Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zprávy z jaderné energetiky k 30.5.2020

30.5.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny čtyři bloky na nominálním výkonu.

V Temelíně oba bloky v provozu.

Zprávy z tuzemska: Stát půjčí ČEZ peníze na jádro.  Český stát nabízí, že zaplatí 70% jednotkových nákladů Dukovany. Novým ředitelem Jaderné elektrárny Dukovany bude Roman Havlín.

Zahraniční zprávy: NWMO začíná  terénní studie v kanadské lokalitě pro možné budoucí úložiště RAO. Slovinské rozhodnutí o druhém jaderném bloku bude do roku 2027.  Poslední modul nainstalován na JE Vogtle 3

Provoz EDU.

1. blok – 100%

2. blok – 100%

3. blok – 100 %

4. blok -  100 %,

Provoz v souladu s LaP

Výroba letos   5 449 GWh

 

Provoz  ETE

ETE 1 1085 MWe, výroba letos 2 118 GWh.

ETE 2 1088  MWe  výroba  letos 3 892  GWh

provoz v souladu s LAP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).

 

Kalendář akcí – sledujte změny termínů

  • Energochemie 2020. Nový termín  10. – 11.  září 2020  Třebíč, www.energochemie.cz - registrace je online tamtéž

 

Z domova

Stát půjčí ČEZ peníze na jádro

Hospodářské noviny , 28.5.2020 : Dlouhé roky se o výstavbě nového jaderného bloku v Česku jen mluvilo, protože nebylo jasné, jakým způsobem ho zaplatit. V tomto příběhu však nyní přichází zásadní zvrat. Energetické společnosti ČEZ, která má reaktor v elektrárně Dukovany za 160 miliard korun postavit, hodlá peníze půjčit přímo stát. Takový krok přitom vláda dosud odmítala. Změnu postoje potvrdil v rozhovoru pro HN ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
„Stát bude přímo úvěrovat. Dokáže si velmi levně půjčit,“ prohlásil. Kdyby si ČEZ měl půjčovat přímo od bank, podle Havlíčkových propočtů by na úrocích platil osm až 10 procent ročně. Úvěr od státu bude několikrát levnější.
Havlíčkovo vyjádření přichází krátce předtím, než se rozjede výběrové řízení na dodavatele nového reaktoru. Mělo by začít nejpozději do konce letoška, zájem má šest firem, mezi nimi ruský Rosatom, francouzská EDF nebo korejská KHNP. Začátek stavby se plánuje na rok 2029, plné spuštění o osm let později.
Aby ČEZ levný úvěr od státu dostal, je potřeba souhlas Evropské komise. „Musí nám schválit, že to není nedovolená podpora,“ uvedl Havlíček. Podle evropských pravidel není možné, aby jednotlivé vlády zvýhodňovaly některé podniky.
Podle Havlíčka se o úvěru pro ČEZ s komisí už několik měsíců jedná. Ministr průmyslu věří, že vládní plán evropské regulace nenaruší. Klíčové podle něj bude dojednání detailů – například kolik peněz bude moci stát společnosti ČEZ půjčit a za jak vysoký úrok.
V minulosti již Evropská komise podobný projekt schválila. Několikaletým vyjednáváním v Bruselu úspěšně prošli třeba Maďaři s projektem elektrárny v Paksi. Odůvodnili půjčku přímo od Ruska, jehož státní korporace Rosatom tamní reaktory postaví.
O nutnosti vybudovat nový jaderný blok v Česku se mluví již více než deset let. S novým blokem v Dukovanech počítá státní energetická koncepce. Současné reaktory v Dukovanech budou postupně odstaveny, podobně jako většina uhelných elektráren.
V souvislosti s plány na výstavbu bylo největší potíží financování. Management ČEZ v čele s Danielem Benešem se od počátku bránil variantě, aby firma výstavbu financovala sama. Pro akcionáře by to podle vedení byla příliš riziková investice. Postoj státu, který v ČEZ drží zhruba 70 procent akcií, byl však jiný. Premiér Andrej Babiš (ANO) v minulosti opakovaně uváděl jako nejlepší možnost, když ČEZ bude výstavbu financovat sám.
Výše úroků na financování stavby je klíčová, protože investice do jaderné elektrárny se bude následně splácet z výnosů z prodané elektřiny. A čím dražší jsou úvěry, tím více potom spotřebitelé za elektřinu z jádra zaplatí. „Při vysokých nákladech kapitálu tvoří polovinu ceny elektřiny jen úroky,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Vládní propočty vycházejí z toho, že díky půjčce od státu a snížení nákladů na financování stavby se bude elektřina z Dukovan pohybovat mezi 50 a 60 eury za jednu megawatthodinu. Současná cena na energetické burze je nyní nižší a pohybuje se kolem 40 eur. Havlíček ale počítá se zvyšováním cen. Ani v případě opaku pak podle ministra nebudou náklady na jádro představovat takový výdaj jako u současné podpory obnovitelných zdrojů. Na ně ročně stát vydá asi 45 miliard korun.
Kritici naopak zdůrazňují, že budování jaderných reaktorů v celé Evropě se výrazně prodražuje. Například náklady na britskou Hinkley Point vyšplhaly tak vysoko, že se stát musel zavázat k vykupování elektřiny téměř za 110 eur za megawatthodinu, aby se investice zaplatila. Prodražují se i další stavby ve francouzském Flamanvillu, finském Olkiluotu nebo v Mochovcích na Slovensku.

 

Český stát nabízí, že zaplatí 70% jednotkových nákladů Dukovany

WNN, 29. května 2020:  Český premiér Andrej Babiš včera řekl novinářům v Praze, že vláda poskytne ČEZ půjčku na pokrytí 70% nákladů na výstavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany, přičemž zbývající 30% většinového státního financování . Náklady na projekt se odhadují na zhruba 6,0 miliardy EUR (6,7 miliardy USD), řekl po tiskové konferenci generální ředitel ČEZ Daniel Beneš tiskové agentuře ČTK .

Místopředseda vlády a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček uvedl, že do konce června budou podepsány dvě ze tří dohod mezi vládou a ČEZ o výstavbě jednotky 1200 MW.

"Týden před zasedáním vlády vyzvu všechny předsedy politických stran zastoupených v Komoře, aby měli příležitost se s dohodami seznámit," uvedl a dodal, že výstavba jednotky je dlouhodobá projekt, který by tedy současná vláda neprovedla.

Do konce letošního roku bude vyhlášeno výběrové řízení na výběr dodavatele reaktorů na zakázku na klíč, přičemž vítěz bude vybrán do konce roku 2022, uvedl. Rozhodnutí, zda bude stát investovat do projektu výhradně z vlastních zdrojů nebo zahrnout „cizí zdroje“, by bylo založeno na jednáních, které by Česká republika měla s Evropskou komisí, uvedl. Náklady projektu pro české poplatníky budou jen desetinu nákladů na investice z obnovitelných zdrojů, řekl.

Jaroslav Míl, vládní zmocněnec pro jadernou energii, uvedl, že Brusel bude chtít vědět, kdo bude dodavatel, jaký bude model dodávky, jak bude probíhat výběrové řízení, jak budou financovány stavební práce a jak bude elektřina z elektrárny  uvedena na trh.

Beneš potvrdil, že pět společností projevilo zájem o výstavbu nového bloku, o kterém se uvádí, že je to Čína General Nuclear, EDF, Korea Hydro & Nuclear Power, Rosatom a Westinghouse.

Česká společnost ČEZ požádala dne 25. března Státní úřad pro jadernou bezpečnost o výstavbu dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany. V současné době jsou v areálu na Vysočině v provozu čtyři bloky VVER-440.

 

Novým ředitelem Jaderné elektrárny Dukovany bude Roman Havlín

Novým ředitelem Jaderné elektrárny Dukovany bude Roman Havlín, nynější ředitel bezpečnosti jaderné divize firmy ČEZ.  Stávajícího ředitele Miloše Štěpanovského nahradí 1. června. Dvaašedesátiletý Štěpanovský je ředitelem dukovanské elektrárny od roku 2015.

Hlavním úkolem nového ředitele bude podle mluvčího EDU dokončit generační obměnu zaměstnanců a soustředit se na zajištění dlouhodobého bezpečného a spolehlivého provozu Dukovan. Elektrárna by měla dál mírně zvedat výrobu a investovat do zvyšování bezpečnosti a do modernizace.

Sedmačtyřicetiletý Havlín se podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka na pozici ředitele jednoho ze dvou nejvýznamnějších tuzemských energetických zdrojů připravuje už osm měsíců. Nejvyšší vedení společnosti ČEZ informovalo své zaměstnance o chystané změně loni v říjnu.

Roman Havlín je  absolvent Vysokého učení technického, prošel řadou funkcí v elektrárně i v divizi jaderná energetika, včetně pozic operátora. Teď řídí útvar bezpečnost působící na jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

 

Zahraničí

NWMO začíná  terénní studie v kanadské lokalitě pro možné budoucí úložiště RAO

WNN, 28. května 2020: Kanadská organizace pro nakládání s radioaktivními odpady (NWMO) zaměří své aktivity v South Bruce v Ontariu na bezpečnost a ochranu životního prostředí, uvedla minulý týden v aktualizaci pro místní zúčastněné strany. NWMO plánuje zahájit terénní studie koncem tohoto roku na místě potenciálního úložiště, aby určilo, zda splňuje bezpečnostní požadavky projektu. Práce bude zahrnovat vrtné vrty, geofyzikální studie, monitorování životního prostředí a další průzkumné práce na místě, uvedla NWMO.

NWMO je nezisková organizace, na kterou kanadská vláda v roce 2002 přenesla odpovědnost za dlouhodobé řízení národního programu likvidace jaderného paliva. South Bruce je jedním ze dvou potenciálních míst pro hluboké geologické úložiště zúžené ze seznamu 21 komunit, které o to projevily zájem, v dlouhodobém procesu nazvaném Adaptivní správa fází, který byl zahájen v roce 2010. Studie pokračují také v oblasti Ignace, v severozápadním Ontariu. NWMO očekává, že do roku 2023 identifikuje jediné, upřednostňované místo k umístění  projektu v oblasti s informovaným obyvatelstvem se souhlasným stanoviskem s umístěním.

 

Slovinské rozhodnutí o druhém jaderném bloku bude do roku 2027

WNN, 26. května 2020:  Nejpozději do roku 2027 Slovinsko rozhodne, zda postavit druhou jadernou elektrárnu v jejím stávajícím areálu Krško, uvedl ministr infrastruktury Jernej Vrtovec při návštěvě areálu elektrárny dne 22. května. Ministr rovněž vyzval k okamžitému zahájení výstavby skladovacího zařízení pro radioaktivní odpad nízké a střední úrovně a ke změnám právních předpisů s cílem urychlit projekty v oblasti infrastruktury.

 

Poslední modul nainstalován na JE Vogtle 3

WNN, 26. května 2020: Poslední modul - vodní nádrž o objemu 2,8 milionu litrů - byl instalován na Vogtle blok 3 společnosti Georgia Power. Modul CB-20 je hlavní součástí pokročilého pasivního bezpečnostního systému reaktoru AP1000.

Komponenta, která má výšku 10,6 metru a váží více než 720 000 liber (326 tun), byla zvednuta na místo nad střechou kontejnmentu a střechy budovy ochrany a stínění v projektu JE Vogtle 3 poblíž Waynesboro v Gergii. Je to zásobník vody, pro nouzové chlazení reaktoru. Voda může být také nasměrována do bazénu použitého paliva v reaktoru, zatímco samotná nádrž může být doplňována z externích  zdrojů  vody.

Nádrž je součástí systémů pasivní bezpečnosti elektrárny, které nevyžadují zásah obsluhy ke zmírnění potenciálních havarijních situací, k dosažení jejich bezpečnostní funkce využívají přírodní síly, jako je gravitace, přirozená cirkulace a stlačený plyn.

Ve společnosti Vogtle jsou stavěny dvě jednotky AP1000 a použití modulů, jako je CB-20, pomohlo zefektivnit proces výstavby, uvedl Georgia Power. Moduly byly vyrobeny předem, poté byly dopraveny po železnici a kamionu na místo projektu, kde byly smontovány do větších součástí připravených k instalaci. Poslední ze 1485 hlavních modulů požadovaných pro dokončení stavby dorazila na místo koncem roku 2019.

Výstavba jednotky Vogtle 3 byla zahájena v březnu 2013 a jednotka 4 v listopadu téhož roku. Vogtle 3 by měl být uveden do provozu do listopadu 2021 a jednotka 4 do listopadu 2022.

Georgia Power je dceřinou společností Southern Company.

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany