Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
ČEZ právě zahájil výměnu paliva v prvním bloku Dukovan

ČEZ právě zahájil výměnu paliva v prvním bloku Dukovan

18.2.2022

První výrobní blok aktuálně energetici odpojili od přenosové sítě. Zahájili tak odstávku, při které vymění čtvrtinu paliva a v plánu mají i řadu dalších prací.  Výkon bloku začali operátoři snižovat dnes v půl sedmé ráno. Úplně přestal blok bezemisní energii dodávat po odpojení obou turbosoustrojí od přenosové sítě ve 11:14. Z jaderných bloků tak zůstávají v provozu tři ze čtyř dukovanských bloků a oba temelínské bloky.

Pro první výrobní blok, který bezemisně energii vyrábí od roku 1985, se jedná v pořadí o 36. odstávku pro výměnu paliva. Energetici v průběhu následujících necelých dvou měsíců do reaktoru zavezou 90 čerstvých palivových kazet a provedou kontroly a údržbu stovek zařízení a komponent. V rámci odstávky dochází oproti běžnému provozu až ke dvojnásobnému zvýšení počtu pracovníků. Denně jich tak do elektrárny vstoupí až tři tisíce. „Druhý výrobní blok jsme najeli minulý týden, ale jsme připraveni. Dál platí řada preventivních ochranných opatření, nicméně věřím, že nás nijak zásadně neomezí,“  popisuje podmínky odstávky Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Časově i technicky nejnáročnější práce budou energetici provádět na jedné z šesti cirkulačních smyček primárního okruhu, při kterých demontují a po detailní revizi opět zkompletují hlavní cirkulační čerpadlo, a dále zkontrolují teplosměnné plochy parogenerátoru. Z nejvýznamnějších technických a modernizačních investičních akcí čeká energetiky repase rychločinných armatur a výměna těles impulsních pojišťovacích ventilů, které jsou součástí bezpečnostních systémů výrobní technologie.

„První tři měsíce letošního roku jsou pro Dukovany klíčové a hodně náročné, potom se hlavní práce na odstávkách přesunou na jih Čech, kde čeká výměna paliva první temelínský blok, vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Odstávka prvního výrobního bloku elektrárny Dukovany by měla skončit v první polovině dubna. ČEZ nicméně termíny průběžně upřesňuje v návaznosti na výsledky kontrol a testů.

 

Zdroj: TZ z JE Dukovany, Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany