Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 28. března 2014

31.3.2014

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

EDU

1 a 4. blok EDU je na plném výkonu v bezproblémovém provozu. 24. 3.2014 v 8:26 byl přifázován po odstávce první z obou turbogenerátorů 3. bloku JE Dukovany, druhý TG byl po provedení testů přifázován v 16:00. 3. blok tak po 30 dnech ukončí plánovanou odstávku pro výměnu paliva a údržbu zařízení. Náběh 3. bloku byl přerušen z důvodů odstranění netěsnosti na čistícím okruhu PO.

Tento víkend se odstavuje 2. výrobní blok JE Dukovany k provedení plánované odstávky pro výměnu paliva a údržbu zařízení. Odstávka má trvat 31dní.

Termín odstávky 2. bloku:  30. 3. - 29. 4.2014

Plánovaná délka odstavení bloku: 31 dnů, mimo výměnu paliva a revize budou provedeny investiční akce:

Zajištění seizmické odolnosti bloku (pokračování), Výměna bezpečnostní kabeláže, Modernizace systému řízení (pokračování Modulů 3-5)

K dnešnímu dni bylo v JE Dukovany vyrobeno 3709 GWh elektrické energie.

 

Personálie

Mgr. Julie Válková se stala ředitelkou nově vzniklé společnosti Event Era. Společnost působí v oblasti organizace konferencí, pracovních setkání, workshopů a cest, zejména s jaderně energetickou problematikou.

 

Co se stalo ve světě

Polský Atomový autobus vyhrál cenu ENS PIME

28 Mar (NucNet):

Evropská nukleární společnost ocenila cenou PIME Projekt vzdělávacího a popularizačního autobusu Polského jaderného fora. Autobus je v provozu od roku2010 ajeho posláním je představovat jadernou energetiku mladé generaci.

28.03.2014_No13 / World Nuclear Review

 

Čínský Yangjiang-1 je v komerčním provozu

28 Mar (NucNet):

První blok na lokalitě Yangjiang  v provincii Guangdong na jihu Číny zahájil komerční provoz. Jedná se o reaktor Čínské provenience o výkonu 1000 MW.

 

Rosatom je akcionářem  Fennovoima

28 Mar (NucNet): 

Ruská státní organizace Rosatom nakoupila 34 percent podílu na finské společnosti  Fennovoima, která připravuje výstavbu JE Hanhikivi-1

 

Belgičané odstavili JE Doel 3 a Tihange 2

26 Mar (NucNet):

3. blok JE Doel a 2. blok JE Tihange v Belgii byly 26.3. odstaveny pro neočekávané výsledky materiálových testů tlakových nádob reaktorů.

 

Japonsko předá jaderné materiály do USA

24 Mar (NucNet):

Japonsko odveze do USA přes300 kilogramůplutonia, které by mohlo být použito na výrobu jaderných zbraní. Je to jeden z výsledků jednání Jaderného summitu v Haagu během minulého týdne.

 

Jaderný summit v Haagu

24 -25. 3. se v nizozemském Haagu uskutečnilo setkání na nejvyšší úrovni. Jednání se zúčastnil i prezident USA B. Obama. Tématem dvoudenního summitu, kterého se zúčastnili lídři 53 zemí světa a vrcholní představitelé mezinárodních organizací (EU, OSN, IAEA) je zvýšení jaderné bezpečnosti. Summit měl vymyslet a zformulovat, jak ve světě snížit množství nebezpečného radioaktivního materiálu, zlepšit bezpečnost jeho přechovávání a také posílit mezinárodní spolupráci.

"Cílem summitu je zabránit, aby teroristi nemohli využít jaderný materiál. Mezinárodní společenství vyzývá Írán a Severní Koreu k ukončení jejich kontroverzního jaderného programu. Ani jeden z těchto států se ovšem summitu neúčastní".

Mimo Japonska (viz zpráva výše) se jaderných materiálů zbavuje i Belgie a Itálie.

 

První dodávka kabeláže na JE Barakah je na místě

21 Mar (NucNet): 

Na lokalitu Barakah – SAE byla dopravena prvá dodávka kabeláže. Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) zde v korejské režii staví JE s tlakovodním reaktorem Korejské provenience.

 

Kalendárium

29. březen v pražském Klementinu: min −9,8 °C (1785), průměr od 1961 7,8 °C, max 22,5 °C (1968)

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

4. 4.1975 –  V Albuquerque (Nové Mexiko), je Billem Gatesem a Paulem Allenem založena společnost Microsoft.

3. 4.1981 –  Osborne 1, první (komerčně) úspěšný přenosný počítač, je představen na West Coast Computer Faire v San Franciscu.

2. 4.1792 –  Ve Spojených státech amerických byl zaveden dolar jako oficiální platidlo

30.3.2010 – Vědcům z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) se v urychlovači částic podařilo dosáhnout první srážky protonů.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany