Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 3. 5.2019

7.5.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky. Druhý blok je na tzv. výkonovém efektu před koncem kampaně. Proběhlo několik tematických havarijních cvičení.

V Temelíně se spustil první blok (29. 4.) po odstávce. 2. blok je na plném výkonu.

Z domova: Babiš k jaderným blokům v ČR: Ideálem jsou zdroje menšího výkonu. Česko a Slovensko by mohly řešit hlubinné jaderné úložiště společně, uvedl Pellegrini.  Měření výroby a vlastní spotřeby elektrické energie JE Dukovany dodává IaC Energo.  Společnost CKBM ze skupiny Rosatom koupí polotovary pro čerpadla pro jaderné elektrárny od ŽĎASu.

Ze světa

Doosan se bude podílet na vývoji malého modulárního reaktoru NuScale.  Studené zkoušky probíhají v čínském bloku JE Fuquing 5. Závěrečná zkouška funkčnosti Černobylského nového sarkofágu proběhla.

Provoz EDU

1. blok –100%

2. blok –  98% 

3. blok - 100%

4. blok - 100 % 

Výroba letos 5 216  GWh

Provoz ETE

1. blok- náběh bloku po odstávce (29.4.) odstávka pro výměnu paliva, 1044 MWe  výroba letos 1 582 GWh

2. blok– výkon 1080 MWe, výroba letos 3 159 GWh

 

Temelín je na plném výkonu

Od 2.5.2019  pracuje temelínská elektrárna na plný výkon. Sta procent dosáhl první blok necelé tři dny po obnovení výroby elektřiny. Blok energetici připojili po dvouměsíční plánované odstávce při 50procentním výkonu reaktoru v noci na čtvrtek. (více zde https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/6888.html) Jihočeská elektrárna tak pracuje naplno a kryje přibližně pětinu české spotřeby.

Dosažení plného výkonu předcházely úspěšné kontroly paliva na 80procentním výkonu reaktoru. Temelínští fyzici při nich ověřovali například rozložení výkonu reaktoru. Po skončení kontrol operátoři zvyšovali výkon reaktoru velmi pozvolna. Tempo nárůstu výkonu bylo necelé jedno procento za hodinu.

Plného výkonu blok dosáhl 2.5.  ráno. Aktuálně běží závěrečná část kontrol. Ty jsou zaměřeny na palivo a kalibraci měřících systémů. Vedle toho odborníci sledují chování dalšího zařízení v jaderné a nejaderné části včetně turbíny.

Z domova

Babiš k jaderným blokům v ČR: Ideálem jsou zdroje menšího výkonu

Praha 30. dubna (ČTK) - Optimálním řešením pro stavbu nových bloků v Česku by byly jaderné zdroje menšího výkonu. V projevu na dnešním Evropském jaderném fóru (ENEF) v Praze to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Odborníci upozorňují na to, že ve světě se zatím tato modulární zařízení vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem zatím téměř chybí. Babiš dnes uvedl, že je na Česku a Evropské unii, v jaké míře se budou na jejich rozvoji angažovat.
"Osobně bych se za tuto cestu velice přimlouval," řekl premiér. V souvislosti s možnou stavbou nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany se dosud převážně hovořilo o "tradičních" blocích s výkonem kolem 1000 megawattů. Babiš dnes dále uvedl, že věří tomu, že se Česku podaří projekt rozšíření této elektrárny uskutečnit hladce, a to navzdory tomu, že všechny jaderné bloky, které se teď v Evropě stavějí, mají zpoždění.

 

Česko a Slovensko by mohly řešit hlubinné jaderné úložiště společně, uvedl Pellegrini

ct24.cz ,30. 4. 2019:Česká republika a Slovensko podle premiéra Petera Pellegriniho zvažují, že by mohly vyřešit společně otázku budoucího hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Při příležitosti úterního Evropského jaderného fóra (ENEF) v Praze Pellegrini novinářům řekl, že považuje za neefektivní, aby Česko i Slovensko investovaly miliardy do úložišť samostatně. Andrej Babiš (ANO) na fóru také sdělil, že za optimální řešení pro stavbu nových bloků v Česku považuje jaderné zdroje menšího výkonu.
Rozhovory Česka a Slovenska by podle Pellegriniho mohly být na úrovni ministrů hospodářství, respektive průmyslu. „Je to extrémně technicky náročná a drahá záležitost. Proto se nám to jeví, že bychom měli diskutovat, jestli bychom neměli tuto situaci vyřešit společně. Je neefektivní, aby každá z našich zemí samostatně investovala miliardy,“ konstatoval.
Podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) zatím země v této věci nepokročily. „Jsme na tom úplně stejně jako Slováci, budeme to řešit,“ uvedl.
Výběr možné lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu v Česku se táhne několik let. Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na konci ledna opět nerozhodla o snížení počtu vytipovaných míst pro úložiště z devíti na čtyři. Předseda rady a náměstek ministryně René Neděla tehdy uvedl, že rada chce mimo jiné počkat na geofyzikální data, jež mají být k dispozici příští rok.
Na začátku února končící česká ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) řekla, že resort chce do konce letošního roku předložit věcný návrh zákona o zapojení obcí do výběru lokality pro budoucí úložiště. V polovině února pak odvolala ředitele SÚRAO Jiřího Slováka. Nahradil ho Jan Prachař. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky z Platformy proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 32 obcí a měst a 14 spolků.

 

Měření výroby a vlastní spotřeby elektrické energie JE Dukovany dodává IaC Energo

28.4. 2019 IaC Energo: Na základě vítězství ve výběrovém řízení realizuje IaC Energo na JE Dukovany zakázku „4650 – Měření výroby a vlastní spotřeby elektrické energie JE Dukovany“. Jedná se realizaci díla formou vyšší kompletované dodávky souboru zařízení, včetně všech nutně vyvolaných úprav na dotčených zařízeních, konstrukcích a systémech.

Cílem Díla je rekonstrukce panelů nDTE2.x za účelem jejich zpřehlednění, zvýšení bezpečnosti údržby a odstranění nevyužívaných zařízení. Stávající přístroje, které jsou ve špatném stavu a vzhledem k absenci náhradních dílu je nelze dále opravovat, budou vyměněny za nové, změna osazení zařízení bude provedena tak, aby v panelu byl snadnější přístup údržby k jednotlivým zařízením.

Bude provedeno snížení množství spojů v proudových a napěťových obvodech TG, odstranění nevyužívaných skříní nDTE4.1-2, odstranění nevyužívaných přístrojů ze skříní nDTE4.3 a zpřehlednění svorkovnic tranzitujících obvodů v nich včetně odstranění nepoužívaných kabelů. Bude provedena výměna vybraných převodníků elektrických veličin za spolehlivější unifikované typy se standardním výstupním signálem 4-20mA včetně přenastavení všech navazujících systémů. Rovněž proběhne kompletní výměna instrumentace pro ovládání regulace napětí na RNVS s přenosem hodnot do SKŘ-ED.

Zkratky:

JE – Jaderná elektrárna

TG – Turbogenerátor

RNVS – Rezervní napájení vlastní spotřeby

SKŘ-ED – Řídící a informační systém elektrické dozorny

 

Společnost CKBM ze skupiny Rosatom koupí polotovary pro čerpadla pro jaderné elektrárny od ŽĎASu

18.4.2019,  Atominfo: Výrobce čerpadel pro jadernou energetiku CKBM, součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, uzavřela strategický kontrakt s českou společností ŽĎAS na dodávky výkovků pro čerpadla. Smlouva byla podepsána během mezinárodního jaderného fóra Atomexpo 2019.

Podle smlouvy dodá česká firma výkovky pro výrobu hlavních cirkulačních čerpadel určených pro několik jaderných elektráren. Výkovky projdou po mechanickém zpracování zkouškami, odpovídajícími 2. a 3. bezpečnostní třídě, a pak budou použity při výrobě hlavních cirkulačních čerpadel GCNA-1391 a novějšímu typu GCNA-1753 s vodním systémem mazání všech jejich částí včetně elektromotoru (původně byl používán k mazání olej).

„K výběru dodavatelů kovových polotovarů jsme vždy přistupovali velmi zodpovědně, protože na tom přímo závisí naše klíčové dodávky. CKBM vůbec poprvé uzavírá smlouvu se společností ŽĎAS, která splňuje naše požadavky a má nezbytné kompetence. V březnu udělali představitelé CKBM audit ve ŽĎASu, který potvrdil to, že je připraven a schopen dodat požadovanou produkci. České výkovky jsou pro nás nezbytné pro realizaci dodávek do tří jaderných elektráren – Kurské, Leningradské a Akkuyu. Jednáme také o naší spolupráci při výstavbě dalších elektráren v Rusku i v zahraničí,“ uvádí výkonný ředitel CKBM Sergej Ščuckij. V roce 2019 ŽĎAS pro CKBM vyrobí na 400 výkovků o celkové hmotnosti přes 200 tun. V závislosti na technologických požadavcích na produkty projdou výkovky mechanickým a tepelným zpracováním a fyzickou a ultrazvukovou kontrolou.

 

Ze světa

Doosan se bude podílet na vývoji malého modulárního reaktoru NuScale
30. dubna 2019 WNN:  Americká společnost NuScale vyvíjející malý modulární reaktor (SMR) podepsala memorandum o porozumění s  Doosan Heavy Industries & Construction (DHIC), který je součástí skupiny Doosan Group v Jižní Koreji. Cílem je strategická spolupráce a podpora při nasazení  NuScale Power Module po celém světě. Projekt NuScale předpokládá až 12 modulů s výkonem 60 MWe každý. Pilotní projekt se staví v Národní laboratoři v Idaho a měl by být v provozu v roce 2026.

V březnu byla podepsána dohoda mezi společností NuScale a rumunskou energetickou společností Societata Nationala Nuclearelectrica SA, aby prozkoumala využití malých a středních podniků v Rumunsku. Společnost NuScale rovněž podepsala memoranda o porozumění s cílem prozkoumat nasazení své technologie SMR v Kanadě a Jordánsku.

 

Studené zkoušky probíhají v čínském bloku JE Fuquing 5

29. dubna 2019 WNN: Studené hydrostatické zkoušky byly zahájeny na 5. bloku jaderné elektrárny Fuqing v provincii Fujian v Číně. Jde o první ze dvou demonstračních reaktorů Hualong One. Při testech budou za studeného stavu v provozu všechny hlavní i pomocné systémy.

Zkoušky funkčnosti za studena se provádějí za účelem potvrzení, zda jsou komponenty a systémy důležité pro bezpečnost řádně nainstalovány a připraveny k provozu ve studeném stavu. Hlavním účelem těchto zkoušek je ověřit těsnost primárního okruhu a součástí - jako jsou tlakové nádoby, potrubí a ventily jaderných i konvenčních ostrovů - a vyčistit hlavní cirkulační potrubí.
Testy ve Fuqingu 5 začaly 27. dubna. China National Nuclear Corporation (CNNC) uvedla, že to bylo 50 dní před plánem a znamená přechod výstavby  z fáze instalace do fáze uvádění do provozu.
Během zkoušek budou kontroly reaktorových systémů prováděny při hladinách tlaku vody 2,7 MPa, 7,0 MPa, 10,0 MPa, 15,4 MPa, 16,5 MPa, 17,13 MPa a 22,3 MPa. Testy při 2,7 MPa byly dokončeny ve 2:36 hodin dne 28. dubna.
V listopadu 2014, CNNC oznámila, že pátý a šestý blok ve Fuqingu bude využívat domácích vyvinutých tlakových reaktorů Hualong One a bude to jejich první demonstrační instalace. Společnost dříve očekávala, že pro tyto jednotky použije design ACP1000, ale plány byly revidovány v souladu s reorganizací čínského jaderného průmyslu. Čínská státní rada udělila konečné schválení pro výstavbu jednotek Fuqing 5 a 6 v dubnu 2015.
Zahájení betonáže JE  Fuqing 5 začalo v květnu 2015, což znamená oficiální zahájení výstavby bloku. Výstavba 6. bloku začala v prosinci téhož roku. Kontejnment bloku 5 byl dokončen v květnu 2017 a tlaková nádoba reaktoru byla instalována v lednu loňského roku. Instalace posledního, třetího cirkulačního čerpadla primárního okruhu byla ukončena 5. ledna 2019.
Spouštění bloku 5 a 6 je naplánováno na rok 2019 a 2020.
Výstavba dvou dalších bloků typu  Hualong One (HPR1000) probíhá také na lokalitě  Fangchenggang v čínské oblasti Guangxi. Očekává se, že tyto bloky budou spouštěny také v 2019 a 2020. V Pákistánské jaderné elektrárně Karaky jsou ve výstavbě dvě jednotky HPR1000. Stavba začala na 2. bloku Karáčí v roce 2015 a 3. bloku v roce 2016. Zahájení komerčního provozu je plánováno na roky 2021 a 2022.

HPR1000 byl také navržen pro výstavbu v Bradwel ve Velké Británii, kde se nyní komplexně analyzuje projekt bloku.

Závěrečná zkouška funkčnosti Černobylského nového sarkofágu proběhla.
26 duben (NucNet): Závěrečná zkouška nového sarkofágu nad havarovaným čtvrtým blokem JE Černobyl proběhla a stavba v ceně 2 mld. EUR byla úspěšně dokončena. Oznámila to Evropská banka pro obnovu a rozvoj.

 Úspěšné ukončení 72 hodinového zkušebního provozu, den před 33. výročí havárie v roce 1986, označuje bezpečné věcné dokončení stavby, známé jako Nové bezpečné zajištění – Nový sarkofág (NSC).
Obloukovitě tvarovaný NSC  je  největší pohyblivá pozemní stavba, která byla kdy postavena, Ochrání životní prostředí před dalšími úniky radioaktivních materiálů a umožní dlouhodobou demontáž starého objektu ukrytí, zničeného reaktoru č. 4 a odstranění radioaktivních látek.
EBRD uvedla, že dnešek je zakončení více než desetileté práce na NSC, financované prostřednictvím Fondu pro kryt reaktoru v Černobylu. Fond byl podpořen více než 45 dárcovskými zeměmi a financemi od EBRD přesahujícími celkové náklady 2,1 mld. EUR. EBRD uvedla, že projekt NSC představuje největší mezinárodní spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti.
V roce 2001 bylo rozhodnuto o koncepčním návrhu NSC a výstavba na místě byla zahájena v roce 2011. Byla navržena tak, aby pokryla budovu reaktoru a přístřešek postavený v roce 1986 k uzavření zbytků zničeného reaktoru číslo čtyři. Původní Objekt ukrytí, neboli „sarkofág“, byl spěšně postaven v sedmi měsících po havárii ale jeho stav se dramaticky zhoršoval.
NSC, který má projektovanou sto letou životnost, byl v listopadu 2016 zasunut na místo ze svého staveniště. Bya postavena mimo sarkofág, aby se snížilo ozáření pracovníků.
Budova technologie bude sloužit jako velitelské centrum NSC, z něhož budou řízeny každodenní činnosti stavby a práce při vyřazování z provozu. V této práci bude hrát klíčovou roli jeřábový systém, který byl instalován těsně pod stropem NSC. S délkou mostu delší než Boeing 777 a nosností až 50 tun, plně automatizovaný systém umožní budoucí demontáž bloku 4 v hermeticky uzavřeném prostředí.

NSC je součástí Plánu implementace ochranných opatření, jejichž cílem je zajistit bezpečnou izolaci  havarovaného bloku od životního prostředí a posléze jeho demontáž. EBRD uvedla, že na projekt v NSC celkové výši 2 mld. EUR  poskytla 715 milionů EUR z vlastních zdrojů.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany