Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Dopad stavby EDU II na sociální a ekonomickou situaci regionu - téma setkání v Třebíči

28.3.2024

25. 3. Právo. 25. března se v Hotelu Atom v Třebíči setkali Premiér, ministři,  hejtmani, senátoři se zástupci municipalit, průmyslníků a podnikatelů z okolí JE Dukovany. Tématem byl dopad stavby EDU II na sociální a ekonomickou situaci regionu.

Chystané rozšíření elektrárny se už nyní odráží v regionu horečnou přípravou dopravních tras. Po těch budou do elektrárny mířit nadrozměrné náklady a návozová doprava, materiál a lidé. „Vláda na ně vyčlenila v průběhu deseti let třináct a půl miliardy korun,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

„Zadali jsme rozsáhlou socioekonomickou studii, protože výstavba bude mít dopady do celé řady oblastí. Na podzim by měly být k dispozici výsledky,“ uvedl premiér české vlády Petr Fiala (ODS). Podle hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS) by do území měla samotná stavba přivést v průběhu deseti let až pět tisíc lidí. „Musíme naše území připravit z hlediska zaměstnanosti, bydlení, zdravotnictví, bezpečnosti,“ sdělil hejtman.
Konkrétnější čísla stejně jako preciznější rozbor toho, kolik lidí bude mít k místu jakou vazbu, by měla ukázat právě zmiňovaná studie.
Předseda vlády předpokládá, že o vítězi tendru na stavbu nových dukovanských bloků by vláda mohla rozhodnout v polovině roku.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany