Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Obě české jaderné elektrárny chceme udržet v nejlepší kondici

Obě české jaderné elektrárny chceme udržet v nejlepší kondici

25.5.2023

Společnost ČEZ odstartovala v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany rozsáhlý projekt směřující ke zvýšení efektivity těchto zdrojů. Díky delším palivovým kampaním očekává růst celkových dodávek elektřiny v objemu 3 až 4 procent celkové české spotřeby. Dál také modernizuje a připravuje stavbu nových jaderných zdrojů.

ČEZ předpokládá, že celková délka provozu Temelína i Dukovan dosáhne nejméně šedesát let. Tomu odpovídá i rozsah investic, které v letošním roce dosahují téměř šesti miliard Kč. Významným způsobem se na nich podílí i české průmyslové společnosti. Významným krokem bylo i získání plzeňské Škody jaderné strojírenství.

„Chápu, že ČEZ je nejhodnotnější majetek, který ČR má a MF ČR vykonává akcionářská práva. Jsem rád, že pan ministr přišel „zkontrolovat“ jak naplňujeme naší strategii,“ říká o aktuální návštěvě ministra financí Zbyňka Stanjury v jihočeské jaderné elektrárně předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš. Ministr financí si v JE Temelín prohlédl sklad s použitým palivem, simulátor blokové dozorny nebo místo pro první malý modulární reaktor v ČR.

Nově elektrárna Temelín začíná s přechodem na osmnáctiměsíční a Dukovany na šestnáctiměsíční palivový cyklus. Opatřeními chce získat přibližně 2 terawatthodiny elektřiny oproti současné výrobě. Jde o přibližně 3-4 procenta celkové české spotřeby.

Jádro, spolu s obnovitelnými zdroji také patří mezi veřejností preferované energetické zdroje. Dle dnes zveřejněného výzkumu agentury IBRS 70 procent obyvatel České republiky podporuje provoz a rozvoj jaderných zdrojů a dokonce 74 procent lidí obnovitelných zdrojů, přičemž více než polovina populace preferuje jejich kombinaci s cílem zajistit České republice dostatek čisté a stabilně dodávané elektřiny.

Zdroj: TZ CEZ, a.s., JE Temelín

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany