Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Odstávka 2. bloku JE Dukovany končí

Odstávka 2. bloku JE Dukovany končí

8.2.2022

V Jaderné elektrárně Dukovany dnes energetici ukončili odstávku 2. bloku. Během ní vyměnili více než čtvrtinu paliva a zkontrolovali a modernizovali řadu zařízení. Zároveň už ale připravují další odstávku, tentokrát prvního výrobního bloku. Ta by měla začít 19. února.

V pořadí už 35. odstávku 2. výrobního bloku pro výměnu paliva energetici zahájili v polovině listopadu loňského roku.  V jejím průběhu vyměnili 90 palivových kazet, provedli rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu a plánovanou modernizaci systémů. Práce zároveň provázela rozsáhlá ochranná opatření proti koronaviru.

 „Tato odstávka byla mimořádně náročná. Zvládli jsme ji v 81 dnech, ale práce ještě zdaleka nekončí. Nejméně do konce týdne nás čeká řada kontrol a testů spojených s postupným zvyšováním výkonu,“ doplňuje ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

 V průběhu odstávky technici spolu s výměnou paliva zkontrolovali tlakovou nádobu reaktoru a zvládli i čištění jednoho z parogenerátorů. V sekundární části se energetici zaměřili na výměnu komponent obou parních turbosoustrojí a modernizaci rychločinných armatur. Štěpnou reakci obnovili operátoři v neděli, bezemisní elektřinu začal blok do sítě dodávat v úterý.

 Odstávky samozřejmě koordinujeme i mezi elektrárnami. Už koncem příštího týdne počítáme se zahájením výměny paliva v prvním dukovanském bloku a následovat bude v dubnu temelínská jednička. Současně nic nesmíme zbytečně uspěchat, přednost má vždy bezpečnost a spolehlivý provoz,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

 Čistou bezemisní energii začal blok opět dodávat včera ve 22:18 po připojení prvního turbosoustrojí do přenosové sítě. Druhé připojili energetici o necelých jedenáct hodin později. Plného výkonu by měl dosáhnout koncem týdne. Předběžně nahlášené termíny se ale mohou měnit v souvislosti s průběhem prací, kontrol a dalšími požadavky.

Aktuality o provozu jaderných elektráren je možné nalézt na webové stránce https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/jaderna-energetika/jaderna-energetika-v-ceske-republice

zdroj: Aktuallita z JE Dukovany, Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany