 MWe.

 

V japonské JE Genkai 3 zahájili zavážku paliva

19 Feb (NucNet): Společnost Kyushu Electric Power Company oznámila, že zahájila zavážku paliva do bloku č. 3 JE Genkai.

Genkai-3  je v prefectuře Saga a jde o PWR reaktor  1,127 MWe. Zahájil provoz v roce. 1993 Po Fukušimě byly všechny japonské bloky odstaveny . Kyusu Electric počítá s obnovením provozu bloků Genkai 3 a 4. Guvernér prefektury Saga udělil licence k restart JE Genkai 3 a 4 v dubnu 2017.

Zatím pět japonských bloků obnovilo svůj provoz : Takahama-3 a -4, Ikata-3, Sendai-1 a  -2

 

EDF Energy  dosáhla všech postupných cílů roku 2017 pro  Hinkley Point C

16 Feb (NucNet): EDF Energy, která staví  v UK dva bloky EPR na lokalitě Hinkley Point v Somersetu oznámila, že naplnila všechny postupné cíle výstavby pro rok 2017. Včetně zahájení betonáže  Ke konci roku 2017 na stavbě pracovalo na 3000 pracovníků.

Poslední  plánovaná cena projektu dvou EPR  1600 MWe je 19.6  mld. liber.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany