Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Po osmé v historii české jaderné elektrárny vyrobily přes 30 TWh bezemisní elektřiny.

28.12.2023

I přes náročné odstávky a modernizace, spojené s plánovaným minimálně šedesátiletým provozem, dosáhly 27. 12. dopoledne české jaderné elektrárny výrobního milníku 30 terawatthodin elektřiny. Spotřeba celé České republiky dosáhla v loňském roce 60,4 TWh.

Na jednu stranu delší a mimořádně náročné odstávky, spojené s rozsáhlými modernizačními projekty, na druhou stranu vyšší efektivita a spolehlivost výroby. I díky tomu splnily Dukovany a Temelín předpokládaný plán výroby ještě před koncem kalendářního roku.

„Těžíme z minulých let, kdy jsme dokázali bezpečně zvýšit výkon obou našich jaderných elektráren o téměř 500 MW. Tedy, jako bychom postavili nový menší jaderný blok či velkou uhelnou elektrárnu. Díky tomu zvládají plnit úlohu klíčového českého bezemisního zdroje,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Podíl jaderných elektráren na české spotřebě v posledních letech roste.  Obě postupně přechází na delší palivové cykly. V případě Temelína je to osmnáct měsíců, u Dukovan šestnáct měsíců. Proti současné výrobě chce ČEZ opatřeními získat přibližně 2 terawatthodiny elektřiny, tedy přibližně další 3-4 procenta celkové české spotřeby.

„Nechceme prvoplánově trhat rekordy. Naprostou prioritou je pro nás bezpečnost a stabilita. Navíc obě elektrárny připravujeme na nejméně šedesátiletý provoz. Odstávky tak už zdaleka nejsou jen o výměně paliva, ale především řadě modernizačních programů a kontrol. Ale i přesto plníme i výrobní plány,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek

Jádro, spolu s obnovitelnými zdroji, také patří mezi veřejností preferované energetické zdroje. Podle listopadového výzkumu agentury IBRS 69 procent obyvatel České republiky podporuje provoz a rozvoj jaderných zdrojů, a dokonce o šest procent více lidí fandí rozvoji obnovitelných zdrojů. Více než polovina populace preferuje jejich kombinaci s cílem zajistit České republice dostatek čisté a stabilně dodávané elektřiny.


Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany