Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Ostatní zprávy

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Transformátor z Temelína směřuje na Ukrajinu. ČEZ chce pomoci při obnově tamní energetické infrastruktury

Transformátor z Temelína směřuje na Ukrajinu. ČEZ chce pomoci při obnově tamní energetické infrastruktury

2.1.2023

Přes třicet důležitých energetických zařízení daruje ČEZ svému energetickému protějšku, společnosti DTEK Group na Ukrajině. ČEZ tak chce pomoci při zprovozňování válkou poničené ukrajinské energetické infrastruktury. Většina zařízení jde z klasických elektráren, v těchto dnech zamířil na Ukrajinu náklad z Jaderné elektrárny Temelín.

Transporty mezi ČEZ ukrajinskou energetickou společností DTEK probíhají postupně. První „energetické zásilky“ odešly ještě před Vánoci. Šlo například o vypínače z rozvodny Výškov. V těchto dnech na Ukrajinu putuje transformátor z Jaderné elektrárny Temelín, který slouží k převodu napětí proudu z 6 kV na 400 V. V Temelíně mají v současné době dvě podobná zařízení. Pro třetí neměli využití, proto se ho vedení rozhodlo věnovat ukrajinské energetické společnosti DTEK Group. „Jde o nevyužívané, ale plně funkční zařízení. V energetice jsme zvyklí si maximálně pomáhat,“ uvedl Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.  

Podobné transporty vysílá ČEZ i z klasických elektráren Prunéřov, Dětmarovice, Energotrans nebo rozvodné stanice Výškov ČEZ Distribuce. Celkově ČEZ vybaví 13 kamionů s energetickou pomocí, ať už se standardním návěsem nebo s cisternami v případě převozu transformátorového oleje. Na Ukrajinu přesouvá vypínače, odpojovače, bleskojistky, transformátory či dokonce transformátorový olej. Většinou se jedná o zařízení, které bylo odstaveno z provozu s ohledem na dekarbonizační strategii ČEZ, momentálně se nevyužívá, případně o skladové zásoby.

 

Zdroj: TZ ČEZ, a. s.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany