Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 26. května 2017

26.5.2017

Jednou větou

V Dukovanech byla ukončena odstávka na bloku č. 1. Blok 2, 3 je na plném výkonu, blok č. 4 je v plánované odstávce.

ETE 1 pracuje na plný výkon, ETE 2 je v plánované odstávce.

ENEF v Praze „Bez jádra to nepůjde“, tvrdí premiéři Fico i Sobotka. Britská velvyslankyně poprvé navštívila Třebíč, zajímala se o společnost NUVIA. Konference EGU v Poděbradech. Kulatý stůl s KHNP o požadavcích na region při výstavbě EDU 5. 110 let výzkumu a zkušebnictví v Plzni.

Japonská JE Ohi 3 a 4 prošla bezpečnostním hodnocením, Švýcarské referendum odhlasovalo zákaz výstavby nových jaderných bloků. První magnet pro ITER byl dokončen.

Více dále ....

Provoz EDU

1. Blok – 75%, 336 MWe dosahování plného výkonu po odstávce

2. Blok - 100%, 496 MWe

3. Blok- 100%, 503 MWe

4. Blok - Odstávka pro výměnu paliva a revize v délce 120 dnů, 14 den, režim 7 (palivo vyvezeno z  reaktoru)

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba letos 4100GWh

 

Provoz ETE

1. Blok 1078 MWe, celková výroba letos 3757 GWh

2. Blok odstávka, celková výroba letos 3651 GWh

 

Temelín zahájil tříměsíční odstávku druhého bloku

Zpravodajství ČTK  (19.5.2017)
Temelín (Českobudějovicko) 19. května (ČTK) - V jaderné elektrárně Temelín dnes začala tříměsíční odstávka druhého bloku. Energetici při ní vymění čtvrtinu paliva a také zmodernizují kompenzátor objemu. Provozní personál odpojil druhý blok od přenosové soustavy dnes ve 21:00. V době odstávky energetici mimo jiné zkontrolují bezpečnostní systémy nebo vyzkouší těsnost ochranné budovy kolem reaktoru. ČTK to řekl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.
"O víkendu budeme blok vychlazovat. Například v primárním okruhu budeme snižovat teplotu vody přibližně o tři sta stupňů. Hned od pondělí se rozběhnou hlavní práce," řekl Sviták. Odstávku Temelín vede z nového řídicího centra.
V následujících třech měsících energetici vymění 43 palivových souborů. "Tradičně zkontrolujeme bezpečnostní systémy, turbínu a další zařízení. Naopak poprvé od začátku provozu proběhne rozsáhlá modernizace kompenzátoru objemu. Spočívá v úpravě konstrukce a doplnění tras pro odvod nezkondenzovaných plynů," řekl Sviták. Součástí harmonogramu odstávky je i důležitá zkouška těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru. Na každém bloku se provádí jednou za čtyři roky, během ní se do ochranné budovy přivede přes 40 tun vzduchu.
Plánovaná odstávka prvního temelínského bloku by pak měla začít 30. prosince. I v tomto případě ji ČEZ plánuje na tři měsíce.
Temelín vyrobil od začátku roku 7,2 terawatthodin elektřiny.

 

Bez jádra to nepůjde, tvrdí Fico se Sobotkou

E15  24.5.2017

V Evropské unii by se mělo do stavby nových jaderných bloků do roku 2030 investovat přes 200 miliard eur. Vrátit by se měly z prodeje elektřiny na trhu, prohlašuje Evropská komise.
Česko a Slovensko se neobejdou bez nových jaderných elektráren, pokud mají splnit cíle pro snižování emisí skleníkových plynů.
V Praze se na tom v rámci Evropského jaderného fóra shodli premiéři obou zemí Bohuslav Sobotka a Robert Fico. „Podnikneme vše pro to, aby přípravy stavby nového bloku v Dukovanech běžely co nejrychleji. Teď začne dvouletý proces mezinárodního posuzování dopadů elektrárny na životní prostředí,“ upřesnil Sobotka.
Do konce května mají ministerstva financí a průmyslu také připravit tři klíčové studie o financování stavby, investorském modelu a dopadu jednotlivých variant na dividendovou politiku ČEZ. „V polovině června by je měl projednat Stálý výbor pro jadernou energetiku,“ říká Jan Štuller, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku. Následně se jejich závěry bude zabývat vláda.
Z jaderné komunity na pražském fóru zaznělo, že Evropská unie se při snižování emisí CO2 bez jaderné energie neobejde. Proto by měla přijmout modelové příklady pro financování stavby nových bloků, které by jednotlivé státy mohly používat.
„Pro jadernou energetiku je důležité, že chceme reformovat trh s elektřinou tak, aby dával jasné cenové signály pro investice. To platí i pro stavbu nových bloků,“ poukázal na projednávaný loňský reformní energetický balík Miguel Arias Canete, evropský komisař pro energetiku.
Stavět jaderné elektrárny s vidinou jejich zaplacení z tržních cen elektřiny si ovšem dnes nikdo netroufne. „Nový blok v Jaslovských Bohunicích jsme zatím uspali. Čekáme, až budou ceny elektřiny vyšší,“ uvedl slovenský ministr hospodářství Peter Žiga. Sama Evropská komise v loňské zprávě o rozvoji jaderné energetiky naznačuje, že za tržních podmínek se nové bloky nepostaví. Investice by byly návratné, kdyby se cena emisních povolenek v roce 2030 pohybovala mezi 43 a 72 eury. I s nyní chystanou reformou by přitom cena CO2 měla vyšplhat jen na 35 eur, odhaduje komise.
Pokud se mají v Evropě nahradit dosluhující a vyřazované jaderné elektrárny bude se do nové výstavby muset v příštích třinácti letech investovat až 207 miliard eur. Prodloužení provozu stávajících elektráren vyjde ve stejném období na 38 miliard eur. Do roku 2050 by se mělo postavit až 80 tisíc megawattů nových jaderných kapacit, vyplývá z unijní zprávy.
V příštích třinácti letech se bude muset do nové výstavby jaderných elektráren v Evropě investovat až 207 miliard eur.

 

Britská velvyslankyně poprvé navštívila Třebíč, zajímala se o společnost NUVIA

Třebíč 23. květen 2017

První návštěva britské velvyslankyně Jan Thompsonové v Kraji Vysočina koncem května směřovala do společnosti NUVIA. „Firmu jsem si při své návštěvě kraje vybrala především pro její zaměření na jaderný průmysl. Pro Velkou Británii je tento sektor velmi důležitý, řadíme ho mezi naše priority. A NUVIA patří mezi nejvýznamnější firmy v regionu i nejlepší ve svém oboru. Zároveň je spjatá s Velkou Británií,“ konstatuje Jan Thompsonová.

Třebíčská NUVIA tvoří společně se sesterskými firmami ve Velké Británii a ve Francii stěžejní část jaderné skupiny NUVIA patřící do koncernu VINCI, jenž zaměstnává ve světě přes dvě stě tisíc pracovníků. „My konkrétně dáváme práci třem stovkám odborníků a stále hledáme do svého týmu nové tváře,“ říká Larisa Dubská, personální ředitelka české pobočky.

Nadchly ji moderní technologie

„Moc ráda jsem se podívala do provozu, kde jsem viděla nejnovější technologie v oblasti automatizace. Zároveň je úžasné sledovat, jak se firma rozvíjí a plánuje nejen další expanzi na nové trhy, ale také další rozšiřování výrobních i administrativních prostor,“ vysvětluje velvyslankyně Jejího Veličenstva. Nové budovy v průmyslové zóně v Třebíči NUVIA plánuje otevřít do tří let, zároveň vytvoří pro místní další pracovní místa.

Uchvátila Židovská čtvrť

Podle slov britské velvyslankyně ji Třebíč okouzlila. „Je to moje první návštěva regionu, už dlouho jsem se do Třebíče chtěla podívat, o vašem městě jsem hodně slyšela. A určitě se sem budu vracet. Krátce jsem si prošla židovskou čtvrť – ta mne naprosto uchvátila. Atmosféra, která na mne z ulic dýchla, byla velmi emocionální a vzbudila ve mně zvláštní pocity. Vím, jak je tato čtvrť důležitá pro vaše město i pro UNESCO,“ dodává s úsměvem.

Třebíčská NUVIA byla jedinou firmou, kterou na své cestě po regionu Jan Thompsonová navštívila. Dopoledne se krátce sešla s hejtmanem Kraje Vysočina, v odpoledních hodinách si prohlédla další památky ve Žďáru nad Sázavou.

 

Konference Poděbrady

23. a 24. 5. se v Poděbradech uskutečnil již 22. Ročník konference Aktuální otázky a vybrané problémy řízení elektrizační soustavy.

Konferenci pořádal EGU Praha Inženýring. I když konference byla spíše zaměřena na otázky přenosů, fungování sítě a přenosové soustavy, byla zařazena i část věnovaná zdrojové základně. Zde vystoupili František Hezoučký , který představil svoji řešení výstavby nového jaderného bloku – koupit projekt a vše si udělat sami v rámci českého průmyslu, Martin Ruščák z CVŘež představil projekt českého reaktoru chlazeného tekutou solí. Já (AJ) jsem vystoupil s představení jaderného světa jeho současnosti a budoucnosti. Příští podobná konference se uskuteční 14. června v Praze.

 

 

110 let výzkumničení v Plzni

25. května 2017 - (PREKON) - Na slavnostním setkání v Plzni si dnes Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. (VZÚ Plzeň) připomíná už 110 let od svého založení. Od kanónů, přes motorová vozidla až po jadernou energetiku. Moderní technologie pro 21. století.
Nepřerušenou historií, kterou se může pochlubit jen málo výzkumných ústavů, má dnešní Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. (VZÚ Plzeň). Její základy byly položeny v roce 1907, kdy vznikem výzkumného ústavu ŠKODA byly vybudovány na tehdejší dobu převratné moderní chemické, metalografické a mechanické laboratoře. VZÚ Plzeň si tak letos připomíná už 110 let od svého založení.

Současnost
Společnost VZÚ Plzeň se dnes věnuje především výzkumu, vývoji a akreditovanému zkušebnictví. Mezi nejdůležitější činnosti patří: výzkum a zkoušky zaměřené na zvyšování provozní spolehlivosti a životnosti energetických zařízení, komplexní řešení problémů spojených s testováním silničních a kolejových vozidel, aerodynamiky a termomechaniky, výzkum a vývoj žárových nástřiků pro prvovýrobu i renovace včetně jejich průmyslových aplikací. Na konci roku 2016 měl VZÚ Plzeň 89 zaměstnanců.

Vybrané projekty a činnosti
Mezi nejdůležitější činnosti společnosti patří výzkum a zkoušky zaměřené na zvyšování provozní spolehlivosti a životnosti energetických zařízení nebo komplexní řešení problémů spojených s testováním silničních a kolejových vozidel. Například zakázku pro San Francisko získal VZÚ Plzeň díky úspěšné realizaci projektů pro další americká města, např. Detroit či Dayton. Důraz na nejrůznější homologace kolejových vozidel však kladou především předpisy Evropské unie. Zakázky z členských zemí EU tvoří cca 60 %. Testování podvozků si u VZÚ Plzeň objednali výrobci dopravních systémů pro Helsinky, Rigu, Paříž, Graz, Linec, Veronu, Cagliari, Petrohrad, Poprad, Bratislavu či Vratislav. Samozřejmostí je testování pro města i výrobce z České republiky. Z dalších činností nabízí VZÚ Plzeň výpočty v oblasti pevnosti, dynamiky, únavového poškození, aerodynamiky a termomechaniky, výzkum a vývoj žárových nástřiků pro prvovýrobu i renovace včetně jejich průmyslových aplikací a v neposlední řadě také kalibrace měřidel.
Víc než jenom firma
Důležitá je pro VZÚ Plzeň zapojení do projektů Technologické Agentury ČR nebo Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Věnuje se rovněž edukativní činnosti. Sem patří spolupráce se Západočeskou Univerzitou v Plzni nebo pravidelné pořádání konference Zvyšování životnosti komponent energetických zařízení v elektrárnách, konaná pravidelně v Srní na Šumavě. Letos to již bude 12. ročník.VZÚ Plzeň vlastní řadu certifikátů a osvědčení dokladujících splnění požadavků norem na systém managementu kvality. Již od roku 1993 jsou vybrané laboratoře společnosti akreditovány Českým institutem pro akreditaci. V současné době jsou všechny laboratoře akreditovány podle normy ČSN EN ISO/IEC 17025:2005. Dalším osvědčením je certifikát systému managementu kvality podle ČSN EN ISO 9001:2009. Akreditovaný a certifikovaný systém managementu kvality ve VZÚ Plzeň zajišťuje vysokou a stálou kvalitu všech poskytovaných služeb, což předurčuje společnost jako vyhledávaného obchodního partnera.
Jak šel čas aneb 110. let jednou větou ...
1907 - Založení výzkumného ústavu ŠKODA - byly vybudovány moderní chemické, metalografické a mechanické laboratoře, zajišťující vysokou kvalitu škodovácké hutní a zbrojní výroby.
1953 - v rámci ústavu byl založen Výzkum strojírenský, sdružující vědní discipliny strojírenského charakteru.
1963 - byla vybudována Dynamická zkušebna, určená pro náročné simulování složitých silových provozních stavů.
1993 - byla založena samostatná podnikatelská jednotka ŠKODA VÝZKUM s.r.o., Plzeň, působící v rámci ŠKODA a.s.
1993 - ŠKODA VÝZKUM s.r.o. získává (jako jedna z prvních v ČR) osvědčení o akreditaci dle ČSN EN 45001.
1998 - získání certifikátu osvědčujícího splnění podmínek ČSN EN ISO 9001 pro systém jakosti.
2006 - 100% vlastníkem ŠKODA VÝZKUM s.r.o. se stal ÚJV Řež, a. s.
2007 – Sto let od založení.
2011 - Nový název společnosti - „Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o.“
2011 – Stává se součástí Skupiny ÚJV. 2017 – 110 let od založení.
Podrobnosti na: www.vzuplzen.cz Film k 100. výročí najdete na: https://www.youtube.com/watch?v=HOAE74bbDic

 

Ze zahraničí

Japonská JE Ohi 3 a 4 prošla bezpečnostním hodnocením

Podle Japan Atomic Industrial Forum (Jaif) potvrdil Japonský dozor Nuclear Regulation Authority (NRA), že JE  Ohi-3 a  4 (PWR  500 MWe spuštěné v roce 1991/92)  v prefektuře v jihozápadním Japonsku, prošlo bezpečnostním  hodnocením  a může být znovu spuštěno na podzim 2017. Kansai Electric Power Company, která je provozovatelem, však potřebuje ještě několik dalších povolení včetně souhlasu lokálních municipalit. 

 

Švýcarské referendum odhlasovalo zákaz výstavby nových jaderných bloků

22.května (NucNet):

V referendu, které proběhlo 21.5. , se většinou 58,2% schválila nová energetická strategie podle které je zakázáno stavět nové jaderné elektrárny. Stávajících pět jaderných Švýcarských bloků (Beznau-1 a -2, Mühleberg, Gösgen a Leibstad,),  které všechny mají časově neomezenou licenci  bude možné provozovat tak dlouho pokud budou hodnoceny jako bezpečné, respektive se ukáže, že naplnění zvýšených bezpečnostních požadavků bude již neefektivní.

 

První magnet pro ITER byl dokončen

22.května 2017

První z 18 toroidních budících cívek byla vyrobena . Obrovské supravodivé magnety, budou generovat magnetické pole, které bude držet plasma v ose  toroidní komory fúzního reaktoru ITER.  

Toroidní pole cívky jsou 14 metrů široký, 9 metrů vysoká a váží 110 tun. Devět  cívek se vyrábí v Japonsku a devět v Evropě  (konsorcium  Fusion for Energy (F4E),  ASG (supravodiče), Iberdrola Ingeniería y construcción, Elytt Energy, Cnim, Simic a ICAS). Do výroby bylo zapojeno více než  600 lidí z 26 společností, které byly zapojeny do jejich výroby.

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany