Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 25. srpen 2017

25.8.2017

Jednou větou

V Dukovanech jsou bloky 1,2, na plném výkonu, bloky č. 3 a 4. jsou v plánované odstávce.

V ETE oba bloky v provozu na plném výkonu.

Personálie: Yves Desbazeille - nový muž v čele Foratomu

Z domova:Modernizace Centrální čerpací stanice vody na EDU

Ze světa: Zavážka paliva na JE Tianwan 3, sedmdesát společností projevilo zájem o spoluúčast při výstavbě kanadského SMR v Chalk River, první parogenerátor pro JE Vogtle 3 usazen na místo. Olkiluoto -3 EPR drží harmonogram uvedení do komerčního provozu prosinec 2018.

Provoz EDU

1. Blok –100% 494 MWe

2. Blok - 100%, 497 MWe

3. Blok-odstávka pro výměnu paliva a revize, 42 den, režim 7 (palivo vyvezeno z reaktoru) odstávka je plánována do 29. 10. 2017

4. Blok - Odstávka pro výměnu paliva a revize v délce 120 dnů, 104 den, režim 6, palivo zavezeno v reaktoru,

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba letos 6928 GWh

EDU dnes: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=dukovany

 

Provoz ETE

1. Blok  100 %, 1062 MWe, celková výroba letos 6097 GWh

2. Blok 100%,  1076  MWe, celková výroba letos 4235 GWh

 

Personálie

Nový muž v čele Foratomu

Jun 26, 2017 Foratom

V čele FORATOM,  který zastupuje Evropský jaderný průmysl, stojí od 1.srpna  Yves Desbazeille, který vystřídal  Jean-Pol Ponceleta. Ponceleta, který  vedl Foratom posledních  6 let.

Yves Desbazeille  je Francouz, vystudoval elektrotechnické inženýrství, přišel z EDF, kde působil na různých pozicích v jaderné i klasické energetice ve Francii i v zahraničí. Naposled byl zástupce EDF v Bruselu. Posláním Foratomu je prosazovat zájmy jaderného průmyslu v evropských strukturách.  Bohužel české jaderné firmy své zastoupení ve Foratomu nemají.

 

Z domova

Dukovany dokončují rozsáhlou obnovu kontrolních a řídicích systémů

Desítky kilometrů kabelů, ovladačů, regulátorů, procesorových karet, výstupů. Systém kontroly a řízení v Jaderné elektrárně Dukovany patří mezi nejrozsáhlejší v České republice. Úpravou části, která má na starosti řízení centrální stanice čerpací vody končí jedna z jeho posledních velkých modernizací. Na prvním a druhém bloku už stejné zařízení funguje.

Stávající zařízení v elektrárně spolehlivě sloužilo od jejího uvedení do provozu až do letošního roku.  Místo mechanických součástek, relátek nebo regulátorů ale nyní odborníci instalují nové skříně vybavené moderními procesorovými kartami a digitálními přístroji. Rozsáhlou modernizaci musí stihnout během padesáti dnů v rámci plánovaných odstávek pro výměnu paliva na 3. a 4. bloku. 

„Zjednodušeně lze říci, že výsledkem bude stejné auto, ale doplněné o novou detailní diagnostiku zařízení. Ta je nyní na takové úrovni, že v každém okamžiku přesně víme, co se na zařízení děje,“ vysvětluje důležitou investici ředitel divize Jaderná energetika Bohdan Zronek.

Právě dokončovaná modernizace systému kontroly a řízení centrální čerpací stanice, začala v druhé polovině července a její výhody se ukáží již v nejbližších dnech. Instalaci předcházela rozsáhla příprava, která začala již před třemi lety. Jejím impulsem nebyla nižší spolehlivost, ale spíše avizovaný nedostatek náhradních dílů na trhu. Na instalaci se podílí i zaměstnanci, kteří jej budou později obsluhovat.

„Podíleli jsme se už na návrzích řešení a teď musíme nový systém řízení podrobně nastudovat.  Získáváme tak informace, které využijeme při jeho dalším bezpečném provozu,“ říká Ladislav Ležák, manažer projektového týmu.

Celkové náklady na modernizaci systému řízení a kontroly jedné čerpací stanice dosahují 20 milionů Kč. Na demontáži stávajícího zařízení, nové instalaci, zapojování tisíců svorek a zprovozňování zařízení se podílí sto dvacet techniků na straně dodavatele i objednatele. Tento tým musí během 50 dnů vše zvládnout, a to včetně řady kontrol a funkčních zkoušek, které jsou podmínkou pro uvedení zařízení do provozu. 

Jiří Bezděk, tiskový mluvčí EDU

 

Ze zahraničí

Primární okruh JE Ostrovec  1 je dokončen

24 Aug (NucNet):  Svařovací práce na  primárním okruhu primárním okruhu Běloruské JE jsou ukončeny. Svařování začalo 5. 6. 2017 a bylo dokončeno 21. srpna. Práce byly zkráceny z plánovaných 84 dní na 78 dní. V primárním okruhu bude cirkulovat voda o teplotě  až 350 st. C a tlaku 17,6, MPa, která bude odvádět teplo z aktivní zóny reaktoru a bude je předávat v parogenerátorech páře sekundárního okruhu. Na lokalitě Ostrovec nedaleko Litevských hranic v Bělorusku se plánuje výstavba  dvou reaktoru VVER 1200. Výstavba byla zahájena v listopadu 2013, respektive dubnu 2014.

 

Zavážka paliva na JE Tianwan 3

22 August 2017 WNA: První zavážení paliva na JE Tianwan 3 (VVER 1000) v Číně v provincii Jiangsu bylo zahájeno. Blok staví  Ruská státní organizace Rosatom (Atomstrojexport) a má být uveden do komerčního provozu příští rok.

Prvních 163 palivových sestav bylo zavezeno 18, srpna. Po kontrole zavezení bude reaktor zkompletován a uzavřen, provedou se hydraulické a další testy a teprve poté se může zahájit východ na tzv. minimální kontrolovatelný výkon, kdy dochází k řízené štěpné reakci, ovšem s velmi malým výkonem. 

Pokračuje také stavba bloku 4, která byla zahájena v roce září 2013.  Začíná také výstavba bloku 5 a 6.

První dva bloky JE Tianwan  s reaktory VVER 1000 jsou v provoz od roku 2006 respektive 2007.

 

Sedmdesát společností projevilo zájem o spoluúčast při výstavbě kanadského SMR v Chalk River

21 Aug (NucNet):  Kanadská národní laboratoř (Canadian National Laboratories- CNL) oznámila, že na svoji výzvu o projevení zájmu o spoluúčast na výstavbě prototypu Malého modulárního reaktoru (SMR) obdržela odpovědi od 70 firem. Z toho 15 organizací má eminentní zájem se zúčastnit výstavby tohoto prototypu v areálu CNL v Chalk River v provincii Ontario. CNL má cíl získat povolení k umístěné funkčního prototypu do roku 2026.  Podrobnosti zde: http://bit.ly/2v70qsG

 

První parogenerátor pro JE Vogtle 3  usazen na místo

18 Aug (NucNet): První parogenerátor nově stavěného 3. bloku JE Vogtle 3 v Georgii  s reaktorem Westinghouse  AP 1000 byl usazen na své místo. Parogenerátor byl vyroben v Jižní Koreji a byl transportován po moři do Port Savanah, poté po železnici na lokalitu.

Výstavbou bloku Vogtle 3  byla zahájena etapa nových staveb po 30 letech v USA. V provozu je Vogtle 1 a 2   PWR  1100 MWe od roku 1987 respektive 1989.

Každý z nových bloků má 2 parogenerátory. Ty jsou již na místě a čekají na osazení

 

Olkiluoto-3 EPR drží harmonogram uvedení do komerčního provozu prosinec 2018  

18 Aug (NucNet):  Vedení stavby Olkiluoto 3 ve Finsku oznámilo, že se drží harmonogram výstavby a spouštění nového bloku Olkiluoto 3 s reaktorem EPR (Areva- Siemens). Nová blok má být uveden do komerčního provozu v prosinci 2018.  Podle Reuters se cena vyhoupla z původních 3,2 mld € na  8,5 mld. €. Více na: http://reut.rs/2vJ8fHY

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany