Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 31. 8.2018

31.8.2018

Jednou větou

V Dukovanech  jsou  bloky 1 – 3 na plném výkonu, blok 4 se připravuje na odstavení do plánované odstávky pro výměnu paliva a revize.

V Temelíně je první blok v provozu na plánovaném výkonu. Druhý blok ukončil odstávku a byl připojen k síti.

Z domova: Mýty a nepravdy o výstavbě nových bloků v Dukovanech. Změna dozorčí rady IaC Energo. IaC Energo  rozšiřuje svoji působnost za hranice měření a regulace. Je Rosatom  favoritem dostavby Dukovan?

Ze světa: Německá společnost spolupracuje s federálním institutem na výběru lokality pro úložiště.  Zahájení výstavby prvního bloku JE Hanhikivi se očekává v roce 2020. Druhý blok JE Sanmen s AP1000  připojen do sítě

 

Provoz EDU

1. blok – 100% 488 MWe

2. blok –100%  485 MWe

3. blok - 100%  488 MWe

4. blok – 100% 494 MWe. Připravuje se odstavení bloku do plánované odstávky v průběhu víkendu.

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Výroba letos 9 406  GWh

 

Provoz ETE

1.blok - výkon 1071 MWe, výroba letos 4 507 GWh

2. blok – výkon 661 MWe, náběh po odstávce, výroba letos 4661 GWh

 

Druhý temelínský blok obnovil výrobu elektřiny

Ve čtvrtek 30. 8. v 1:18 hodin začal druhý temelínský blok vyrábět elektřinu. Odstaven byl plánovaně kvůli výměně paliva od začátku 29. června. Odstávka trvala 61 dní a energetici během ní vyměnili například třetinu paliva, zkontrolovali bezpečnostní systémy a provedli hned několik desítek modernizací. Celkově měl harmonogram odstávky přes 13 tisíc činností. Před dosažením plného výkonu čekají energetiky ještě testy na 80procentím výkonu reaktoru.

Během odstávky energetici vůbec poprvé zavezli modernizované palivo typu TVSA-T, mod. 2. Šlo o 48 modernizovaných palivových souborů, které doplnily původní typ paliva. Podle výrobce je nové palivo mechanicky odolnější, palivové pelety mají jiný design a změny jsou i v pokrytí paliva. (v květnu doplnil Temelín zásoby paliva - https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/6413.html)

Důležité práce probíhaly kolem turbíny a bezpečnostních systémů. Velkým čištěním prošly bazény pod věžemi tři a čtyři. Jedna z hlavních modernizací se týkala vysokotlakého dílu turbíny. Pro zlepšení odvodnění zde technici instalovali dvě přibližně třicet metrů dlouhé trasy o průměru až 200 milimetrů. Díky úpravě se zvýší dosažitelný výkon bloku o 2 MWe, tedy na 1082 MWe. „Energii navíc získáme zvýšením energetické účinnosti zařízení v nejaderné části, nezvyšujeme tedy výkon reaktoru. Pouze lépe využíváme existující zařízení. Vyšší výkon znamená elektřinu pro přibližně sedm tisíc českých domácností,“ vysvětlil temelínský ředitel Jan Kruml. Stejná úprava proběhla na prvním bloku začátkem letošního roku. (více zde https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/6455.html)

Temelín tak má za sebou obě odstávky pro výměnu paliva. V součtu je zkrátil o pět dní. „Opakované zvládnutí odstávek je dobrý signál, i když prioritou je kvalita odvedené práce. Teď je naším úkolem zajistit bezpečný a plynulý provoz, závěry budeme dělat až na konci roku,“ zdůraznil člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek. (informaci k odstávce prvního bloku najdete zde https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/6305.html)

Pozornost energetiků se nyní začne upírat na Dukovany, které ještě dvě plánované odstávky čekají. Ta první začne 1. září a pracovníci během ní například vymění pětinu paliva. „Odstávky jaderných bloků plánujeme tak, abychom se vyhnuli jejich souběhu. Je to dobré jak pro energetickou stabilitu, tak i pro koordinaci a co nejlepší efektivitu prací,“ doplnil Zronek.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 9,3 miliónů megawatthodin elektřiny.

Z domova

Mýty o výstavbě nových bloků v Dukovanech - uloženo v sekci Naše činnost

 

Změna dozorčí rady IaC Energo

S účinností od 31. 7. 2018 došlo ke změně členů dozorčí rady společnosti I&C Energo a.s. Předsedou dozorčí rady byl zvolen Mgr. Ing. Jiří Nováček, členy dozorčí rady jsou Ing. Radim Kotlář a Ing. Jan Honek.

Jediným akcionářem společnosti I&C Energo a.s. je nadále beze změny společnost PI 1 a.s. se sídlem Ovocný trh 572/11, Staré Město, 110 00 Praha 1.

S účinností od 31. 7. 2018 došlo u společnosti PI 1 a.s. ke změně jediného akcionáře, kterým se nově stala společnost EP Industries, a.s. se sídlem Pařížská 130/26, Josefov, 110 00 Praha 1. Jen podotýkám, že IaC Energo si letos připomíná 25 let činnosti.

 

IaC Energo  rozšiřuje svoji působnost za hranice  měření a regulace

IaC Energo, které si letos připomíná 25 let své činnosti, již dávno není společností zabývající se jen měřením a regulací. Rozšiřuje své působení i do dalších oblastí. Uvádím několik z poslední doby:

Prodloužení bezpečné provozuschopnosti kotlů K1 až K6 V Elektrárna Mělník 1

V rámci díla „Výměna 2. a 4. přehříváku páry včetně komor na kotli K1 až K6“ byla vybrána společnost I&C Energo pro realizaci strojních demontáží a montáží na kotlích K3 a K4. Realizace díla probíhá ve dvou etapách v létech 2018 a 2019.

Předmětem díla 1. Etapy je kompletní výměna 2. Přehříváku páry kotle K3 , včetně komor PK3 a PK4 a výměny zazdívek a kotvení ocelových prvků a izolací. Součástí je provedení kompletní výměny zazdívek a ocelových částí „nosu“ kotle.

Předmětem díla 2. Etapy je kompletní výměna 4. přehříváku páry kotle K4, včetně komor PK9 a PK8P , PK8L a výměny zazdívek a kotvení ocelových prvků a izolací.

Výměna ucpávkových kompenzátorů na horkovodu elektrárna Mělník – teplárna Třeboratice

Společnost I&C Energo podepsala smlouvu na výměnu dosluhujících 9 ks jednostranných ucpávkových kompenzátorů DN1200 v BS 1014, 1019, 1021, 1030 a 1034 topné větve horkovodu EMĚ – TTŘ na jeho desátém úseku v blízkosti obcí Měšice a Hovorčovice.

Realizace díla, jehož účelem je zajištění bezproblémového a hospodárného provozu horkovodu, proběhla úspěšně v období letní odstávky horkovodu a byla předána k provozování objednateli (ČEZ Teplárenská, a.s.) v požadovaném čase a kvalitě

 

Stadion AC Sparta Praha - Rekonstrukce napájení sestav LED panelů

V rámci plánované výměny reklamních LED panelů lemujících hrací plochu stadionu AC Sparta Praha, byla společnost I&C Energo a.s. vybrána na rekonstrukci napájecích bodů nových sestav LED panelů.

Předmětem díla byly projekční práce, demontáž stávajících 12 přípojných bodů včetně příslušné kabeláže a zásuvek. Následně byla provedena úprava vývodů v NN rozvaděči, dodána a namontována nová napájecí kabeláž a zásuvkové skříně pro připojení nových sestav LED panelů. Realizace zakázky proběhla úspěšně na přelomu druhého a třetího čtvrtletí roku 2018 v třítýdenní reprezentační přestávce.

Rosatom je favorit dostavby Dukovan

Ekonom, 30.8.2018, David Klimeš:  Premiér Andrej Babiš se nechal opakovaně slyšet, že dostavba jaderné elektrárny Dukovany je „triviální“. Na ministerstvu průmyslu a obchodu to ale tak nevidí a horlivě pracují. Do konce září mají Babišovi předložit analýzu všech možných variant výstavby jaderných bloků, aby vláda mohla do konce roku rozhodnout. „Počítám s tím, že budu vypisovat výběrové řízení. Ještě minulá vláda přijala rozhodnutí, že do konce roku se musí rozhodnout o modelu a na jeho základě se vypíše výběrové řízení,“ prohlásila ministryně průmyslu Marta Nováková v nedávném rozhovoru pro Ekonom (Ekonom 30/2018).
Do výběrového řízení se jistě přihlásí několik firem. Stát jich už před časem oslovil šest: ruský Rosatom, americký Westinghouse, čínskou skupinu CGN, jihokorejskou KHNP, francouzsko-japonské konsorcium Atmea a francouzskou firmu Areva.
Ale podle současné pozice těchto společností na trhu dodavatelů jaderných komplexů je čím dál jasnějším favoritem Rosatom. Jeho jaderné elektrárny nyní zjevně kralují po celém světě a ve východní Evropě speciálně.
Podle dat Světové jaderné asociace má Rusko rozestavěno či naplánováno v různých zemích 39 nových reaktorů.
V závěsu je Čína už jen s 15 projekty. A dále paběrkuje Jižní Korea se šesti, Francie s deseti a Spojené státy se dvěma reaktory.
Jaderná diplomacie Kremlu Ruskému jadernému apetitu odpovídá i výroční zpráva Rosatomu za minulý rok, kterou firma zveřejnila v srpnu.
Tržby jí vzrostly o 10,2 procenta na 967 miliard rublů (zhruba 14,2 miliardy dolarů), z toho zahraniční příjmy o 9,4 procenta na 6,1 miliardy dolarů. „V roce 2017 Rosatom pokračoval v globální expanzi. Jedenáct mezinárodních smluv bylo podepsáno a dosaženo 16 dlouhodobých závazků.
Objem zahraničních zakázek na příštích deset let je odhadován na 133,5 miliardy dolarů,“ píše se ve zprávě.
Z 28 zemí v roce 2013 Rosatom pronikl do 44 států v roce 2016. Mezi nimi je i Česká republika. Rosatom zde podle své zprávy zajišťuje „dodávky jaderného paliva, produkty a služby pro radiační technologie a údržbu a modernizaci“. Právě to poslední slovo může brzo znamenat i něco jiného než pár milionů za pomoc se starými sovětskými reaktory.
Dostavba dvou jaderných bloků v Dukovanech může být byznys za více než 200 miliard korun.
Ruský nástup v jádru nedávno popsal i časopis Economist titulkem „Rusko je lídrem v exportu jaderné energie“. Důvodem je, že design ruských reaktorů je levný a rizikový byznys podporuje výrazně stát. Proti tomu někdejší premianti jsou na tom špatně. Francouzská Areva (nyní Orano) začala v minulé dekádě stavět jen dva reaktory – ve Finsku a Číně. Oba dva jsou zpožděné a drahé.
Jihokorejci z KEPCO čelí domácí nevraživosti vůči jádru a americký Westinghouse se probírá z bankrotu.
Jedinými reálnými konkurenty Rusů jsou Číňané, ale spíše mimo Evropu. Na kontinentu se účastní jen výstavby kontroverzní britské elektrárny Hinkley Point.
Proti tomu ruské úspěchy jsou nepopiratelné. Dvě třetiny jaderných obchodů patří Rusům. Rosatom se chce z nynější necelé poloviny zahraničních příjmů dostat v roce 2030 na dvě třetiny. Cílem je vnutit jádro i státům, které dosud nebyly partnery Rusů. „Doufáme, že mnoho zemí se stane našimi partnery a budou, jak říkají, jadernými nováčky,“ řekl v červenci po setkání s premiérem Dmitrijem Medveděvem šéf Rosatomu Alexej Lichačov.
Rosatom kraluje východní Evropě Egypt, Turecko, Bangladéš, Saúdská Arábie, Čína, tam všude Rusové staví. A daří se jim i v Evropě, speciálně východní. Nové elektrárny jsou naplánovány v Bělorusku, Slovensku či Maďarsku. V regionu se od Rusů k Jihokorejcům odvrátila jen Ukrajina, která je s Ruskem ve válce. I v Česku panoval strach z bezpečnostních rizik plynoucích ze závislosti na ruském jádru. Když se v roce 2014 debatovalo po ruské anexi ukrajinského Krymu o dostavbě Temelína, šéf dozorčí rady ČEZ Václav Pačes uvedl, že si neumí představit, že by další reaktory v Česku stavělo Rusko.
Nyní je už vše jinak. Prezident Miloš Zeman má spolu se svým energetickým poradcem Martinem Nejedlým na Rosatom přímé kontakty a současná vláda se geopolitických rizik nebojí. „Tady se nebudeme bavit o geopolitickém riziku, ale o tom, kteří dodavatelé jsou vůbec schopni jaderné bloky postavit,“ řekla ministryně Nováková Ekonomu. „Abychom se nebavili jenom o Rosatomu. Téměř nikomu z konkurentů se nedaří dokončit projekty - a Rusům jenom doma, kde jsou jiné podmínky. Ale máme tady ještě třeba Korejce a Číňany,“ uvedla také.
Podobně před časem v Ekonomu mluvila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová: „Rusové jsou úspěšní stavitelé jaderných elektráren. Ale v Rusku. Jejich zahraniční projekty trápí stejná zdržení a komplikace jako stavby jiných firem. Respektive jsou úspěšní v Číně, ale tam boduje i americký Westinghouse či francouzská Areva. Za tím je ovšem čínský kontext, který nevím, zda bychom si tady měli přát.“
Současný establishment tedy směřuje spíše k praktickým zárukám, zda dodavatel včas vše doručí a nepřekročí rozpočet. V tom bude mít ruský lídr trhu výhodu, hned za ním budou Číňané. Obě dvě země jsou přitom pro Česko geopoliticky problematické.
Rusům navíc hraje do karet podobně jako v dalších postkomunistických státech, že jsou zde etablováni a navazují na projekty ze sovětských časů.
A nejde jen o technologie sovětských bloků, ale také o palivo. Do Dukovan ho dováží ruský TVEL, nikdo jiný by podobně kvalitní produkt nyní nedodal. „Pro Dukovany nemá smysl uvažovat o někom jiném než o firmě TVEL.
Zkušenosti s palivem jsou výborné, a navíc palivo pro tamní reaktory nyní prakticky nikdo jiný nedodává. Někteří výrobci by ho asi mohli začít vyrábět, ale než se to odladí, Dukovany budou na konci své životnosti,“ vysvětlila Drábová.
Tři oříšky pro Novákovou Vše nyní záleží na tom, jak bude dál postupovat česká vláda. Babišova slova o triviální stavbě nemají moc společného s realitou. Odmítá je jak jeho ministryně průmyslu, tak ještě pregnantněji Drábová: „Předpoklady k takto v uvozovkách triviálnímu řešení stavby jaderné elektrárny má dnes tak Čína. Ale žádná jiná země na světě ne.“
Ve skutečnosti nyní státní byrokracií budou muset proběhnout mimořádně složitá jednání a posouzení jednotlivých variant. Nedávná představa generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, že by se kolos rozdělil na státní část, která by budovala jaderné elektrárny, a polostátní, kde by výrazně více akcií drželi soukromníci, padla.
Nyní musí ministryně Nováková do září Babišovi vyčíslit tři jiné varianty. V té první provede stavbu stoprocentní dceřiná společnost ČEZ s možností kapitálového vstupu dodavatele technologie. Ve druhé to bude společnost stoprocentně vlastněná státem, který by odkoupil části společnosti ČEZ obsahující nové i provozované jaderné elektrárny. Třetí možnost je nejkomplikovanější: vznikla by stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, a to vložením aktiv jaderných elektráren Dukovany a Temelín a aktiv dceřiných společností ČEZ Elektrárna Dukovany II a Elektrárna Temelín II. A to vše s financováním zajištěným garancí ČEZ, případně státu.
Podle informací Ekonomu si současný předseda vlády velmi výrazně přeje třetí možnost.
Pozvání pro nezvaného Pro Babišovy podřízené ale bude velmi těžké vymyslet tu správnou kombinaci státní podpory pro energii, která by jinak byla prodělečná a ČEZ by si ji nemohl sám dovolit.
Ministryně Nováková Ekonomu řekla, že Evropská komise už Česku doporučila sledovat vývoj v maďarské elektrárně, kterou nejen staví, ale i převážně financují na úvěr Rusové.
„Musíme počítat s tím, že do míry a formy veřejné podpory bude zasahovat Evropská komise. Zatím máme stanovisko, že se máme dívat, jak je financována výstavba jaderných bloků Paks v Maďarsku. Nicméně Rakousko se soudí s Evropskou komisí kvůli tomuto rozhodnutí a výsledky zatím nejsou známé. Netroufám si odhadovat, kdy budou jasné,“ řekla Nováková.
Babiš se ale zjevně rozhodl vše hnát rychle dopředu.
Bude z toho mít i politický prospěch. Jakmile premiér spustí boj o dodavatele, velmi rychle nebude stíhat přijímat všechna ta pozvání do Bílého domu, Kremlu, Paříže, Soulu či Pekingu, kde místní lídři začnou lobbovat za zájmy svých jaderných šampionů. Což Babiše, kterého zatím nikdo moc nikam nezve, jistě bude těšit.
Kombinace mezinárodních úspěchů Rosatomu, úpadku jeho konkurentů, proruského prezidenta na Hradě a vlády, která nevidí geopolitická rizika, však zatím nasvědčuje tomu, že i když Babiš jistě rád objede všechny významné lídry světa, třetímu a čtvrtému bloku Dukovan jsou stejně nejblíže Rusové.

 

Ze světa

Německá společnost spolupracuje s federálním institutem na výběru lokality pro úložiště

28.8.201829.8.2018 NucNet, Atominfo:  BGE – německá státní společnost zabývající se likvidací radioaktivního odpadu – spolupracuje s institutem Federal Institute for Geosciences and Natural Resources (BGR) na výběrovém řízení pro národní hlubinné úložiště, sdělila společnost BGE.

Podle prohlášení budou společnost BGE a institut BGR, který poskytuje vědecké poradenství vládě, spolupracovat rovněž na správě stávajících úložišť odpadu, včetně lokalit Asse, Konrad a Morsleben.

Tato dohoda zůstane platná až do dokončení procesu výběru vhodného místa pro konečné úložiště, sdělila společnost BGE.

Podle dohody bude institut BGR provádět výzkum a vývoj ve prospěch společnosti BGE, uvádí prohlášení.

Jako potenciální konečné úložiště byl zkoumán solný důl Gorleben v oblasti dolního Saska v severním Německu.

V roce 2000 bylo zavedeno bývalou správou sociálních demokratů a strany zelených moratorium na vyhodnocení solného dolu Gorleben. To však skončilo v roce 2010 a znovu se začalo s průzkumem této lokality.

Na konci roku 2012 byla však práce znovu přerušena, aby byl umožněn politický kompromis o výběru lokality. Solný důl Gorleben je stále otevřen, ale je zabezpečen, a nebude vyloučen z jakéhokoli nového procesu výběru vhodné lokality pro úložiště.

Společnost BGE byla založena v roce 2016 a je zodpovědná za nalezení možných lokalit pro úložiště radioaktivního odpadu – mimo stávajícího prozatímního úložiště v lokalitě Gorleben

 

Zahájení výstavby prvního bloku JE Hanhikivi se očekává v roce 2020

29.8.201829.8.2018 Nuc Net, Atominfo: Společnost, která zabezpečuje výstavbu prvního bloku jaderné elektrárny Hanhikivi v severozápadním Finsku, uvádí, že jejím cílem je získat stavební licenci v roce 2019 a o rok později zahájit výstavbu tohoto bloku, oznámila v dnešním e-mailu mluvčí společnosti Fennovoima zpravodajské agentuře NucNet.

Společnost Fennovoima, jež se stará o výstavbu Ruskem dodávaného tlakovodního reaktoru VVER s instalovaným výkonem 1 200 MW v areálu JE Hanhikivi, reagovala na nepotvrzené zprávy v ruských médiích, které uváděly, že projekt je oproti plánu opožděn.

Tiina Rytky, manažerka pro digitální komunikaci za společnost Fennovoima, prohlásila: „Víme, že se jedná o velmi náročný cíl, protože mnoho návrhových materiálů stále není dodáno bezpečnostnímu regulačnímu orgánu Stuk.“

 „Požádali jsme o aktualizaci časového harmonogramu projektu od našeho dodavatele elektrárny a výsledek očekáváme koncem letošního roku.“

Manažerka Rytky sdělila, že společnost Fennovoima využije „veškerý čas potřebný pro projektování této elektrárny“. Také doplnila: „Dáváme přednost tomu, aby projekt zabral více času nyní, než v bodě, kdy již budeme působit na staveništi s tisíci zaměstnanci.“

Podle internetových stránek společnosti Fennovoima budou celkové investiční náklady pro první blok JE Hanhikivi v rozmezí od 6,5 do 7 miliard eur. Tato částka zahrnuje počáteční náklady za elektrárnu, financování i nakládání s odpadem. Tento odhad zůstává stejný od jara roku 2014, kdy bylo provedeno původní investiční rozhodnutí, uvedla společnost Fennovoima.

Projekt jaderné elektrárny Hanhikivi je ve vlastnictví společnosti Fennovoima. RAOS Voima Oy, finská dceřiná společnost založená v roce 2014 ruskou státní jadernou korporací Rosatom, má podíl o velikosti 34 % ve společnosti Fennovoima. Ruská holdingová společnost Titan-2 je hlavním dodavatelem projektu.

Poslední časový harmonogram na internetových stránkách korporace Rosatom uvádí, že výstavba by měla začít v roce 2018, přičemž s komerčním provozem se počítá od roku 2024.

Společnost Fennovoima předložila žádost o stavební licenci v létě roku 2015.

V březnu tohoto roku společnost Fennovoima uvedla, že v loňském roce čelila výzvám při dodávání návrhové dokumentace regulačnímu orgánu, ale zůstala na správné cestě, aby v roce 2019 získala stavební licenci.

Ve své zprávě o podnikové odpovědnosti za rok 2017 společnost Fennovoima prohlásila, že po zohlednění finských požadavků a legislativy zabraly projekční práce více času, než očekával dodavatel elektrárny – společnost RAOS Project Oy, která je součástí skupiny Rosatom Group.

Podle společnosti Fennovoima bude první blok JE Hanhikivi po svém dokončení pokrývat přibližně 10 % finských energetických potřeb.

Referenční elektrárnou pro první blok JE Hanhikivi je jaderná elektrárna Leningradská II ve městě Sosnovyj Bor v Rusku. V Leningradské JE-II jsou ve výstavbě dva bloky s reaktory VVER V-491. Minulý týden korporace Rosatom uvedla, že na prvním bloku JE Leningradská II bylo dokončeno komplexní závěrečné testování

Druhý blok JE Sanmen s AP1000  připojen do sítě

24 August 2018 WNN: Druhý blok JE Sanmen v čínské provincii Zhejiang byl připojen 24.8. v 17:22 k síti a začal dodávat elektrickou energii. Koncem června byl k síti připojen první blok JE Sanmen. Oba bloky jsou s reaktory AP 1000 fy Westinghouse

Povolení k výstavbě  čtyř bloků s reaktory AP 1000 obdržela skupina Westinghouse s partnerem Shaw Group v září 2007. Výstavba Sanmen 1 byla zahájena v dubnu 2009,  betonování základové desky  Sanmen 2 začalo . v prosinci 2009.

Sanmen 1 je první zprovozněný reaktor AP 1000 fy Westinghouse na světě. Reaktor byl poprvé kritický 22.června, připojen k síti byl poprvé 2 července a 14. srpna dosáhl výkonu 100%.. Sanmen 2 dosáhl první kritičnosti 17 srpna.

Čtyři reaktory  AP 1000 jsou také stavěny na dvou lokalitách v USA. Na lokalitě Summer byla výstavba zastavena a čeká se, zda-li se pokračování neujme nějaký nový investor. Na lokalitě Vogtle se očekává spouštění v roce 2021 respektive 2022.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany