Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
České jaderné elektrárny dosáhly druhé nejvyšší výroby v historii

České jaderné elektrárny dosáhly druhé nejvyšší výroby v historii

3.1.2022

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín zvýšily meziročně výrobu o tři procenta. Dohromady dodaly do přenosové sítě 30,73 terawatthodin bezemisní elektřiny. 

Jaderná elektrárna Dukovany v roce 2021 přispěla k celkové bezemisní výrobě téměř 14,87 TWh elektrické energie. V meziročním srovnání tak opět vyrobila o 571 MWh energie více než v roce 2020.

V průběhu roku energetiky čekaly čtyři náročné odstávky pro výměnu paliva s velkým rozsahem kontrol, které zejména v první polovině roku stály společně s preventivními opatřeními proti covid-19 za o něco delším rozsahem odstávek. „V loňském roce jsme se museli v rámci plánovaných odstávek bloků vypořádat s rozsáhlými kontrolami a modernizacemi výrobního zařízení při platnosti řady ochranných opatření. I přesto se nám díky zaměstnancům elektrárny i našich dodavatelů podařilo zajistit bezpečný a spolehlivý provoz všech čtyř dukovanských bloků a dosáhnout čtvrté nejvyšší výroby bezemisní elektrické energie v 36leté historii provozu elektrárny,“ vysvětluje Roman Havlín, který řídí Jadernou elektrárnu Dukovany. Poslední odstávka roku 2021 probíhá od listopadu na druhém výrobní bloku. Po jejím ukončení, které energetici předpokládají na začátku února, bude následovat odstávka pro výměnu paliva na prvním výrobním bloku. Ve zbývající části roku by měly proběhnout už jen dvě odstávky a to na blocích číslo tři a čtyři.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín zvýšily meziročně výrobu o tři procenta. Dohromady dodaly do přenosové sítě 30,73 terawatthodin bezemisní elektřiny. Mimo jiné tak ušetřily 22,5 milionů tun oxidu uhličitého.  Téměř vyrovnaly dosud rekordní výrobu, které dosáhly v roce 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 terawatthodin energie.

Provozního milníku 30 terawatthodin elektřiny za rok dosáhly české jaderné elektrárny už 23. prosince, o osm dní dříve než v loňském roce. Od té doby zůstalo v plném provozu pět ze šesti výrobních bloků. Pouze v dukovanské druhé výrobní jednotce probíhá plánovaná výměna paliva spojená s kontrolami a investicemi.

Klíčový byl  stabilní a spolehlivý provoz a také dobře zvládnuté modernizace v minulých letech. Díky nim od zahájení provozu bezpečně vzrostl výkon našich bloků o přibližně 500 megawatt, tedy, jako bychom postavili další  blok Dukovan,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš.

Konkrétní výrobní cíle jednotlivých elektráren společnost ČEZ nesděluje. Divize jaderná energetika spustila v roce 2017 program, zaměřený na bezpečný dlouhodobý provoz a stabilní výrobu přes 30 terawatthodin ročně.

„Naší nejvyšší prioritou je bezpečný a spolehlivý provoz, ne dosahování rekordů, ale stále vidím prostor k dalšímu zlepšování. Jsme si vědomi toho, jak je bezemisní a spolehlivá dodávka elektřiny důležitá. V novém roce se proto soustředíme především na stabilní provoz a dobré zvládnutí odstávek, což nebude s ohledem na ochranná opatření proti covidu i na rozsah investic jednoduché,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Celkem čeká české jaderné elektrárny pět odstávek pro výměnu paliva. Druhý dukovanský blok předběžně plánují energetici připojit do sítě v průběhu února, následovat by měl ještě ve stejném měsíci první výrobní blok. Součástí odstávek jsou i kontroly a investice.

V roce 2020 všechny elektrárny v České republice dodaly do přenosové sítě 81,4 TWh energie, podíl ČEZ na tomto objemu tvořil přibližně 75%. Dlouhodobě klesá podíl uhlí a roste význam výroby bezemisních zdrojů jako jsou vodní, fotovoltaické, větrné a jaderné elektrárny.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany