Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 29. leden 2016

1.2.2016

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

 

JE Dukovany

1. RB: Provoz bloku v režimu 5. Příprava na TZ. "U bloku č. 1 byla zkontrolována dokumentace svarů z období 2000 - 2015. U 2149 svarů byly provedeny nové RTG kontroly, z nichž bylo převážně 549 svarů měřících a impulsních potrubí opraveno." Blok  bude v následujících dnech převeden z režimu 5 do režimu 3 a v pondělí 1. února  bude podána  žádost na SUJB o povolení k najetí na MKV

2. RB: Provoz bloku v režimu 6. Probíhají RTG kontroly a opravy svarů. Předpokládaný termín najetí bloku 15.2.2016

3. RB: 100% výkon bloku.

4. RB:  86 % výkon bloku - teplotní a výkonový efekt. Připravuje se odstavení bloku do plánované odstávky 6. 2.2016

Bloky EDU jsou provozovány v souladu s Limitami a Podmínkami pro bezpečný provoz. Za rok 2016 vyrobeno  645 GWh.                  

 

JE Temelín

První blok i druhý blok jsou v provozu na plánovaném výkonu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

 

Informace ze zahraničí

 

Americké konsorcium pro SMR založeno

29 January 2016

Developeři a potenciální odběratelé  malých modulárních reaktorů (SMR)  podepsali 27. ledna zakládající memorandum konsorcia, jehož cílem je propagovat a komercionalizovat oblast malých jaderných reaktorů.

Zakládajícími členy konsorcia jsou  BWX Technologies Inc, Duke Energy, Energy Northwest, Holtec, NuScale, PSEG Nuclear, Southern Co, SCANA and Tennessee Valley Authority (TVA),

 

JE Takahama-3 se spouští po pěti letech odstavení

29 Jan (NucNet):

Reaktor Takahama-3 v prefektuře Fukui, jihozápadní části Japonska očekává do konce ledna první kritičnost po dlouhodobé odstávce následující po katastrofě ve Fukušimě. Takahama je třetím reaktorem znovu spuštěným po odstavení všech JE ve Japonsku po havárii JE Fukušima v březnu 2011.

 

Bulharsko a Rusko podepsalo dohodu na prodloužení provozu JE Kozloduj 6

29 Jan (NucNet):

Bulharsko a Rusko podepsalo dohodu o zajištění  prací vedoucích k prodloužení 6. bloku JE Kozloduj. Počítá se s prodloužením provozu na celkových 60 let. 6.blok byl připojen poprvé k síti v srpnu 1991. 

 

EDF přebírá výrobu reaktorů od AREVA

28 ledna 2016.

Představenstvo Areva dalo mandát jeho CEO dokončit jednání s EDF o akvizici majoritního podílu na výrobě svých jaderných reaktorů. EDF řekl, že její správní rada se včera dohodla na konečném ohodnocení Areva NP ve výši 2,5 miliard EUR (2,7 miliard dolarů). Společnosti již dříve oznámily orientační cenu 2,7 miliardy EUR (2,9 miliardy dolarů)

 

KHNP, NASA  podepsali dohodu o spolupráci

28 January 2016

Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP)  podepsala dohodu o technické spolupráci s  Nucleoeléctrica Argentina SA (NASA). Podle dohody budou společnosti spolupracovat v oblasti inženýringu, výstavbě, provozu a údržbě  jaderných elektráren. KHNP zahájil také rozhovory s NASA o modernizaci bloku JE Embalse (Candu 6, 648 MWe).  Tento projekt by měl prodloužit dobu provozu JE Embalse o 25 let a zvýšit výkon na 683 MWe.

 

EDF podepsalo dodávku šesti EPR pro JE Jaitapur v Indii

26 Jan (NucNet)

Francouzské EDF a the Nuclear Power Corporation of India (NPCIL) podepsaly dohodu o výstavbě šesti bloku EPR pro JE Jaitapur v západní Indii.

EDF oznámilo, že dohoda byla podepsána během návštěvy prezidenta F. Hollanda v Indii. Prodej reaktorové části Areva  do EDF by se měl uskutečnit ještě letos n (viz výše).

Projekt JE Jaitapur je ve stadiu předběžné technické studie a dostal environmentální autorizaci v roce 2010. Kontrakt pro inženýrskou studii byl podepsán mezi Areva a NPCIL v dubnu 2015.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany