Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Jaderná elektrárna Dukovany v roce 2023 vyrobila 14,3 TWh bezemisní elektřiny

15.1.2024

Výrobou 14,3 TWh čisté bezemisní energie se Jaderná elektrárna Dukovany v loňském roce podílela na dosažení celkové výroby z obou českých jaderných elektráren skupiny ČEZ ve výši 30,4 TWh. Dukovany tak potvrdily roli bezpečného a spolehlivého zdroje čisté energie, který i přes rozsáhlé modernizace pro zajištění minimálně šedesátiletého provozu, dlouhodobě vyrábí přes 20 % celkové spotřeby České republiky.

Plánovanou výrobu ČEZ v Dukovanech díky bezpečnému a spolehlivému provozu bloků v letošním roce dosáhl už ve středu 20.12., o 11 dnů dříve oproti původnímu očekávání.

„Je to výsledek vysoké spolehlivosti zařízení, odpovědného přístupu zaměstnanců a probíhajících modernizací, která přispívá ke snižování vlastní spotřeby a zvyšování efektivity provozu výroby,“ zdůvodnil výrobní výsledek Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Výrobní hranici 14 TWh překonala první jaderná elektrárna na českém území potřinácté v historii. Poprvé se to energetikům v Dukovanech povedlo v roce 2006. „K překročení očekávané výroby přispěly především úspěšně zvládnuté odstávky a pro provoz dukovanských bloků i příznivé počasí. Díky přechodu na 16měsíční palivové cykly nás letos čekají celkem tři odstávky pro výměnu paliva a tomu odpovídající výroba,“ doplnil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Společně s Jadernou elektrárnou Temelín vyrobily obě české jaderné elektrárny 30,4 TWh. Historicky jde o čtvrtý nejlepší výsledek českých jaderných elektráren. „Prioritou je pro nás bezpečnost a stabilita, nechceme prvoplánově trhat rekordy. Obě elektrárny navíc připravujeme na nejméně šedesátiletý provoz. Odstávky tak už zdaleka nejsou jen o výměně paliva, ale především o řadě modernizačních programů a kontrol. A i přesto plníme i výrobní plány,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Podíl jaderných elektráren na české spotřebě v posledních letech roste. Aktuálně svojí bezemisní výrobou pokrývají přibližně polovinu české spotřeby. Na obou elektrárnách postupně přechází na delší palivové cykly. V případě Dukovan to je šestnáct měsíců a u Temelína osmnáct měsíců. Proti současné výrobě chce ČEZ opatřeními získat přibližně 2 terawatthodiny elektřiny, tedy přibližně další 3-4 procenta celkové české spotřeby. Od začátku provozu v roce 1985 Jaderná elektrárna Dukovany vyrobily a dodala do sítě 506 104 GWh čisté energie, která by České republice stačili na 8 let.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany