Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Energetici v Dukovanech ukončili odstávku  2. výrobního bloku ještě před Velikonocemi

Energetici v Dukovanech ukončili odstávku 2. výrobního bloku ještě před Velikonocemi

12.4.2023

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany ukončili plánovanou odstávku pro výměnu paliva na 2. výrobním bloku. V jejím průběhu vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali a zmodernizovali řadu zařízení. Bezemisní elektrickou energii blok začal opět dodávat v neděli 9. dubna v 18:39 hod. O Velikonocích tak byly v Dukovanech v provozu všechny čtyři výrobní bloky.

Standardní odstávku pro výměnu paliva energetici zahájili 10. února.  V jejím průběhu vyměnili 72 palivových kazet a zvládli řadu investičních akcí a rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu. „Každá odstávka našich bloků představuje, kromě samotné výměny paliva, i obrovské množství investičních akcí, kontrol a revizi zařízení. Ty jsou klíčové pro plánovaný nejméně šedesátiletý bezpečný a efektivní provoz,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Odstávka skončila oproti původnímu plánu s mírným předstihem. Po připojení k přenosové síti nicméně energetici počítají s řadou dalších kontrol a testů.

„Vždy je pro nás klíčová bezpečnost a musíme si být jistí stavem zařízení. Dokud neskončí všechny prověrky, zůstáváme připravení na případné změny,“ dodává Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

V průběhu odstávky druhého bloku vyvezli odborníci na měsíc veškeré palivo z reaktoru. Důvodem byla generální údržba dvou hlavních cirkulačních čerpadel. Zároveň ověřili výsledek čištění parogenerátoru - jednoho z významných zařízení, ve kterých voda primárního okruhu předává teplo sekundární části.                  „V průběhu odstávky jsme ověřili stav parogenerátorů po loňském pilotním čištění. Na základě velmi dobrých výsledků budeme v čištění touto metodou dál pokračovat, “ vysvětluje Roman Havlín.

Řízenou štěpnou reakci operátoři v reaktoru 2. výrobního bloku obnovili už v pátek 7. dubna, čistou bezemisní energii začal blok dodávat v neděli v 18:39 hodin po připojení turbosoustrojí TG 21 do přenosové sítě. Druhé turbosoustrojí TG 22 operátoři úspěšně připojili na v noci na Velikonoční pondělí v 0:16 hodin. Nyní provádějí předepsané kontroly a testy, které by měly potvrdit řádný stav zařízení.

Další odstávka pro výměnu paliva čeká energetiky až v červnu na prvním výrobním bloku. Zároveň v noci z pátku 7. dubna na sobotu 8. dubna zahájil ČEZ plánovanou odstávku první temelínské výrobní jednotky. Aktuality o provozu jaderných elektráren také najdete na  https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/jaderna-energetika/jaderna-energetika-v-ceske-republice

Ing. Jiří Bezděk
tiskový mluví ČEZ, a. s., JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany