Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 4. dubna 2014

7.4.2014

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

EDU

Provoz EDU stabilizovaný 1 a4. blok na 100% výkonu. 2. blok v odstávce pro výměnu paliva, kontroly a realizace modifikací. 6 den z plánovaných 31 dnů. 3. blok se po předchozí plánované roční odstávce dostává na plný výkon. Celkově je ke dnešnímu dni vyrobeno 3973 GWh elektrické energie.

 

Dálnice D1

Projel jsem obě zúžená místa u Jihlavy i u Lokte bez problémů v pondělí do Prahy a ve čtvrtek z Prahy. Jedině při nájezdu od Jihlavy  se musí čekat, až se v proudu vozidel najde škvírka. Třebíčáci, doporučuji jet přes Kamenici a Velký Beranov, popřípadě Velké Meziříčí.

 

Konference

ENC 2014 - European Nuclear Conference

Evropské fórum pro diskusi o jaderných technologiích, výzvách, příležitostech a problémech bude 11.- 14. dubna v Marseille, Francie. Podrobnosti na : http://www.euronuclear.org/events/enc/enc2014/index.htm

Podrobnější kalendář dalších konferencí najdete na:  http://www.euronuclear.org/1-networking/rolling-calendar.htm

 

Budoucnost jaderné energetiky v Čechách

Americké centrum uspořádalo ve středu 2. 4. pod patronací Hospodářského výboru PČR diskusní setkání s tématem Nový blok v Temelíně. Vystoupil poslanec Ivan Pilný, předseda hospodářského výboru Parlamentu ČR, Jan Brázda z PwC, Kamil Blažek z Kinstellar, Pavel Janík z Westinghouse. Bylo zmíněno, že hlavním úkolem je správně se vyrovnat s vypsaným tendrem, byla diskutována otázka změny portfolia primárních zdrojů z pohledu břidlicového plynu, očekávání stanoviska EU k dotačnímu přístupu při výstavbě nových bloků v Anglii. Byl podán přehled možného způsobu financování výstavby nové výstavby. Předpověď vývoje situace také komplikuje přístup EU k obnovitelným zdrojům. Postoj 20% OZE do roku 2020 (20 20 20)  se mění na postoj 20 30 40 (40% OZE do roku 2030).

 

Co se stalo ve světě

 

Jak vidí Česko evropský jaderný průmysl

FORATOM (lobbistická organisace lobující za jaderný průmysl v evropských strukturách) uveřejnil na svých stránkách  (www.foratom.org) přehled  jaderných částí energetických politik evropských zemí. O Česku je uvedeno:

V srpnu 2009 byl vypsán tendr na výstavbu dvou dalších reaktorů v Temelíně. Jednání pokračuje se dvěma nabídkami (Consortium of Westinghouse Electric Company, LLC and WESTINGHOUSE ELECTRIC ČR; a Consortium of ŠKODA JS, Atomstroyexport, and Gidropress). Ukončení tendru se předpokládá do konce roku 2014.

V listopadu 2012 vláda oznámila záměr zvýšit podíl jádra na výrobě elektrické energie na 50% v roce 2040. Bude k tomu zpracovávána EIA (dopad na životní prostředí). Státní energetická politika zveřejněná v září 2013 doporučuje výstavbu jednoho nebo dvou bloků ve stávajících lokalitách do roku 2030 a předpokládá prodloužení provozu všech čtyř bloku JE Dukovany. Výstavba 5. bloku v Dukovanech je také brána v potaz z důvodu dosažení projektové životnosti stávajících bloků.

 

 

Švédský dozor zvyšuje tlak na provozovatele

2 Apr (NucNet): 

Švédský dozor (SSM-The Swedish Radiation Safety Authority) zveřejnil návrh požadavku na instalaci dalšího nezávislého systému odvodu tepla – dochlazování reaktorů švédských JE. Systém by měl být instalován do roku 2020.

 

Bloková dozorna  pro Westinghouse AP 1000 na JE Sanmen  zkompletována

1 Apr (NucNet):  

Westinghouse naplnil další milník při výstavbě prototypu  JE Sanmen 1 – Čína s reaktorem AP 1000. Bloková dozorna byla zprovozněna a může tak poskytovat údaje o montovaných a testovaných modulech budované JE.

 

Litva opět mluví o nové výstavbě

Litevský parlament schválil dokument o bezpečnosti Litvy. Jedním z klíčových bodů pro energetickou bezpečnost a samostatnost je oprášení projektu JE Visaginas. Visaginas je městečko cca 40 000 obyvatel vybudované pro provozovatele JE Ignalina v Litvě (JE Ingnalina 2x1500MW RBMK byla odstavena v 2010 po přistoupení Litvy k EU). Projekt uvažoval o společné výstavbě Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko. Projekt byl diskutován v roce 2007 s výstavbou bloku Hitachi-GE 1350 MWe ABWR a pro nevyjasněnosti ve způsobu financování byl rozvolněn. Zdá se, že se k tomuto projektu zase Litva vrací.

 

 

NRC (Nuclear regulatory Commission – US dozor), plánuje otevřít privátní “počítačový cloud” pro zlepšení své ICT infrastruktury. Zakázku dostala fy Dell.

 

 

Kalendárium

Na svatého Celestína (6.4.)  nemáš-li sedláčku zaseto, je to tvoje vina

 

6. duben v  Klementinu

min −5,7 °C (1839), průměr,  9,1 °C (od 1961) , max. 23,8 °C (1961

 

4. 4.1909 – Dobytí severní točny českou polární výpravou vedenou Čechem Karlem Němcem.

5. 4.1937 – Bylo otevřeno Letiště Praha-Ruzyně.

7. 4.1927 – Bylo uskutečněno první veřejné televizní vysílání na dálku (z Washingtonu D.C. do New Yorku).

8. 4.1911 – Nizozemský fyzik Heike Kamerlingh Onnes objevil supravodivost.

10. 4.1912 – Southampton: Zaoceánský parník Titanic vyplul na svou první plavbu

10. 4.1881 – Zahájila provoz první telefonní linka v Čechách, spojující správní budovu Dolu Hartmann v Ledvicích s nádražím v Duchcově

11. 4.1970 - Z mysu Canaveral na Floridě odstartovala kosmická loď Apollo 13. Při cestě k Měsíci došlo k výbuchu jedné z nádrží se stlačeným kyslíkem, a loď byla nucena uskutečnit předčasný návrat na Zemi (17. dubna 1970).

11. 4.1976 – Byl vytvořen první osobní počítač Apple I

11. 4.1970 - Paul McCartney oznamuje, že odchází od Beatles

12. 4.1961 - První člověk ve vesmíru J.A.Gagarin na lodi Vostok. MEZINÁRODNÍ DEN  KOSMONAUTIKY

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany