Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Odpojení 2. výrobního bloku JE Dukovany od přenosové sítě

Odpojení 2. výrobního bloku JE Dukovany od přenosové sítě

18.10.2022

Operátoři druhého bloku v Jaderné elektrárně Dukovany o víkendu odpojili druhý výrobní blok  od přenosové sítě pro kontrolu a opravu ucpávky jedné z dvanácti uzavíracích armatur. Ta je běžně nepřístupná a pro provedení práce je nutné odstavení celého zařízení. Dodávky elektřiny do české přenosové sítě jsou plně zajištěny z dalších zdrojů.

Druhý výrobní blok začal snižovat výkon v neděli v 6:30 ráno. Důvodem byla indikace nestandardních parametrů na měření jednoho z pomocných systémů. Vedení elektrárny proto rozhodlo o jeho odpojení od sítě a kontrole zařízení, která potvrdila podezření na nesprávnou funkci ucpávky hlavní uzavírací armatury.

„Naší nejvyšší prioritou je vždy bezpečnost a blok nechceme provozovat, pokud si nejsme jisti řádným stavem zařízení. Zahájili jsme dochlazení bloku pro opravu zařízení, což si vyžádá odstavení bloku v řádu několika týdnů,“ dodává Roman Havlín.

Délku prací energetici upřesní po vychlazení bloku a kontrole dotčeného zařízení. Dodávky elektřiny do přenosové sítě nejsou nijak dotčeny, výrobu nahradí z jiných zdrojů. V plném provozu jsou v Dukovanech navíc bloky 1 a 4 a oba výrobní bloky v elektrárně Temelín. Třetí blok Dukovan je v plánované odstávce pro výměnu paliva.

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany, Ing. Jirří Bezděk

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany