Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky - 3. 4.2020

Zprávy z jaderné energetiky - 3. 4.2020

6.4.2020

Jednou větou:

V Dukovanech 1, 2 a 4 blok na nominálním výkonu. Blok č. 3  odstávka pro výměnu paliva a revize.

V Temelíně blok č. 1 v odstávce pro výměnu paliva a revize od 13. 3. Na bloku 1 vyvezli z reaktoru jaderné palivo a kontrolují stav nádoby reaktoru

 Blok 2 je v provozu.

Zprávy z tuzemska: Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis. ZAT  úspěšně ukončil FAT zkoušky pro další jadernou elektrárnu

Zahraniční zprávy:

BN-600 v JE Belojarsk  má licenci k provozu do roku 2025. Rosatom přijímá opatření na ochranu pracovníků před COVID-19. Projekt JE Vogtle 3,4. OPG dokončíl  první přestavbu JE Darlington

Provoz EDU

1. blok –100%

2. blok –100%

3. blok – odstávka pro výměnu paliva a revize, 56 den, režim 6 (palivo zavezeno do reaktoru)

4. blok -  100 %,

Provoz v souladu s LaP

Výroba letos   2 880  GWh

 

Provoz  ETE

ETE 1  odstávka , výroba 1793 GWh. Odstávka od 13.3.

ETE 2 1097 MWe  výroba 2 439 GWh

provoz v souladu s LAP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).

 

Temelín vyvezl z reaktoru jaderné palivo

Temelín (Českobudějovicko) 27. března (ČTK) - Technici jaderné elektrárny Temelín vyvezli z reaktoru jaderné palivo a připravují kontrolu tlakové nádoby reaktoru. Elektrárna je v první čtvrtině plánované odstávky prvního bloku, která začala 13. března a měla by trvat dva měsíce. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu by to mělo být 12. června.
Energetici vyvezli z reaktoru 1. bloku všech 163 palivových souborů. Zpět se jich vrátí 121, doplní je 42 nových. Nové palivo je od ruské korporace TVEL. Vyvážení použitého paliva trvalo téměř čtyři dny, přičemž vyvézt jeden soubor zabere asi půl hodiny. Vše se dělá podle mluvčího pod vodou, která palivo chladí a odstíní i radioaktivní záření.
"Jsme v první čtvrtině plánované odstávky. Po vyvezení paliva nás čeká kontrola vnitřního povrchu tlakové nádoby reaktoru. Souběžně kontrolujeme bezpečnostní systémy a turbínu," uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.
Palivové soubory, které se do reaktoru nevrací, zůstanou zhruba deset let ve skladovacím bazénu vedle reaktoru. Poté se převezou do skladu použitého paliva, který v areálu elektrárny funguje od roku 2010. Tam mohou zůstat až 60 let. "Ve čtyřech kontejnerech je tak umístěno palivo, ze kterého vznikla elektřina pro roční spotřebu pětiny České republiky. Přitom kontejnery jsou na ploše odpovídající většímu obývacímu pokoji," uvedl Kruml.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 4,1 TWh

 

Kalendář akcí – sledujte změny termínů

  • Energochemie 2020. Nový termín  10. – 11.  září 2020  Třebíč,

Odborný seminář ENERGOCHEMIE je určen k výměně zkušeností nejširšího okruhu pracovníků energetických provozů a úpraven vod v průmyslových podnicích i elektrárnách, správců zařízení, vodohospodářů, chemiků a radiochemiků jaderných i konvenčních energetických a teplárenských provozů, pracovníků radiační kontroly, výzkumných a vývojových pracovišť, vysokých škol, specialistů dodavatelských firem z oboru a dalších

www.energochemie.cz - registrace je online tamtéž

  • SAFE AND SUSTAINABLE FUEL CYCLE BACK END 2020 (SSFC 2020), Praha, termín byl posunut na podzim s ohledem na aktuální situaci

       Příprava a realizace konce palivového cyklu  www.ssfc.cz 

  • Nový jaderný zdroj pro ČR – stav přípravy v r. 2020 celostátní odborná konference v rámci zahájení Jaderných dnů nový termín 23.-24. 9. 2020 zahájení v 10 hod. plenární zasedání 10:30 – 12:30 https://www.jadernedny.cz/ 
  • JADERNÉ DNY 2020 na ZČU v Plzni, nový termín 23.9. – 27.10.2020 https://www.jadernedny.cz/ 
  • NUCLEAR ENCOUNTER 2020 – nový termín  8. – 9. 10. 2020 třetí ročník konference. Modra, Slovensko. Profesní setkání provozovatelů JE a servisních organizací jaderných elektráren.  Více na http://nuclearencounter.alveda.cz.
  • All 4 Power All for Power Conference 2020, 26. a 27. listopad  2020  www.afpc2020.com

 

Z domova

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

1. dubna (ČTK) - V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok nevyrábí elektřinu od 25. ledna. Podle dřívějších informací firmy měla odstávka spojená s výměnou části jaderného paliva v reaktoru skončit počátkem tohoto měsíce. Jak dnes ČTK sdělil mluvčí Dukovan Jiří Bezděk, společnost využila nižší spotřeby elektřiny v Česku a v bloku udělá další práce.
Spotřeba elektrického proudu v ČR podle mluvčího nyní klesla přibližně o desetinu. Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů, její zbývající tři bloky jsou v provozu.
Prodloužení odstávky třetího bloku podle Bezděka nijak nesouvisí s šířením koronaviru. "Aktuální stav je takový, že je hotová většina z plánovaných servisních i investičních akcí, do reaktoru bylo zavezeno čerstvé palivo," uvedl mluvčí elektrárny.

"Dodal, že v prodlouženém termínu odstávky energetici kromě dalších kontrol budou provádět práce na vybraných částech primárního okruhu.
Kvůli šíření koronaviru platí v obou českých jaderných elektrárnách, Dukovanech i Temelíně, mimořádná preventivní opatření. Omezený je vstup, pracovníci musí mít zakrytá ústa a nos. "Každý před vstupem nebo vjezdem do elektráren prochází bezkontaktním měřením tělesné teploty a desinfekci rukou," doplnil mluvčí. Přes 500 zaměstnanců pracuje z domova. Po 20. březnu také přešel personál z šestisměnného provozu na čtyřsměnný, čímž elektrárny získaly zálohu těchto pracovníků. Provádí se dezinfekce svozových autobusů.
V Temelíně teď podle plánu stojí jeden ze dvou bloků. Obě jaderné elektrárny aktuálně podle Bezděka pokrývají spotřebu elektrické energie ČR přibližně z 30 procent.

 

ZAT  úspěšně ukončil FAT zkoušky pro další jadernou elektrárnu

I když aktuální situace vyžaduje výjimečná opatření, v ZATu se na práci pro zákazníky nic nemění. Máme v současné době rozpracované zakázky pro jaderné elektrárny v Evropě i Asii. V rámci dodávek na evropský trh jsme tento týden na plzeňském pracovišti úspěšně dokončili 72hodinovou zkoušku připraveného hotového zařízení pro ovládání regulačních tyčí. Tímto byly zdárně dokončeny 4 týdny trvající zkoušky FAT, včetně mimořádně náročných testů Cyber security, a zařízení je připraveno k instalaci u zákazníka. Realizace proběhla v souladu s harmonogramem projektu.

Bezpečnostní a nebezpečnostní řídicí systémy společnosti ZAT pro řízení jaderných technologií jsou nasazeny na třetině jaderných elektráren v EU a na 10 procentech ve světě. Naše systémy řídí téměř ze sta procent bloky jaderné elektrárny Dukovany a jsou ve velké míře nasazeny na jaderné elektrárně Temelín. Dodáváme systém kontroly a řízení pro velké i malé jaderné reaktory a navazující jaderné technologie včetně souvisejících služeb. Svým klientům i v současné situaci garantujeme plnění stanovených termínů, zároveň je zajištěný plynulý provoz výroby průmyslové elektroniky. Dodavatelská smlouva neumožňuje v této fázi  dodávky zveřejnit zákazníka. 

 

Zahraniční zprávy

JE Belojarsk 3 - BN-600 má licenci k provozu do roku 2025

WNN, 01. dubna 2020 : Ruský jaderný regulátor Rostekhnadzor prodloužil provozní licenci pro 3. blok jaderné elektrárny Beloyarsk v okrese Sverdlovsk o dalších pět let. Licence na rychlý reaktor BN-600, která začala fungovat v roce 1981, měla letos vypršet.

Od roku 2009 probíhá na jednotce rozsáhlý program modernizace, který ovlivnil všechny oblasti bezpečnosti, uvedl operátor Rosenergoatom. To zahrnovalo instalaci druhého systému nouzové ochrany reaktoru, systému nouzového odstavení pomocí tepelného výměníku vzduchu a ovládacího panelu záložního řízení reaktoru. Kromě toho bylo provedeno velké množství inspekcí a výměn zařízení, včetně výměny parogenerátorů.

V roce 2010 bylo potvrzeno, že BN-600 je v souladu s nejnovějšími bezpečnostními požadavky, a na tomto základě bylo prodloužení provozní doby odůvodněné až do roku 2025. Rostekhnadzor však svou licenci prodloužil pouze o dalších 10 let provozu, přičemž požadoval další zdůvodnění pro provozuschopnost nevyměnitelných částí reaktoru.

Výzkumy prováděné ruskou jadernou společnostmi OKBM Afrikantova, Atomenergomash, Kurchatovský  Institute a FSUE CRI KM "Prometey" dospěly k závěru, že je technicky možné pokračovat v provozu reaktoru. Na základě toho Rostekhnadzor nyní prodloužil provozní licenci 560 MWe Běloyarska 3 do roku 2025.

„Dokončili jsme práci na prodloužení životnosti 3. bloku do roku 2025,“ řekl Ivan Sidorov, ředitel JE Běloyarsk. "V průběhu našeho výzkumu jsme dokázali, že technické parametry BN-600 nám umožňují provozovat jej až do roku 2040." Poznamenal, že společnost JSC Atomproject v současné době vyvíjí investiční projekt pro další prodloužení provozní životnosti bloku. Očekává se, že tato práce bude dokončena do roku 2024, po kterém Rosenergoatom požádá Rostekhnadzor o prodloužení licence do roku 2040.

Plány rychlého reaktoru řady BN chlazené sodíkem jsou součástí projektu Rosatoms Proryv neboli „Průlom“, jehož cílem je vývoj rychlých reaktorů s uzavřeným palivovým cyklem, jehož palivo ze směsného oxidu (MOX) bude přepracováno a recyklováno. Kromě reaktoru BN-600 byl v říjnu 2016 uveden do komerčního provozu rychlý  reaktor BN-800 o výkonu 789 MWe BN-800 – jako blok  Beloyarsk 4. vyvinutý společností OKBM Afrikantova.

 

Rosatom přijímá opatření na ochranu pracovníků před COVID-19

WNN, 30. března 2020: V reakci na pandemii COVID-19 zavedla Rosatom dodatečná opatření na ochranu zdraví pracovníků jak ve svých provozovaných jaderných elektrárnách, tak i ve stavbách po celém světě. Generální ředitel Rosatom Alexej Likhachov ve svém prohlášení uvedl, že ruská státní jaderná korporace vyvinula další pohotovostní plány pro různé scénáře pandemie koronavirů.

 „Zajištění jaderné bezpečnosti a ochrana životů a zdraví našich zaměstnanců i široké veřejnosti je po celá desetiletí naší první a nejvyšší prioritou,“ uvedl ve svém prohlášení z 26. března. „Bezpečnost je klíčovou hodnotou Rosatomu. Vždy jsme měli pohotovostní plány pro jakékoli mimořádné situace, včetně těch, které se týkají zdraví našich zaměstnanců.

„V současné době jsme zavedli dodatečná opatření ve všech ruských jaderných elektrárnách, včetně pravidelných zdravotních kontrol našich zaměstnanců. Zajistili jsme, aby co nejvíce zaměstnanců pracovalo na dálku a nakupovalo osobní ochranné prostředky a hygienické výrobky v hromadně, neustále dezinfikujeme naše výrobní zařízení a vozidla a zásadně jsme zrušili všechny pracovní cesty. Zdraví našich zaměstnanců sledujeme v úzké spolupráci s místními úřady v našich oblastech působnosti. Vypracovali jsme řadu dalších pohotovostních plánů pro různé scénáře pandemie koronavirů, která může mít vliv na zdraví našich zaměstnanců JE.

 „Rosatom přijímá veškerá nezbytná opatření, aby minimalizoval negativní dopad, který má tato zdravotní krize na dodavatelské řetězce, a aby zajistil, že plně splníme své závazky vůči zákazníkům podle termínů stanovených ve všech příslušných smlouvách.“

Dceřiná společnost Rosatomovy jaderné elektrárny Rosenergoatom provozuje v Rusku 38 energetických reaktorů, které společně splňují téměř 20% poptávky po elektřině v zemi. Další dvě jednotky jsou ve výstavbě v Rusku. Rosatom má také 36 energetických jednotek v různých fázích implementace ve 12 zemích po celém světě. V současné době staví sedm zámořských reaktorů: dva v Bangladéši, Bělorusku a Indii a jednu jednotku v Turecku.

 

Projekt JE Vogtle 3,4.

WNN, 30. března 2020:  Vrchlík kupole kontejnmentu pro JE  Vogtle 4 společnosti Georgia Power byl zvednut a osazen  na místo. Značí to dokončení všech hlavních kroků vevnitř kontejnmentu pro Vogtle 3 a 4. Projekt na vybudování dvou reaktorů AP1000 v místě poblíž Waynesboro v Georgii /USA je nyní asi z  84% kompletní.

Horní část kontejnmentu má průměr 39,6 metrů, výšku 37 stop a váží téměř 1,5 milionu liber (680 tun) a je vyrobena z 58 velkých desek, které jsou spolu svařeny. Osazení bylo  dokončen téměř rok poté, co byl stejný krok dokončen pro jednotku Vogtle 3.

Výstavba JE  Vogtle 3 byla zahájena v březnu 2013 a bloku 4 v listopadu téhož roku. Southern Nuclear a Georgia Power, obě dceřiné společnosti Southern Company, převzaly řízení stavebního projektu v roce 2017 po bankrotu společnosti Westinghouse. Vogtle 3 by měl být uveden do provozu do listopadu 2021 a blok 4 do listopadu 2022.

 

OPG dokončíl  první přestavbu Darlingtonu

WNN, 27. března 2020: Rekonstrukce druhého bloku jaderné elektrárny v Darlingtonu v Kanadě byla dokončena a proces restartování reaktoru může nyní začít, oznámila společnost Ontario Power Generation (OPG). Společnost v rámci svých opatření k zajištění stabilních dodávek elektřiny během krize COVID-19 odloží plánovaný zahájení obnovy Darlingtonu 3, který má být zahájen v květnu.

Darlington 2 je první ze čtyř bloků elektrárny, které prošly rekonstrukcí v projektu 12,8 miliardy CAD (9 miliard USD), který umožní stanici provozovat dalších 30 let. Práce zahrnuje demontáž rozebraného a izolovaného reaktoru, odstranění součástí 480 palivových kanálů včetně přívodních trubek, koncových armatur, tlakových trubek a trubek pro calandria. Zahrnuje také podrobné prohlídky vnitřku calandria (speciální nádrž na těžkou vodu) a otvorů, kterými jsou napájeny a zajištěny palivové kanály. Ty se kontrolují před opětovnou montáží reaktoru. Renovace Darlingtonu 2 začala v říjnu 2016, s opětovnou montáží v červnu 2018.  Renovace Darlingtonu 1 je plánována na zahájení v roce 2021 a jednotka 4 v roce 2023, s dokončením celého projektu renovace v roce 2026.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany