Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 4.10.2019

4.10.2019

Jednou větou

V Dukovanech končí odstávka na bloku č. 1 a probíhá spouštění bloku, ostatní tři bloky pracují na plném výkonu.

V Temelíně jsou oba bloky v provozu.

Z domova:Politické strany vidí budoucnost Česka v jaderné a zelené energii. Spolupráce ČEZ a NuScale podle NuScale. Popis projektu NuScale.

Ze světa: GE Hitachi a Fermi Energia podepíšou MoU na malý modulární reaktor (SMR) v Estonsku. Uzbekistán - nejzkušenější nováček v oblasti jaderné energie.  JE Kozloduj blok 6 má povolení k provozu na dalších 10 let. Westinghouse kupuje část Rolls-Royce. JE Fessenheim bude uzavřena do poloviny roku 2020

Provoz EDU

1. blok – spouštění bloku po odstávce, režim 5

2. blok – 100%

3. blok - 100%

4. blok - 100 % 

Výroba letos 10 402 GWh

 
 

Provoz ETE

1. blok- výkon 1075 MWe, výroba 5 522 GWh

2. blok– výkon 1080 MWe, výroba 5 821GWh

 

Kalendář akcí - nezapomeňte

  • Vernisáž výstavy 65 let jaderného průmyslu v Česku. Úterý 8. 10. 2019 v 14:30 hod Veletrh Brno Pavilon Z
  • VVER 2019 – Recent & Future, 11. a 12. listopadu, Praha, www.vver2019.com
  • NERS 2019 „Jaderná energie je ideální pro řešení změny klimatu“ e

           6. listopadu 2019  http://ners2019.jmm.cz 

  • Seminář OBK EDU 28. 11. 2019 Valeč
  • Kolokvium s vládním zmocněncem Jaroslavem Mílem, FJFI Břehová, 4.12. 2019
  • All for Power Conference 2019 Praha, 9. a 10. prosinec 2019, www.afpc2019.com
  • SMR 2020 – Praha 13.2.2020

Z domova

Politické strany vidí budoucnost Česka v jaderné a zelené energii

Praha 3. října (ČTK) - Politické strany, zastoupené nyní v Poslanecké sněmovně, vidí prakticky bez výjimky budoucnost české energetiky v jaderné energii a energii z obnovitelných zdrojů. Odklon od uhlí podle nich musí být pozvolný a musí respektovat především sociální aspekt. Zástupci stran se na tom shodli na dnešním semináři pořádaném Hospodářskou komorou ČR.
Při plánech na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech je podle politiků vhodné využít přístupu české veřejnosti, která ho z většiny podporuje, a také znalosti českých firem a odborníků.
Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury a místopředsedy SPD Radima Fialy by se Česko mělo intenzivněji věnovat i vyjednávání podpory pro projekt v Bruselu. Právě získání nejrůznějších souhlasů EU může být podle obou jednou z nejsložitějších věcí na celé stavbě.
Stanjura uvedl, že občanští demokraté pro plynulejší postup navrhují, aby vznikl speciální zákon o stavbě jaderného bloku. Podle něj už existuje například ve Finsku. Nápad podpořil také poslanec a energetický expert vládního hnutí ANO Pavel Pustějovský a komunista Leo Luzar.
Jadernou energetiku jako důležitou část budoucího českého energetického mixu zmiňovali během svých komentářů všichni zúčastnění. Z dalších stran zastupoval ČSSD Petr Dolínek, komunisty Leo Luzar, STAN Petr Pávek a Piráty Petr Třešnák.
Třešňák mino jiné uvedl, že uvítal zprávu z minulého týdne, kdy polostátní společnost ČEZ oznámila, že bude s americkou společností NuScale rozvíjet malé modulární jaderné reaktory. Luzar oponoval, že považuje za nešťastné, pokud by Česko na tyto zdroje, které jsou zatím až na výjimky ve fázi vývoje, čekalo.
U obnovitelných zdrojů se politici shodli, že jejich budoucí rozvoj musí být podporován s rozmyslem tak, aby se neopakoval solární boom z přelomu desetiletí. Nejvyšší kontrolní úřad dříve uvedl, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun

 

Spolupráce ČEZ a NuScale podle NuScale

Čtvrtek 26. září 2019 https://newsroom.nuscalepower.com : Společnost NuScale spolupracuje s ČEZ na průzkumu nasazení SMR v České republice, Společnosti se budou dělit o technické znalosti a prozkoumat potenciál SMR společnosti NuScale jako dlouhodobou možnost čisté energie pro ČEZ.

Společnost NuScale Power oznámila, že 26. 9. 2019 podepsala memorandum o porozumění (MOU) se společností ČEZ Group, předním českým energetickým konglomerátem, aby prozkoumala aplikace malého modulárního reaktour NuScale (SMR) jako dlouhodobé energetické řešení v České republice. Tato dohoda představuje nejnovější projev mezinárodního zájmu o technologii NuScale, která má pomoci uspokojit rostoucí poptávku po energii bez uhlíku.

"Jsem přesvědčen, že díky zjednodušenému designu a výsledným nižším provozním nákladům projektu SMR společnosti NuScale je ideální technologií, která ČEZu pomůže uspokojit rostoucí poptávku po nákladově efektivní energii bez uhlíku," řekl předseda a generální ředitel společnosti NuScale John Hopkins. „Tato dohoda zdůrazňuje rychle rostoucí mezinárodní zájem o naši technologii a poskytne nám příležitost prozkoumat, jak nejlépe zavést NuScale SMR v Evropě v následujících letech.“

Tato dohoda vyžaduje sdílení jaderných a technických odborných znalostí mezi oběma společnostmi při posuzování žádostí o revoluční SMR společnosti NuScale. Konkrétně si NuScale a ČEZ budou vyměňovat informace týkající se vývoje, výstavby, provozu a údržby jaderného dodavatelského řetězce.

Smlouva se uzavírá, protože ČEZ pokračuje v širokém hodnocení potenciálních řešení jaderné energie, včetně výstavby SMR a rekonstrukce stávajících jaderných zařízení. Jaderná energie v současnosti v České republice produkuje zhruba 1/3 veškeré elektřiny. ČEZ - jedna z největších energetických společností v Evropě  v současné době provozuje dvě jaderné elektrárny v zemi.

„Máme dlouhodobou orientaci na nová řešení a technologie. Naše technicko-inženýrská společnost UJV Rez již zkoumá malé modulární reaktory, které představují důležitou budoucí alternativu, kterou nelze ignorovat. Toto partnerství s NuScale je dalším logickým krokem v našem úsilí, “vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš.

„Naším cílem je stanovit trendy, nejen je sledovat. Česká vláda přikládá nejvyšší prioritu inovacím a malé modulární reaktory mohou být budoucností jaderné energie. Jsem rád, že ČEZ má v této oblasti intenzivní výzkum. Český jaderný výzkum je tradičně jedním z nejlepších na světě a spolupráce s NuScale na vývoji malých modulárních reaktorů tuto pozici dále potvrzuje, “říká místopředseda vlády a ministr průmyslu Karel Havlíček.

Technologie společnosti NuScale je první a jedinou SMR na světě, která prošla přezkoumáním návrhu konstrukce americkou jadernou regulační komisí (NRC). Minulý měsíc dokončilo NRC fáze 2 a 3 svého přezkumu a je naplánováno dokončení kontroly návrhu NuScale v září 2020.

NuScale Power vyvíjí novou modulární jadernou elektrárnu s PWR reaktorem, která bude dodávat energii pro výrobu elektrické energie, dálkové vytápění, odsolování a další procesní tepelné aplikace. Tento průkopnický design malého modulárního reaktoru (SMR) je vybaven plně vyrobeným NuScale Power Module ™, který je schopen vyrobit 60 MW elektřiny pomocí bezpečnější, menší verze technologie tlakového reaktoru. Modulární design společnosti NuScale - elektrárna může pojmout až 12 jednotlivých energetických modulů - nabízí výhody energie bez uhlíku a snižuje finanční závazky spojené s jadernými zařízeními velikosti gigawattu. Majoritním investorem v NuScale je Fluor Corporation, globální inženýrská, dodavatelská a stavební společnost s 60letou historií v komerční jaderné energii.

Společnost NuScale má centrálu v Portlandu v Oregonu a má pobočky v Corvallis, Ore .; Rockville, Md .; Charlotte, NC; Richland, Wash .; Arlington, Va .; a Londýn, Velká Británie

 

K tomu dodávám stručný popis NuScale – skutečně modulární jaderné řešení s malými reaktory

O NuScale bylo podrobně referováno na konferenci SMR 2018 v Praze. (http://malereaktory.cz/minule-rocniky/smr-2018/ )  tak jen připomínám několika obrázky a stručným popisem o co jde.

Modulární koncepce znamená, že se potřebný výkon skládá z několika malých reaktorů – modulů, podle celkové potřeby.

Modul NuScale má jmenovitý výkon 50 MWe.  Kompletní modul se má dopravovat na lokalitu již smontovaný a odzkoušený. Primární část s reaktorem je jako zdroj páry umístěna v uzavřené tlakové nádobě, která tvoří kontejnment – třetí bariéru. V tomto modulu je umístěna malá tlaková nádoba reaktoru s aktivní zónou reaktoru, parogenerátor, cirkulační smyčka a celý systém primárního okruhu. Výstupem je pára, která je vedena na turbogenerátor. Kolik modulů si zvolíme, takový máme celkový výkon. A tolik máme modulů - reaktorů, tolik máme i turbogenerátorů. Výměna paliva probíhá na místě, v manipulačním prostoru kde je kontejnmentová nádoba pod vodou otevřena, vnitřní reaktorová nádoba také a palivo přeloženo.

Unikátní je koncept, že všechny moduly jsou umístěny ve vodním bazénu, který slouží také ke stínění proti záření a odvodu zbytkového tepla. Taková koncepce zaručuje, že v případě jakýchkoliv problémů na reaktorových modulech nemůže dojít k úniku radioaktivních látek mimo objekt elektrárny. Tedy zóna havarijního plánování se uzavírá na hranici elektrárny.

Ovšem vše je něčím vyváženo.

Ten bazén, kde jsou jednotlivé moduly umístěny, je skutečně olbřímí. Vycházím z rozměrů modulu, který má výšku  20 m a průměr 2,7 m. Bazén má být podzemní a musí mít tedy hloubku dobrých 25 m a plochu minimálně 100x 30 m. Tedy žádné malé plivátko.

Nepochybně o NuScale ještě uslyšíme. Nejdříve jistě na šestém ročníku konference o malých a modulárních reaktorech SMR 2020, která bude 13. února 2020 v Praze. Čtenáři CNN  však již budou připravení a budou vědět o co jde. J

Zahraničí

GE Hitachi a Fermi Energia podepíšo MoU na malý modulární reaktor (SMR) pro Estonsko.
3.10. 20019 WNN: Společnosti GE Hitachi Nuclear Energy a Fermi Energia se dohodly na spolupráci na potenciálních aplikacích nasazení malého modulárního reaktoru GEW BWRX-300 v Estonsku. V memorandu o porozumění se dohodli prozkoumat ekonomickou proveditelnost výstavby BWRX-300 v Estonsku, přezkoumat požadavky na umístění a posoudit požadavky licencování. Fermi Energia v červenci zahájila studii proveditelnosti vhodnosti malých modulárních reaktorů pro estonské dodávky elektřiny a cíle v oblasti klimatu po roce 2030 v návaznosti na postoje investorů a akcionářů. Uvádí, že vybrala čtyři inovativní návrhy SMR, které mají být zahrnuty do studie proveditelnosti: Moltex Energy SSR-W300, Terrestrial energie IMSR-400, GE Hitachi BWRX-300 a NuScale SMR. Jon Ball, výkonný viceprezident projektů jaderných elektráren pro GEH, dnes řekl: „Náš malý modulární reaktor BWRX-300 je průlomovou technologií, která je navržena tak, aby byla nákladově konkurenceschopná s plynem a obnovitelnými zdroji, a domníváme se, že představuje ideální řešení pro estonské uhlíkové uhlík energetické potřeby zdarma

 

Uzbekistán-nejzkušenější nováček v oblasti jaderné energie
3. října 2019, WNN:  Přípravy Uzbekistánu na výstavbu první jaderné elektrárny nabírají tempo s cílem vyrovnat ztracený čas. Středoasijská země se stala členem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) již v roce 1994, má 50 let zkušeností v jaderném výzkumu a je pátým největším producentem uranu na světě.

Uzbekistán a Rusko podepsaly mezivládní dohodu o spolupráci při využívání jaderné energie pro mírové účely v prosinci 2017 a v září 2018 byla podepsána další dohoda o výstavbě dvou jaderných reaktorů VVER-1200 ruskou státní jadernou společností Rosatom. Očekává se, že do konce letošního roku bude podepsána smlouva o inženýrské podpoře, veřejných zakázkách a stavebnictví (EPC) s dceřinou společností Rosatom Atomstroyexport. Licence na umístění bude udělena v roce 2020; první beton nalitý v roce 2022; a dvě jednotky, které mají být uvedeny do provozu v letech 2028 a 2030. V květnu letošního roku Rosatom a UzAtom podepsali smlouvu na provedení inženýrských průzkumů pro plánované jednotky a v červenci ministr energetiky Sultanov oznámil, že země chce postavit čtyři jednotky a ne pouze dva, jak bylo uvedeno výše.

 

JE Kozloduj blok 6 má povolení k provozu na dalších 10 let.

02 October 2019 WNN, Bulharská regulátor Nuclear Regulatory Agency (NRA) vydal šestému bloku JE Kozloduj prodloužení provozní licence o deset let. Reaktor VVEr 1000 spuštěný v roce 1991 tak mlže být provozován až do října 2029

 

Westinghouse kupuje část Rolls-Royce
27. září 2019, WNN: Společnost Westinghouse Electric Company koupí podniky civilního jaderného servisu Rolls-Royce v USA a Kanadě spolu se sídly v Mondragon ve Francii a v Gateshead ve Velké Británii, které jsou v současné době součástí obchodní jednotky energetické soustavy britské strojírenské společnosti.

Prodej nezahrnuje podnikání společnosti Rolls-Royce v oblasti instrumentace a kontroly se sídlem v Grenoblu ve Francii, ani činností pro novou výstavbu ve Velké Britniijejí, jakož i  činností v oblasti malých modulárních reaktorů.
Prezident a generální ředitel Westinghouse Patrick Fragman uvedl, že akvizice, jejíž hodnota nebyla zveřejněna, posílí jeho schopnost obsluhovat jadernou flotilu.
Společnost se sídlem v Pensylvánii uvedla, že transakce: rozšíří možnosti služeb obou společností.
Warren East, výkonný ředitel Rolls-Royce, uvedl: „Naše podnikání v Severní Americe nabízí skvělé příležitosti pro Westinghouse jako vedoucího hráče v odvětví jaderné energie. Věříme, že tato transakce představuje nejlepší výsledek pro tuto část našich civilních jaderných operací."
V roce 2018 vykázaly podniky podléhající dohodě příjmy ve výši 70 milionů USD s přibližně 500 zaměstnanci, které byly konsolidovány v rámci výsledků obchodní jednotky energetické soustavy Rolls-Royce.
Transakce podléhá obvyklým podmínkám uzavření a regulačním schválením.

 

JE Fessenheim bude uzavřen do poloviny roku 2020
27. září 2019, WNN: Bloky 1 a 2 jaderné elektrárny ve Fessenheimu ve východní Francii se trvale zastaví v únoru a v červnu 2020, uvedla včera státní ministryně pro ekologickou a solidární přechod Emmanuelle Wargon. Jejich uzavření bylo dříve nastaveno tak, aby se časově shodovalo se spuštěním Flamanville EPR, která se nyní zpozdila až do konce roku 2022.

 

Wargon řekl, že elektrárna ve Fessenheimu - dva nejstarší francouzské reaktory - ukončí výrobu do léta 2020 ve dvou fázích. Řekla, že blok 1 bude uzavřen do konce února, druhý blok bude následovat do konce června. Vystoupila na zasedání řídícího výboru projektu regionálního ekonomického rozvoje Fessenheim v Colmaru. To má za cíl zahájit projekty v regionu, které budou působit proti ekonomickému a sociálnímu dopadu uzavření závodu.
Tato data se mírně liší od termínů, které v únoru předložil tehdejší ministr pro ekologický a solidární přechod, poznamenal François de Rugy, Agence France-Presse. Zmínil se o termínech uzavření března 2020 pro Fessenheim 1 a srpna 2020 pro Fessenheim 2.
Cílem volebního slibu z roku 2012 bývalého francouzského prezidenta Francoise Hollande bylo do roku 2025 omezit podíl jaderné energie na francouzské generaci na 50% a do konce jeho pětiletého období, které skončilo v květnu 2017, uzavřít Fessenheim. V červnu 2014 po jeho národní energetická debata oznámila jeho vláda, že jaderná kapacita země bude omezena na současnou úroveň 63,2 GWe. Do roku 2025 bude rovněž omezena na 50% celkové produkce Francie. Francouzský zákon o přechodu na energii pro zelený růst byl přijat v srpnu 2015. Jaderná energie v současné době představuje téměř 75% výroby elektřiny v zemi.
Nová zásada znamená, že  EDF by musela zavřít starší reaktory, aby mohl uvést nové do provozu, aniž by požadoval odstavení všech aktuálně provozovaných energetických reaktorů. EdF buduje ve Flamanville 1650 MWe reaktor EPR. EDF by proto byl nucen uzavřít ekvivalentní kapacitu - nejspíše dva reaktory ve Fessenheimu -, aby mohl začít provozovat reaktor ve Flamanville.
Když byl zvolen, prezident Emmanuel Macron slíbil, že bude respektovat Hollandeův cíl. Řekl však, že francouzské snižování jaderné energie musí probíhat tempem, které zemi umožní zachovat energetickou suverenitu.
V projevu v listopadu 2018 v paláci v Elyseji, který objasnil energetický přechod Francie, uvedl Macron do roku 2035 odstavení 14 reaktorů o kapacitě 900 MWe. Řekl, že elektrárna Fessenheim - blízko německých hranic - bude uzavřena na jaře 2020.
Podle návrhu zákona o energii a klimatu předloženého v květnu letošního roku Francie nyní oddálí své plánované snížení podílu své jaderné energie na skladě elektřiny na 50% ze současného cíle do roku 2025 do roku 2035.
Zahájení zavážení paliva do reaktoru EPR ve Flamanville ve Francii se očekávalo na konci tohoto roku, ale v červnu EDF uvedl, že spuštění 3. bloku může být zpožděno až do konce roku 2022 z důvodu nezbytných oprav svarů v jeho primárním okruhu.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany