Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 10. 3.2023

Zprávy z jaderné energetiky k 10. 3.2023

15.3.2023

Jednou větou:                     

Provoz JE:  Oba bloky ETE jsou v provozu, 3 bloky EDU jsou v provozu. Na bloku 2 EDU probíhá plánovaná odstávka pro výměnu paliva

Z domova: Webinář WIN

Ze zahraničí: JE Vogtle 3 dosahuje první kritičnosti. JE Nine Mile Point začíná dodávat vodík. Zahájení činnosti společné společnosti za účelem realizace projektu JE Pątnów.  EDF prodlouží provoz Heyshamu 1 a Hartlepoolu o další dva roky.

Informace z EDU

  1. blok – 100 %
  2. blok – odstávka den 28, režim 7, palivo vyvezeno z reaktoru
  3. blok -  100 %,  
  4. blok -  100 %

Výroba letos  2 952 GWh.

 

Informace z ETE

10. 3. 2023

První i druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1099 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 1 799 483 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1097 MWe, výroba elektřiny od začátku roku: 1 797 893 MWh


Z domova

 

Webinář WIN

Spolek ženy v jádře uspořádaly letošní první webinář, který navazoval na předchozí úspěšná edukativní on-line setkání. Petr Kuča ze Státního ústavu radiační ochrany vysvětlil, co je to Safecast a jak mohou laici jednoduše monitorovat radiační situaci ve svém okolí i po celém světě.

První letošní webinář, který zorganizovaly WiNky, tedy sdružení žen pracujících v jaderných oblastech, proběhl ve čtvrteční podvečer 2. března. Navázal na šňůru předchozích webinářů, které začaly jaderné ženy organizovat v on-line prostředí z důvodu koronavirových opatření. Tentokrát přizvaly Ing. Petra Kuču ze Státního ústavu radiační ochrany, který má na starosti projekt RAMESIS, tedy Radiační měřicí síť pro instituce a školy k zajištění včasné informovanosti a zvýšení bezpečnosti občanů měst a obcí, řešený SÚRO v rámci bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra ČR.

Podrobnosti najdete na: Webinář "Safecat - jak monitorovat radiační situaci?" :: Win-czech (winczech.cz)

 

Ze zahraničí

JE Vogtle 3 dosahuje první kritičnosti

7. března 2023, WNN: Společnost Georgia Power oznámila, že AP1000 - první nový jaderný blok postavený v USA za více než tři desetiletí - bezpečně dosáhl počáteční kritičnosti, my tomu říkáme MKV (minimální kontrolovaný výkon) reaktoru. Tepelný výkon reaktoru je ještě malý, ale štěpná reakce už běží a lze ji udržovat a regulovat.

Po základních testech na úrovni MKV se bude výkon reaktoru postupně zvyšovat. Georgia Power v současné době plánuje datum uvedení do provozu pro Vogtle 3 v květnu nebo červnu.

 

JE Nine Mile Point začíná dodávat vodík

8.  března 2023, WNN:  První demonstrační zařízení na výrobu čistého vodíku o výkonu 1 MW v USA zahájilo provoz v jaderné elektrárně Nine Mile Point společnosti Constellation v Oswegu ve státě New York. Společnost uvedla, že nové zařízení pomůže demonstrovat potenciál vodíku k napájení čisté ekonomiky.

V roce 2022 schválilo americké ministerstvo energetiky (DOE) výstavbu a instalaci elektrolyzačního systému v Nine Mile Point s odměnou ve výši 5,8 milionu USD. Projekt je financován Úřadem DOE pro technologie vodíku a palivových článků. Systém výroby vodíku v Nine Mile Point je jedním ze čtyř projektů podporovaných ministerstvem energetiky, které demonstrují výrobu čistého vodíku v komerčních jaderných elektrárnách.

 

Zahájení činnosti společné společnosti za účelem realizace projektu JE Patnów

8. března 2023, WNN: Polské společnosti ZE PAK a Polska Grupa Energetyczna (PGE) podepsaly předběžnou dohodu o vytvoření společné účelové společnosti (SPV) pro realizaci projektu výstavby jaderné elektrárny v Patnówě ve středním Polsku. Elektrárnu má dodávat společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

 

EDF prodlouží provoz Heyshamu 1 a Hartlepoolu o další dva roky

9.  března 2023, WNN:  Jaderný provozovatel EDF oznámil, že ponechá jaderné bloky Heysham 1 a Hartlepool v provozu až do roku 2026, což je o dva roky déle, než se původně plánovalo.

Obě elektrárny na severu Anglie jsou v provozu již 40 let a společnost EDF loni v září oznámila, že přezkoumává případ "krátkého prodloužení" vzhledem k dopadu ruské války s Ukrajinou a růstu cen energií.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany