Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Energetici v JE Dukovany ukončili odstávku 1. bloku

Energetici v JE Dukovany ukončili odstávku 1. bloku

5.4.2022

Energetici Jaderné elektrárně Dukovany dnes ukončili pravidelnou odstávku 1. bloku pro výměnu paliva. Během uplynulých 46 dnů vyměnili přibližně čtvrtinu paliva a zkontrolovali a modernizovali řadu zařízení. Bezemisní elektrickou energii blok začal blok dodávat s několikadenním předstihem už v pondělí a nyní operátoři postupně zvyšují výkon reaktoru. V provozu tak jsou v Dukovanech všechny čtyři výrobní bloky.

V pořadí už 36. odstávku prvního reaktorového bloku pro výměnu paliva energetici zahájili 18. února.  V jejím průběhu vyměnili 84 palivových kazet, provedli rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu a plánovanou modernizaci systémů. Práce ještě stále provázela ochranná opatření proti koronaviru.

„Pro dosažení stabilizovaného provozu bloku na plném výkonu musíme provést ještě další kontroly a testy zařízení, ale jsem přesvědčen, že se nám podařilo blok řádně připravit na následujících několik měsíců jeho bezpečného a spolehlivého provozu,“ doplňuje ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Časově i technicky nejnáročnější práce odstávky technici prováděli na jedné z šesti cirkulačních smyček primárního okruhu, při kterých demontovali jedno z šesti hlavních cirkulačních čerpadel a dále zkontrolovali teplosměnné plochy parogenerátorů. „První tři měsíce letošního roku byly pro Dukovany hektické. Kolegové odvedli skvělou práci a dali dobrý základ pro další spolehlivý provoz. Nyní čeká výměna paliva první temelínský blok,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Řízenou štěpnou reakci operátoři v reaktoru 1. výrobního bloku obnovili už v sobotu v noci. Čistou bezemisní energii začal blok opět dodávat v pondělí ve 12:54 hod po připojení turbosoustrojí TG 12 do přenosové sítě. Druhé turbosoustrojí TG 11 operátoři úspěšně připojili v 21.09 hod. Následně prováděli předepsané kontroly a testy, které potvrdily řádný stav zařízení. Plného výkonu by měli energetici na bloku dosáhnout ve středu. Do konce roku čekají Dukovany ještě dvě odstávky pro výměnu paliva, z nichž první už na konci května. Aktuality o provozu jaderných elektráren je možné nalézt na webové stránce https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/jaderna-energetika/jaderna-energetika-v-ceske-republice

 

Ing. Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, a. s., JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany