Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Odstávka 4. výrobního bloku v JE Dukovany

12.10.2023

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany v pátek po více než 440 dnech provozu odstaví čtvrtý výrobní blok pro výměnu části paliva za čerstvé, pravidelné kontroly a modernizaci zařízení. V provozu v Dukovanech zůstanou zbývající tři výrobní bloky. Potřebnou výrobu elektřiny ČEZ zajistí pomocí dalších vlastních zdrojů energie.

V pořadí 35. odstávka čtvrtého bloku je plánovaná do konce roku. V jejím průběhu čeká energetiky více než 14 600 pracovních příkazů. Aby vše zvládli, musí energetici z reaktoru vyvézt z reaktoru všech 349 palivových kazet. Po dokončení a provedení všech kontrol energetici do reaktoru vrátí část použitého paliva, které doplní 78 čerstvých palivových kazet. Poprvé do reaktoru zavezou palivo nové generace s označením PK3+, které je charakteristické takzvanou otevřenou obálkou. Ta je spojena se širšími rozestupy palivových proutků, přičemž cílem je jeho efektivnější využití.

"Nový typ paliva je jedním z výsledků naší snahy o neustálé zvyšování bezpečnosti, spolehlivosti a efektivnosti provozu obou našich jaderných zdrojů.  Vedle zavedení nového typu paliva se nám s ohledem na zajištění bezpečnosti dodávek podařilo diverzifikovat jeho dodavatele a rozšiřujeme kapacity skladů, díky kterým zvýšíme jeho zásoby na necelých 5 let,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Mezi nejnáročnější servisní práce patří tříletá revize dvou záložních dieselgenerátorů, kontrola těsnosti a čištění parogenerátorů a generální oprava dvou hlavních cirkulačních čerpadel. „Před námi je poslední odstávka letošního roku, na kterou jsme plně připraveni. Čeká nás řada technicky i časově náročných činností, významných pro zajištění minimálně šedesátiletého bezpečného a spolehlivého provozu elektrárny,“ dodává Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Rozsáhlé činnosti budou probíhat také v sekundární části elektrárny, kde technici zkontrolují parní turbíny a jejich příslušenství včetně generátorů. Celkem energetiky čeká 55 významných technických a investičních akcí.

Výkon bloku začnou energetici snižovat zítra v pravé poledne a v průběhu odpoledne a večera přestane blok dodávat elektrickou energii do přenosové sítě. Termín ukončení odstávky a opětovné zahájení výroby ČEZ upřesní v návaznosti na průběh prací plánovaných činností a na výsledky kontrol a testů.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany


ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany