Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Druhý blok Jaderné elektrárny Dukovany opět dodává elektřinu do sítě

1.11.2022

Energetici ukončili odstávku druhého výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, který v noci na dnešek začal dodávat elektrickou energii. Po necelých 17 dnech tak ukončili odstávku, kterou si vyžádala oprava ucpávkového systému jedné z dvanácti hlavních uzavíracích armatur.  Současně se připravují na spuštění třetího výrobního bloku po provedené výměně paliva za čerstvé. Další dva bloky JE Dukovany pracují na plný výkon.

„Rozhodnutí o výměně ucpávky bylo správné, díky maximálnímu nasazení jsme práce zvládli velmi dobře. Zajištění spolehlivé a bezpečné výroby je pro nás před nadcházející zimou zásadní prioritou,“ sdělil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Energetici museli blok nejdříve bezpečně odstavit a vychladit. Následná kontrola potvrdila závadu těsnění ucpávkového systému armatury, kterou technici opravili. Po úspěšných kontrolách a zkouškách zařízení blok dnes v 03:36 hod. po připojení prvního turbosoustrojí začal dodávat čistou bezemisní energii do sítě a v 11:27 hod. připojili i druhé turbosoustrojí. Operátoři nyní postupně zvyšují výkon reaktoru.

„Ještě nás čekají další důležité zkoušky a testy zařízení, které provádíme standardně při každém uvedení zařízení do provozu a až poté budeme moci prohlásit odstávku za úspěšně ukončenou,“popisuje „najetí“ výrobního bloku Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. Maximálního výkonu druhého bloku by měli energetici dosáhnout ještě dnes večer.

Také na třetím výrobním bloku, který energetici odstavili 30. října pro výměnu části paliva za čerstvé a pravidelnou údržbu zařízení, se blíží jeho opětovné spuštění. Během uplynulého měsíce energetici dokončili všechny servisní a údržbové práce a také většinu ze 47 plánovaných technických a investičních modernizačních akcí.

Termín ukončení odstávky a opětovné zahájení výroby třetího výrobního bloku upřesní ČEZ v návaznosti na průběh prací plánovaných činností a na výsledky kontrol a testů.

 

Ing. Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, a. s., JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany