Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky - 6. březen 2015

9.3.2015

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

EDU

Blok č. 3 v odstávce (6. den) pro výměnu paliva do 19. 3. v celkové délce 20 dnů. Připravuje se překládka paliva (bude vyměněna 1/5 paliva). Ostatní bloky EDU jsou v bezpečném a spolehlivém provozu.

Za rok 2015 bylo vyrobeno 2 980  GWh  elektrické energie.

 

Konference Umíme postavit 5. Blok EDU včas?

25. března, hotel Atom Třebíč

Na konferenci, kterou pro Energetické Třebíčsko a OBK připravuje agentura EventEra a která je  zaměřena na schopnost českého průmyslu se ještě účastnit výstavby nového jaderného bloku v EDU, vystoupí představitelé průmyslu (M. Fiala ŠJS, F. Vágner Envinet, J. Šafránek OTE), zástupci hospodářské komory (V. Dlouhý, J. Horký), SUJB (D. Drábová), hejtmani (J. Běhounek , M. Hašek) Poslanci a senátoři (M. Vystrčil, J, Zahradníček), zástupci MPO, SURAO a další. Nezapomente se registrovat na www.patyblokdukovany.cz

 

Energoregion 2020

Ve čtvrtek 5. 3. se ve Valči uskutečnila valná hromada Energoregionu 2020, sdružení 128 obcí v 20 kilometrovém pásmu okolo EDU, které zastupuje cca 100 000 obyvatel.

Předseda sdružení Vladimír Měrka přednesl zprávu o činnosti, bylo zrevidováno účetnictví a zvolena nova rada Energoregionu.  Valné hromady se zúčastnilo na 85 zastupitelů.

Přednesl jsem zprávu o činnosti OBK. 

Vitězslav Jonáš představil smlouvu o spolupráci mezi Energetickým Třebíčskem a Energoregionem 2020 a pozval všechny přítomné na konferenci. Umíme postavit pátý blok EDU včas?, která bude 25. 3. v Třebíči.

V diskusi vystoupil poslanec J. Zahradníček  s komentářem, že je již potřeba přestat mluvit a začít něco reálně dělat. Senátor Miloš Vystrčil nadhodil nutnost samostatného zákona o výstavbě nové jaderné elektrárny.

Překvapilo mne, že nikdo z ČEZ se na Valné hromadě neobjevil. Po stanovisku předsedkyně Drábové (seminář OBK v listopadu 2014) o tom, že SUJB chce vydat licenci ne na deset let, jak se očekává, ale jen na 2 až 3 roky, je otázka výstavby nového bloku EDU 5 vnímána  obyvatelstvem region velice vážně. Hodně zásadní odpovědi ta tyto otázky budou zodpovězeny na výše zmíněné konferenci.

 

Informace ze světa

 

Škoda JS bude modernizovat maďarskou elektrárnu Paks

(E 15) Škoda JS vyhrála tendr na dodávku části bezpečnostních systémů pro maďarskou jadernou elektrárnu Paks. Do roku 2019 dodá elektrárně systémy řízení pohonů řídicích tyčí reaktoru a systémy řízení výkonu celkem za miliardu korun.

Výměna bezpečnostních systémů souvisí s přechodem ze zastaralého analogového systému původního ruského dodavatele z osmdesátých let minulého století na moderní digitální systém. Škoda JS se o zakázku utkala s francouzskou Arevou a ukrajinskou společností Impulz. Mohla se opřít o skutečnost, že reaktory ve čtyřech blocích elektrárny na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vyrobila a namontovala.
Na  modernizaci maďarské elektrárny se podílejí také další české firmy. Jejich podíl na celkové hodnotě projektu činí 80 procent. Příbramská společnost ZAT bude v roli subdodavatele pro Škodu JS dodávat technologii primární části reaktoru za stovky milionů korun. Firmě pomohla i reference z českých Dukovan, kde maďarským inženýrům ukázala svůj systém řízení polohy tyčí pro primární okruh.
Ve stejné době, kdy budou české firmy montovat nové systémy do starých bloků, by měl ruský Rosatom začít se stavbou dvou nových bloků s výkonem 2400 megawattů. Ruská společnost byla součástí konsorcia MIR1200 pro dostavbu Temelína a slibovala českým firmám zakázky na stavbách dalších elektráren ve světě.

 

Čína schválila výstavbu dalšího reaktoru po katastrofě ve Fukušimě

4 Mar (NucNet): 

Čína schválila prvou konstrukci nového reaktoru po havárii ve Fukusima Daichi v Japonsku (11.3. 2011). Jedná se o bloky Hongyanhe-5 a Hongyanhe-6, kde se budou stavět reaktory CAP 1400 třetí generace. Jejich projekt vychází z projektu Westinghouse AP 1000.

 

Rusko a Egypt podepsaly dohodu na dodávku odsolovacího zařízení

3 Mar (NucNet):

Egypt a Rusko podepsaly dohodu o dodávce odsolovacího zařízení o výkonu 170 000 m3 /den.  Zařízení bude obsahovat jaderný reaktor na bázi VVER. Rusko již dříve provozovalo jadernou elektrárnu s odsolovacím zařízením na bázi reaktoru BN 350 (rychlý reaktor chlazený sodíkem) na lokalitě Ševčenko (Mangyšlak, Aktau) v Kazachstánu. Reaktor byl odstaven v roce 1999, dodával 100 m3 za den.

 

MAAE konstatuje výrazné zlepšení slovenského dozoru

2 Mar (NucNet):

Prověrka MAAE Integrated Regulatory Review Service (IRRS konstatovala významné zlepšení ve funkčnosti Úradu jadrového dozoru SR proti stavu v roce 2012. Nicméně musí nadále v tomto zlepšujícím se trendu zůstat. Osmičlenný tým expertů z Belgie, Finska, Maďarska a Velké Británie vedl Andrej Sritar, předseda dozoru Slovinska. Významné zlepšení bylo zaznamenáno zejména v systémovém přístupu k nezávislému dohledu nad provozem jaderných zařízení.

 

Wolsong 1 prodloužil licenci

27 February 2015

http://www.world-nuclear-news.org/RS-Wolsong-1-cleared-for-continued-operation-2702154.html

Jihokorejský Wolsong 1 (CANDU v provozu od roku 1982 dostal prodloužení licence o 7 let. Po dobu získávání prodloužené licence byl blok dva roky odstaven.

 

Může se hodit

Svatá panna Viktorie  (10. 3.) obrázky na okna ryje.

Na svatého Řehoře (12. 3.) čáp letí od moře, žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře.

8. 3.1911 – Poprvé se slavil Mezinárodní den žen, v tento den v roce 1910 protestovalo na  40 000 newyorských švadlen proti špatným životním podmínkám.

10. 3.1978 – Skončil let prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka.

11. 3.2011 – V Japonsku si silné zemětřesení a následná tsunami vyžádaly nejméně 15500 mrtvých, zapříčinila havárii JE Fukušima

12. 3.1999 – Česká republika vstoupila do NATO.

13. 3.1781 – William Herschel objevil planetu Uran

15. 3.1980 – V Jaslovských Bohunicích (Slovensko) byl zahájen komerční provoz prvního bloku JE V1 (VVER 440 230). Tento blok byl politickým 

závazkem Slovenské strany trvale odstaven po přistoupení Slovenska k EU v roce 2006.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany