Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 11.7.2020

Zprávy z jaderné energetiky k 11.7.2020

13.7.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny čtyři bloky na nominálním výkonu. EDU obhájilo po sedmé hodnocení Bezpečný podnik

V Temelíně blok 1 v provozu, blok 2 v odstávce pro výměnu paliva

Z domova: Piráti žádají Babiše o zveřejnění smluv k dostavbě Dukovan. Turbína z Plzně bude vyrábět energii z britského odpadu.

Ze zahraničí: JE Darlington 1 dosáhla rekordu v provozování bez odstávky. Výstavba Hinkley Point C vstupuje do další fáze. Rusko plánuje první závod na výrobu radionuklidů pro lékařské účely. Estonská Fermi Energia zahajuje studii proveditelnosti SMR.

Provoz EDU

1. blok – 100%

2. blok – 100%

3. blok – 100 %

4. blok -  100 %,

Provoz v souladu s LaP

Výroba letos   7 403 GWh

 

Provoz  ETE

ETE 1  1066  MWe, výroba letos  3 174  GWh.

ETE 2  odstávka,   výroba  letos 4 272  GWh

provoz v souladu s LAP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).

 

Z domova

Piráti žádají Babiše o zveřejnění smluv k dostavbě Dukovan
Praha 8. července (ČTK) - Předseda opoziční Pirátské strany Ivan Bartoš dnes vyzval dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby zveřejnil smlouvy, které se týkají stavby nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany. Kvůli tajnému režimu se k podrobnostem nemohou dostat experti, poslanci ani veřejnost, zdůvodnil svou výzvu Bartoš v tiskové zprávě. Očekávaná suma za stavbu bloku je podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše v současných cenách zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Vyjádření úřadu vlády ČTK shání.
Bartoš uvedl, že příprava stavby v Dukovanech musí být kvůli své ceně i možným dopadům na ceny energií a celou českou ekonomiku maximálně transparentní. Proces by měl být pod veřejnou kontrolou a být uzavřen za podmínek, které budou co nejvýhodnější pro stát a obyvatele, dodal Bartoš. "Obrátil jsem se písemně na pana premiéra s žádostí o zveřejnění smluv, které plánují vláda či jednotlivá ministerstva uzavřít," řekl.
Řada smluv je nyní v utajeném režimu vyhrazené, což ztěžuje poslancům přípravu na jednání a znemožňuje kontrolu veřejnosti i expertům, kritizují Piráti. Jedná se podle nich především o rámcové a prováděcí smlouvy mezi vládou, společností ČEZ a dalšími firmami, včetně dceřiných společností ČEZ. "Vzhledem k tomu, že jsme za Piráty prosadili zrušení výjimky z registru smluv pro ČEZ a další státní firmy, tak budou všechny tyto smlouvy po podpisu stejně zveřejněny. Neexistuje tedy logický důvod, proč neumožnit veřejnou kontrolu již nyní," dodal Bartoš.
Piráti také požadují, aby kvůli bezpečnosti i úsporám stavbu nerealizoval ČEZ, ale stát. Dodavatelským modelem nového bloku má být tzv. stavba na klíč, která zajistí možnost kontroly subdodavatelů projektu. Beneš v květnu ČTK řekl, že na financování výstavby by se stát měl podílet řádově 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ.
Podpis plánovaných smluv mezi státem a společností ČEZ se z konce června posunul na polovinu července, řekl před týdnem místopředseda představenstva firmy Pavel Cyrani. Důvod neuvedl. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) mají vláda a ČEZ podepsat tzv. rámcovou a prováděcí smlouvu. Obě na konci dubna schválili ministři. Vedle zastřešující dohody jde o smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby i výběr dodavatele do roku 2024. Stát v ní podle dřívějšího vyjádření Havlíčka dává možnost společnosti ČEZ odprodat mu celý projekt.
Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Dlouhodobě se proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR staví ekologové. Stavět by se podle dřívějších informací mělo začít v roce 2029, blok by měl být uveden do provozu v roce 203

uveden do provozu v roce 203

 

Turbína z Plzně bude vyrábět energii z britského odpadu

Technický týdeník  7.7.2020 : Britská spalovna odpadu Rookery South Energy Recovery Facility zvolila turbínu s příslušenstvím z plzeňské Doosan Škoda Power.
Pro švýcarskou společnost Hitachi Zosen Inova plzeňský Doosan Škoda Power vyrobil a nainstaluje turbosoustrojí pro spalovnu Rookery South Energy Recovery Facility v britském Bedfordshiru. Turbínu o výkonu 67 MW včetně příslušenství bude provozovat konsorcium firem Covanta a Veolia. Uvedení do provozu je plánováno na konec března 2021.
Doosan Škoda Power dodá kromě turbíny také generátor, trafo buzení, olejový systém a systém vysokotlaké hydrauliky. Zakázka je na klíč, tj. včetně montáže a najíždění na stavbě. Ukončení montáže je v tuto chvíli plánováno na konec letošního října a první pára by měla být vyrobena koncem března 2021.
„Podobné projekty už pro Hitachi Zosen Inova realizujeme v Istanbulu nebo nově v britském Newhurstu. Naše turbíny, které jsou vhodné pro celou řadu aplikací včetně výroby elektřiny z odpadků, tak svým dílem celosvětově přispívají ke snížení množství komunálního odpadu, který by jinak skončil v nevzhledných příměstských skládkách,“ shrnuje Tomáš Starý, manažer projektu v Doosan Škoda Power.
„Se společností Doosan Škoda Power jsme již dříve spolupracovali na několika projektech a těšíme se, že se opět budeme moci spolehnout na jejich odborné znalosti v tomto důležitém projektu ve Velké Británii,“ říká Kaan Türkyilmaz, manažer projektu ve společnosti Hitachi Zosen Inova.
Turbínu se navzdory komplikacím způsobeným pandemií covidu-19 podařilo vyrobit a expedovat o dva měsíce dřív, než určovala smlouva. Nadměrnému nákladu o celkové hmotnosti více než 240 tun museli začátkem května při cestě do přístavu v Lovosicích asistovat technici společnosti ČEZ Distribuce, kteří po trase transportu nadzvedávali elektrické vedení. Z Lovosic náklad zamířil do přístavu v Hamburku a následně přes anglický přístav Tilbury až na místo určení.

Tak si myslím, že když umí dodat Škoda turbínu pro spalovnu, umí dodat turbínu i pro nový jaderný blok, nebo se to mezi jaderníky neví?

 

Ze zahraničí

JE Darlington 1 dosáhla rekordu v provozování bez odstávky

10. července 2020, WNN: JE  Darlington 1 vytvořila nový kanadský a severoamerický rekord s 895 po sobě jdoucími dny nepřetržitého provozu. Reaktor typu  Candu společnosti Ontario Power Generation (OPG) je nyní online od 26. ledna 2018, aniž by bylo nutné jej kvůli údržbě nebo opravě odstavit.

Candu jsou těžkovodní reaktory s tlakovými kanály (PHWR). Jsou moderované těžkou vodou a pracují s neobohaceným jaderným palivem. PHWR i pokročilé plynem chlazené reaktory (AGR) jsou navrženy pro doplňování paliva bez odstavení. Podobně jako kdysi A1 v Bohunicích. 

Světový rekord v nepřetržitém provozu jaderné elektrárny v současné době drží JE  Kaiga 1 v Indii - také PHWR - která byla po 962 dnech provozu online odpojena 31. prosince 2019, čímž překonala předchozí rekord 940 dnů ustavený britským Heyshamem II (AGR) v září 2016.

Výstavba Hinkley Point C vstupuje do další fáze

8. července 2020, WNN:  EDF Energy očekává, že v další fázi výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C (HPC) v anglickém Somersetu bude vytvořeno 1200 nových pracovních míst včetně dalších míst pro 300 učňů. Stanou se součástí týmu 4000 kmenových  zaměstnanců, kteří budou v při stavbě montovat elektrické systémy, kabely a potrubí.

Tuto práci zajišťuje aliance MEH, společný podnik vytvořený v září 2018 společností EDF a jejími dodavateli Altrad, Balfour Beatty Bailey, Cavendish Nuclear a Doosan Babcock. MEH je zkratka pro mechanické, elektrické a HVAC pro vytápění, větrání a klimatizaci.

Montáž prvních pěti ze 156 skladovacích nádrží znamenala začátek hlavních prací MEH na místě. Nádrže jsou určeny ke skladování, přípravě a další distribuci různých  tekutin nutné k provozu reaktoru, včetně chladicích  kapalin, oleje, odpadních vod a chemikálií. Nádrže představují kritickou součást infrastruktury Hinkley Point C. V letošním roce bude nainstalováno dalších 24 tanků. Zkráceno

 

 

Rusko plánuje první závod na výrobu radionuklidů pro lékařské účely

8. července 2020, WNN: Ústřední projektový a technologický institut (TISC) zahájil práce na plánech na vybudování prvního ruského výrobního závodu na radiofarmaka. TISC se sídlem v Moskvě je součástí ruského výrobce jaderného paliva TVEL, který je dceřinou společností státní společnosti Rosatom.

Podle dohody podepsané mezi TISC a Rusatom Helskea JSC - další dceřinou společností Rosatom, která koordinuje radiační technologie pro medicínu a průmysl - TISC vypracuje předprojektovou dokumentaci, včetně „investičního odůvodnění“, a provede projekční a průzkumné práce. Závod bude postaven na místě Fyzikálně-chemického výzkumného ústavu Karpov v Obninsku, který se nachází v oblasti Kaluga. Jeho spuštění je naplánováno na rok 2024. zkráceno

Poznamenávám, že v Česku vyrábí a dodává UJV Řež radiofarmaka pro tzv. PET radiodiagnostiku.

 

Dostávám dotazy na Feasibiity na SMR pro fy Fermi Energy z Estonska. Přikládám info WNN z června 2020

Fermi Energia zahajuje studii proveditelnosti SMR
WNN 12. června 2019
Společnost Fermi Energia zahájila zpracování studie proveditelnosti vhodnosti nasazení malých modulárních reaktorů pro naplnění estonských cílů v oblasti dodávek elektřiny a tepla po roce 2030 . Studie předpokládá financování ve výši  260 000 € od investorů a akcionářů.

Mezi partnery ve výzkumu patří univerzity v Estonsku, VTT a Fortum Nuclear Services z Finska a Tractebel v Belgii.
Společnost Fermi Energia vybrala do studie proveditelnosti čtyři inovativní návrhy SMR:

SSR-W300 od Moltex Energy, IMSR-400 od Terestrial Energy , BWRX-300 od GE Hitachi a NuScale SMR od Nuscale.
Předseda představenstva společnosti Fermi Energia, Sandor Liive, uvedl, že Estonsko nemá „jinou důvěryhodnou volbu“ než jadernou energii pro zabezpečení dodávek energie s klesající výrobou energie z břidličného plynu. Nabízí se s ohledem na velikost spotřeby zdroje se SMR.
"Pokud se Fermi Energia skutečně podaří rozvinout know how, mohlo by EStonsdko být první zemí EU. Která by ve 30 letech 20. století mohla zavést zdroje na bázi SMR," uvedl Liive.
Dodal však, že jakkoli prvotřídní SMR by nejprve musel být licencován a postaven ve vlastní zemi prodejce. Teprve poté by Estonsko, jako nová jaderná země, bude moci vybrat návrh a požádat svého vlastního regulátora o stavební povolení.
V březnu Fermi Energia oznámila, že podepsala memorandum o porozumění s britskou společností Moltex Energy pro spolupráci, včetně studie proveditelnosti umístění moderního reaktoru Moltex a vývoje vhodného licenčního režimu. V prohlášení z 30. května však Fermi uvedl, že memorandum o porozumění neznamenalo, že Moltex byl „preferovaným prodejcem“ a že také hovořil s dalšími vývojáři technologie SMR.
Fermi Energia nyní potvrdila, že memorandum o porozumění podepsané dne 13. března  uvádí, že vzhledem k očekávané  spotřebě paliva, bezpečnosti, spolehlivosti a ekonomickým parametrům je její typ SSR-W300 její preferovanou technologickou volbou v rámci národního územního plánování,
Společnost Fermi Energia Ltd byla založena estonskými odborníky na energii a jadernou energii za účelem rozvoje nasazení malých a středních reaktorů v Estonsku. Pobaltské země dovážejí asi 10 TWh elektřiny a očekává se, že se tento rok zvýší na 13 TWh při poklesu výroby energie z břidlic.
Estonsko generuje většinu své poptávky po elektřině z ropných břidlic v elektrárně Narva o výkonu 2380 MWe.
Ministr financí země, Martin Helme, dnes řekl, že moderní jaderná elektrárna by mohla být jednou alternativou k elektřině na bázi břidlic. V novinách Postimees řekl: „Jaderná elektrárna je určitě jednou z možností, kterou bychom měli zvážit, aniž by do ní vstoupily emoce. Musíme se podívat na moderní technologii, která je k dispozici, a pochopit, že elektrárny v Černobylu a Fukušimě jsou bloky  předchozí generace. Existují jaderné reaktory, které využívají nové technologie a nehrozí jim exploze. “
Podle Helme, pokud by se Estonsko rozhodlo využívat jadernou energii, výstavba elektrárny by vyžadovala investici 10–15 miliard EUR (11–17 miliard USD) a výroba elektřiny by mohla začít do roku 2030.

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany