Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 25. září 2015

29.9.2015

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je přinášejí veřejné informační zdroje s komentářem předsedy OBK.

EDU

4. blok  EDU na plném výkonu, stabilní provoz bez odchylek od Limitů a podmínek.  První blok EDU odstaven pro plánovanou odstávku, nyní je 27. den odstávky z plánovaných 58.

Blok 2. a následně blok 3. byly odstaveny od 18.9. respektive 19.9. pro provedení komplexní kontroly vybraných heterogenních svarových spojů. Jedná se o kontrolu několika tisíc svarů.

Za rok 2015  bylo v EDU vyrobeno 11 380  GWh

 

Informace ze světa

Rusko plánuje podepsat kontrakty na dodávku 30 až 40 reaktorů do zahraničí

25 Sep (NucNet):

Ruská státní organizace Rosatom plánuje v příštích pěti letech podepsat kontrakty na dodávku a výstavbu 30 až 40 jaderných energetických reaktorů v zahraničí. Náměstek Kirill Komarov oznámil, že ke konci roku 2014 je portfolio Ruských dodávek reaktorů do zahraničí  ve výši  $101.4 miliard. Do roku 2020 se má zvýšit na 150 miliard.  Celkové portfolio dodávek Rosatomu je nyní  $300 miliard.

 

TerraPower  podepsal dohodu s Čínou na vývoj TWR

24 Sep (NucNet):

TerraPower, americká společnost založená v roce 2008, podporovaná Billem Gatesem a pracující na vývoji reaktoru s postupnou vlnou travelling wave reactor (TWR) podepsala memorandum o porozumění s čínskou státní organizací  China National Nuclear Corporation (CNNC) pro oblast spolupráce při vývoji tohoto typu reaktoru.

 

Ukrajina odstoupila od smlouvy s Ruskem

23 Sep (NucNet):

Ukrajinský nejvyšší legislativní orgán Verkhovna Rada schválila odstoupení od smlouvy s Ruskem na dostavbu bloků Chmelnická 3 a 4 na západní Ukrajině . Rozhodnutí podpořilo 234 z 450 parlamentářů. Smlouva na dostavbu byla podepsána v roce 2010 a byla ratifikována Ukrajinským parlamentem v roce 2011. Měly se stavět dva bloky VVER 1000/392 se spouštěním v roce 2016.

 

Foro Nuclear Report ukazuje socio - ekonomický vliv jaderného průmyslu ve Španělsku

22 Sep (NucNet):

Jadený průmysl je životně důležitý pro španělskou ekonomiku zejména z důvodů její konkurenceschopnosti a dopadu na HDP, zaměstnanost, investice do vědy a výzkumu, dopadu na export a v neposlední řadě i dopadu do výše daní. Analýzy provedla průmyslová skupina Foro Nuclear (jaderné forum). V roce 2013 bylo v jaderném průmyslu ve Španělsku zaměstnáno na 27 000 lidí.

 

70 jaderných let Ruska

V Moskvě byla v minulém týdnu velkolepá oslava 70 let jaderných oborů v SSSR. Výstava i konference připomenula, že všechno začalo v roce 1945, kdy na Postupimské konferenci Truman naznačil Stalinovi, že USA má novou výbušninu nepředstavitelně větší síly než všechny současné. Výstava v Manéži v Moskvě ukazuje počátky uranového průmyslu, první reaktor, i exponáty z oblasti hladinových i podvodních plavidel, jaderných zbraní, výzkumu chemie i radiochemie, jaderné energetiky, zdravotnictví. U příležitosti tohoto výročí byla Generálním ředitelem Rosatomu S.V. Kirienkem udělena vyznamenání veteránům jaderné oblasti. Mezi vyznamenanými jsme mohli vidět Jussi Helske, Arvo Vuorenma, Jana Haščíka, Jozefa Szabo, Jindru Berouna, Václava Urbánka. Jirku Marka, Aleše Johna a další. Gratuluji. K tématu a počátkům jaderné historie se za dlouhých zimních večerů ještě vrátím v samostatném dílku.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany