Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Zástupci Vysočiny jednali s premiérem o dostavbě Dukovan a dopadech na region

10.9.2022

Praha/Jihlava 8. září (ČTK) - Zástupci Kraje Vysočina dnes domlouvali s premiérem Petrem Fialou (ODS), dalšími ministry a vedením firmy ČEZ další postup v přípravě speciálního zákona, který by umožnil urychlit proces výstavby nového jaderného bloku Dukovan a dalších výroben energie z obnovitelných zdrojů.

Podle hejtmana Vítězslava Schreka (ODS a STO) se jednání ve Sněmovně týkalo také zadání studie, která zmapuje sociální a ekonomické dopady stavby, jež přivede do regionu zřejmě i několik tisíc pracovníků.

"Kromě zkrácení povolovacího řízení jsme se bavili o snížení možných vedlejších efektů stavby na obyvatele žijící v okolí," uvedl premiér na twitteru.
Jednání se podle hejtmana uskutečnilo z iniciativy kraje. "Já bych nechtěl, abychom tuto situaci podcenili. Chci, aby na to Vysočina byla dobře připravená, aby to naopak byla pro tento region rozvojová příležitost," uvedl. Zadání socioekonomické studie bude příslušet ministerstvu pro místní rozvoj, s nímž je podle hejtmana kraj připravený spolupracovat.
Tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech zahájil ČEZ letos 17. března. Blok by měl stát do roku 2036. Jde o největší investici v novodobých dějinách České republiky, uvedl již dříve ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).
Blok se má začít stavět v roce 2029. "My máme obavu, aby vůbec ten termín povolovacích kroků byl dodržen a naplněn..., aby se ten harmonogram stihnul," řekl dnes Schrek.
K dopadu dostavby Dukovan na okolí jsou podle hejtmana zatím jen dílčí studie. Vzhledem k tomu, že kvůli ní přibude do regionu na delší dobu hodně pracovníků, dá se předpokládat, že si tam třeba založí rodinu nebo za nimi rodina přijede. Je potřeba se připravit na to, že by měli někde bydlet a měli by mít zajištěné služby. "To znamená, aby děti měly kam chodit do škol, aby pro ně byl doktor. Samozřejmě myslíme i na dopravu," uvedl Schrek. Podotkl, že se to netýká jen staveb obchvatů, které se připravují kvůli přepravě nadměrných komponent pro nový dukovanský blok.
Podle hejtmana na Vysočině navíc možná nastane souběh dvou velkých investic, druhou je stavba vysokorychlostní železniční tratě, která by, zjednodušeně řečeno, měla kopírovat dálnici D1. "Tak bychom rádi na to byli připraveni z pohledu všech těchto možných situací," řekl.
První nabídky od tří uchazečů o stavbu nového bloku Dukovan dostane ČEZ podle dřívějších informací do konce letošního listopadu. S konečným pořadím uchazečů předstoupí před stát v prosinci 2023. Zástupci vlády i ČEZ dříve uvedli, že nový reaktor má stát zhruba 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Přesná cena ale bude známá až po ukončení soutěže.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany