Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky - 9. 4.2020

Zprávy z jaderné energetiky - 9. 4.2020

14.4.2020

Jednou větou:

V Dukovanech 1, 2 a 4 blok na nominálním výkonu. Blok č. 3  pokračuje odstávka pro výměnu paliva a revize.

V Temelíně blok č. 1 v odstávce pro výměnu paliva a revize od 13. 3. Na bloku 1 probíhá kontrola stavu nádoby reaktoru.  Blok 2 je v provozu.

Zprávy z tuzemska: Virem zasažený český průmysl rozjede výstavba dukovanské jaderné elektrárny.Novým ředitelem ZVVZ je Peter Bodnár.

Zahraniční zprávy: TVO požádala dozor o povolení k  zavážení paliva  do OL 3.  TVA a University of Tennessee se dohodly na spolupráci v SMR

Provoz EDU

1. blok –100%

2. blok –100%

3. blok – odstávka pro výměnu paliva a revize, 62 den, režim 6, probíhá dodatečná překládka paliva pro větší efektivitu využití

4. blok -  100 %,

Provoz v souladu s LaP

Výroba letos   3 346  GWh

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis.
enviweb.cz,  3.4.2020:V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok nevyrábí elektřinu od 25. ledna. Podle dřívějších informací firmy měla odstávka spojená s výměnou části jaderného paliva v reaktoru skončit počátkem tohoto měsíce. Jak v úterý sdělil mluvčí Dukovan Jiří Bezděk, společnost využila nižší spotřeby elektřiny v Česku a v bloku 3 udělá další práce.

Provoz  ETE

ETE 1  odstávka , výroba 1793 GWh. Odstávka od 13.3.

ETE 2 1093  MWe  výroba 2 597 GWh

provoz v souladu s LAP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).

 

Kalendář akcí – sledujte změny termínů

  • Energochemie 2020. Nový termín  10. – 11.  září 2020  Třebíč,

Odborný seminář ENERGOCHEMIE je určen k výměně zkušeností nejširšího okruhu pracovníků energetických provozů a úpraven vod v průmyslových podnicích i elektrárnách, správců zařízení, vodohospodářů, chemiků a radiochemiků jaderných i konvenčních energetických a teplárenských provozů, pracovníků radiační kontroly, výzkumných a vývojových pracovišť, vysokých škol, specialistů dodavatelských firem z oboru a dalších

www.energochemie.cz - registrace je online tamtéž

  • SAFE AND SUSTAINABLE FUEL CYCLE BACK END 2020 (SSFC 2020), Praha, termín byl posunut na podzim 2020 s ohledem na aktuální situaci

       Příprava a realizace konce palivového cyklu  www.ssfc.cz 

  • Nový jaderný zdroj pro ČR – stav přípravy v r. 2020 celostátní odborná konference v rámci zahájení Jaderných dnů nový termín 23.-24. 9. 2020 zahájení v 10 hod. plenární zasedání 10:30 – 12:30 https://www.jadernedny.cz/ 
  • JADERNÉ DNY 2020 na ZČU v Plzni, nový termín 23.9. – 27.10.2020 https://www.jadernedny.cz/ 
  • NUCLEAR ENCOUNTER 2020 – nový termín  8. – 9. 10. 2020 třetí ročník konference. Modra, Slovensko. Profesní setkání provozovatelů JE a servisních organizací jaderných elektráren.  Více na http://nuclearencounter.alveda.cz.
  • All 4 Power All for Power Conference 2020, 26. a 27. listopad  2020  www.afpc2020.com

 

Z domova

Virem zasažený český průmysl rozjede výstavba dukovanské jaderné elektrárny

vysocina-news.cz  7.4.2020  Autor: Eva Fruhwirtová:  České firmy budou bojovat o přežití. Nejvýznamnější rozvojový projekt, na kterém by se měly stovky z nich podílet, se už ale úspěšně rozjel.
Stavba nového jaderného zdroje zásadně pomůže české ekonomice. Je ale důležité, aby podíl tuzemského průmyslu byl co nejvyšší. Řešení pandemie koronaviru navíc poukazuje na nemožnost spoléhat na zdroje v zahraničí a nutnost orientovat se na maximální možné zajištění soběstačnosti ve výrobě elektřiny.
Řešení klimatických závazků, ekonomických i stabilních dodávek energie a pomoc českému průmyslu. To vše v sobě spojuje projekt výstavby nových jaderných bloků, který už schválila vláda a ČEZ. Další instituce v něm už podnikly řadu kroků. Jeho význam nyní ještě výrazně vzrostl. Bude jedním z nejvýznamnějších prvků pro obnovení ekonomiky těžce zasažené pandemií koronaviru. Bez ohledu na výběr hlavního dodavatele by se na něm měly podílet stovky českých firem a zaměstnanců. Jde navíc o oblast s velmi vysokou přidanou hodnotou, kde mohou Češi uplatnit své know-how.
Do výstavby nových Dukovan se ve velkém zapojí české firmy
„Podle našich informací by připravované smlouvy měly vypadat tak, že zapojení státu je jen ve formě případných garancí. Jde tedy o historicky největší český investiční projekt, v pokročilé fázi přípravy, bez jakýchkoliv přímých nároků na státní rozpočet. Česká republika má obrovskou výhodu, kterou nyní musíme maximálně využít,“ vysvětluje předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš. Zdůrazňuje přitom, že důležité je nedopustit další zdržení a především, v co největší míře zapojit do stavby české firmy. Prakticky všechny státy nyní předpokládají, že po odeznění pandemie budou muset podpořit jejich ekonomiky formou podpory investic. Jen tak se podaří znovu nastartovat těžce zasažené podniky. Podle firem zapojených do sdružení Energetické Třebíčsko je ale důležité, aby šlo i o smysluplné výdaje, které přinesou právě nové zakázky a zachovají či přinesou nová pracovní místa.
Česká republika musí být energeticky soběstačná
„Současná pandemie zároveň ukazuje, jak složité je spoléhání na evropskou sounáležitost a pomoc. Když vidíme zavřené hranice a přetahování o zdravotnický materiál, většinu z nás asi napadá, co by se stalo v případě nedostatku energie. Varuji také před větší výrobě elektřiny v plynových elektrárnách a tím závislosti na dovozu plynu. Poučení je jasné – musíme zůstat maximálně soběstační,“ dodává Vítězslav Jonáš.
Investice do nového bloku v lokalitě Dukovany by se podle předběžných informací měla pohybovat ve výši kolem sto padesáti miliard korun podle vybraného typu. Přímo na výstavbě se bude podílet přibližně 5000 lidí. Projekt už byl schválen vládou a má kladné stanovisko EIA (posouzení vlivu na životní prostředí). V souladu s harmonogramem investor společnost ČEZ v březnu požádal o udělení povolení k umístění nového zdroje v lokalitě stávající jaderné elektrárny. Aktuálně ve finální fázi jsou smlouvy mezi investorem a státem, které upravují podmínky financování a garancí v případě nepříznivého legislativního či ekonomického vývoje.

 

Novým ředitelem ZVVZ je Peter Bodnár

Mladá fronta DNES,  8.4.2020 : Novým generálním ředitelem holdingu ZVVZ Group, jenž dodává zařízení pro ekologii, je od dubna 59letý Peter Bodnár. Ve funkci nahradil Michala Wdowyczyna, který skončil ze zdravotních důvodů.
Bodnár působil na manažerských pozicích ve společnostech ČEZ, Enel, Škoda Praha či Alstom Power. Holding získal loni v Polsku díky dceřiné společnosti první dvě zakázky na odsíření uhelné teplárny u Varšavy a odprášení teplárny v Gdaňsku. Jeho cílem je mít v zahraničí během několika let roční tržby kolem miliardy korun.

 

Zahraniční zprávy

TVO požádala dozor o povolení k  zavážení paliva  do OL 3

WNN, 9. dubna 2020:  Teollisuuden Voima Oyj (TVO) včera požádal finský jaderný regulátor o povolení k zavážení paliva do reaktoru EPR Olkiluoto 3 (OL3). Tento proces, který byl naplánován na červen, však bude pravděpodobně zpožděn kvůli opatřením zavedeným na lokalitě ve spojení s šířením koronaviru.

Společnost TVO uvedla, že její žádost u finského Úřadu pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK) obsahuje popis její připravenosti zahájit zavážení paliva do reaktoru, jakož i práce potřebné na místě před provedením zavážky.

TVO odhaduje, že získání povolení bude trvat několik měsíců. Po vydání mohou být zahájeny přípravy na spuštění jednotky. Patří sem zavezení  paliva do reaktoru, kompletace a zatěsnění reaktoru a zahájení spouštění. Někdy se za zahájení spouštění považuje již zavezení první palivové sestavy do reaktoru

Konsorcium Areva-Siemens, které buduje závod, informovalo TVO, že nakládání paliva nebude probíhat podle plánu v červnu. Začátek pravidelné výroby elektřiny, plánovaný na březen 2021, by také mohl být zpožděn. Areva-Siemens aktualizuje plán jednotky, jakmile bude znám dopad pandemie coronavirus. "Areva v současné době pracuje s plánem, s podporou všech stran, na zajištění financování až do konce projektu," řekl TVO.

Konsorcium dodavatelů zařízení OL3 - Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG - staví blok OL 3  na základě smlouvy na klíč s pevnou cenou. Mají společnou odpovědnost za smluvní závazky až do konce záruční doby jednotky. Konsorcium zahájilo výstavbu Olkiluoto 3 v roce 2005. Dokončení reaktoru bylo původně naplánováno na rok 2009, ale projekt měl různá zpoždění a neúspěchy.

Společnost TVO získala finskou vládní licenci pro OL3 v březnu loňského roku, ale zavážení paliva bylo zpožděno kvůli zdržení v testech systému a problémům s dodávkami náhradních dílů.

V prosinci 2018 se první jednotka závodu Taishan v čínské provincii Guangdong stala prvním reaktorem typu EPR, který zahájil komerční provoz. Taishan 2 zahájil komerční provoz v září 2019. Zavážení paliva do Flamanville EPR ve Francii, jejíž výstavba začala v prosinci 2007, je nyní naplánována na konec roku 2022. V projektu Hinkley Point C jsou také ve výstavbě dvě jednotky EPR v Somersetu ve Velké Británii.

 

TVA a University of Tennessee se dohodly na spolupráci  v SMR

WNN, 9. dubna 2020: Úřad Tennessee Valley Authority (TVA) má spolupracovat s University of Tennessee v Knoxville (UT) za účelem vyhodnocení vývoje nové generace pokročilých jaderných reaktorů v lokalitě TVAs Clinch River. Společnost TVA má předčasné povolení stavby pro jadernou energii od americké jaderné regulační komise pro dva nebo více malých modulárních reaktorů na lokalitě, ale dosud se nerozhodla stavět.

Memorandum o porozumění umožní, aby TVA a UT spolupracovaly na hodnocení a možné demonstraci a provozu tlakovodních reaktorů

Podobná dohoda byla podepsána s Oak Ridge National Laboratory v únoru .

Toto partnerství nám umožňuje lépe prozkoumat nové jaderné technologie pomocí pokročilých modelových a simulačních nástrojů společnosti UT, řekl prezident a generální ředitel TVA Jeff Lyash.

Program ESP Clinch River, schválený NRC v prosinci loňského roku, deklaruje, že lokalita je vhodná pro výstavbu dvou nebo více malých modulárních reaktorů  s maximálním jmenovitým tepelným výkonem jednoho reaktoru 800 MWt. Povolení uvádí vhodnost místa z hlediska bezpečnosti, dopadu na životní prostředí a havarijního plánování, ale nespecifikuje výběr technologie. TVA uvedla, že bude nejprve potřebovat schválení NRC pro konkrétní návrh, než se rozhodne stavět.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany