Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Teplárny Brno a ČEZ podepsaly memorandum o spolupráci při stavbě horkovodu

4.7.2022

Brno 20. června (ČTK) - Městská společnost Teplárny Brno a energetická společnost ČEZ dnes uzavřely memorandum o spolupráci na přípravě horkovodu, který má do Brna přivést teplo z jaderné elektrárny v Dukovanech. 

Na jednu stranu půjde o bezemisní výrobu tepla, na druhé straně se město zbaví závislosti na plynu z Ruska, uvedl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Do konce léta chtějí signatáři posoudit ekonomické, právní a technické náležitosti a do konce roku připravit investiční záměr, řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Odhadem by horkovod mohl být v provozu za deset let. Horkovod firma ČEZ buduje také z Temelína do Českých Budějovic.

O horkovodu se uvažovalo již v 80. letech minulého století, kdy se elektrárna dostala do provozu. Před deseti lety už se projet usilovně připravoval, ale nakonec byl pozastaven. Kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný. Dnes je situace jiná nejen kvůli dramaticky vyšším cenám plynu, ale i kvůli tomu, že plyn je považovaný za přechodný zdroj na cestě k čisté energetice a za jeho spalování se budou platit emisní povolenky.
Brno je v současnosti závislé na dodávce plynu z 80 procent, přičemž Česko je závislé na ruském plynu z 97 procent. V nejbližších letech Brno dokončí instalaci třetího kotle v areálu SAKO Brno a také instalaci kotle na dřevní štěpku v Teplárnách Brno, což sníží závislost města na 50 procent. Polovina roční spotřeby jsou dva miliony GJ tepla ročně. A právě tento objem má zajistit dukovanská elektrárna. Technologicky to bude zařízené tak, že ve chvíli, kdy se bude vyrábět teplo pro Brno, se bude vyrábět méně elektřiny, než je standardní produkce. Z elektrárny povede horkovodní potrubí dlouhé 42 kilometrů do městské části Bosonohy, odkud povedou dvě větve, které zajistí "obchvat" Brna. Teplo má být dostupné všem Brňanům, nejen stávajícím zákazníkům, kterých je zhruba 250.000. V Brně přitom žije téměř 400.000 obyvatel. Teprve později bude zřejmé, zda bude vhodné napojit na horkovod i obce, které leží na trase.
Výhodou projektu je to že s ním počítají územně plánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i Brna. Podle Beneše by měla stavba stát vyšší jednotky miliard korun, přesněji bude částka známá na konci září. "Je to infrastrukturní projekt, který se vyplatí Brnu i České republice. Je potřeba myslet strategicky na spoustu let dopředu, abychom neopakovali chyby předchozích vlád, kvůli nimž je energetická bezpečnost Česka prakticky nejhorší v Evropě," řekl Fiala.
Kolik budou lidé platit za teplo v nadcházejí topné sezoně v Brně, není ještě zřejmé. Nicméně generální ředitel Tepláren Brno uvedl, že aktuálně firma nakupuje plyn čtyřikrát dráž než před rokem.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany