Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

ČEZ v Dukovanech spustil čtvrtý výrobní blok, všechny české jaderné bloky jsou v provozu

27.12.2023

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany úspěšně obnovili výrobu na čtvrtém výrobním bloku. Blok včera ráno po sedmdesáti třech dnech plánované odstávky pro výměnu paliva připojili k přenosové síti. Operátoři aktuálně zvyšují výkon bloku a provádí další předepsané testy a kontroly zařízení. Plného výkonu bloku by měli energetici dosáhnout ve čtvrtek. Všech šest energetických jaderných bloků České republiky, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně, jsou nyní v provozu.

V pořadí 35. odstávka čtvrtého bloku začala v polovině října. Všechny plánované činnosti, především kontroly a testy zařízení, ale i řada investičních akcí, se energetikům podařilo bezpečně dokončit s několikadenním předstihem. „Žádná odstávka není jednoduchá. Zvlášť v posledních letech s řadou investic pro zajištění plánovaného 60tiletého provozu. Přesto jsme ji zvládli bezpečně a s předstihem. Klíčem je dobrá příprava a koordinace všech, navzájem se ovlivňujících prací a stovek pracovníků,“ vysvětlil člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Mezi nejnáročnějšími servisními činnostmi byly tříletá revize dvou záložních dieselgenerátorů, čištění parogenerátoru od minerálních úsad, generální oprava dvou hlavních cirkulačních čerpadel a kompletní výměna generátoru jednoho z dvanácti záložních dieselgenerátorů. Současně energetici vyměnili také část paliva za čerstvé. Poprvé do reaktoru zavezli 78 palivových kazet nové generace s označením PK3+, které jsou charakteristické takzvanou otevřenou obálkou. Ta energetikům umožňuje širší rozestupy palivových proutků v kazetě a tím dosáhnout jeho efektivnější využití paliva.

„Časová i technická náročnost odstávek je dána rozsahem prací, abychom zajistili pravidelný servis a modernizaci zařízení pro šedesátiletý bezpečný provozu Dukovan. Během odstávky jsme úspěšně dokončili celkem 55 těchto technických a investičních akcí. Děkuji kolegům za mimořádné pracovní nasazení i o vánočních svátcích a už nyní se připravujeme na další odstávku, která nás čeká v polovině ledna na třetím bloku,“ dodává Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Štěpnou reakci energetici v reaktoru čtvrtého výrobního bloku obnovili na Štědrý den ráno a poté provedli fyzikální a energetické spuštění bloku. První turbosoustrojí začalo dodávat energii do sítě včera v 1:38 hodin. Druhé turbosoustrojí energetici připojili o necelých 8 hodiny později v 9:17 hodin a ukončili tak poslední plánovanou odstávku letošního roku. Plného výkonu by měl blok dosáhnout ve čtvrtek.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany