Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 12. 9.2021

Zprávy z jaderné energetiky k 12. 9.2021

13.9.2021

Jednou větou:                     

V Dukovanech  jsou  bloky 1,2 a 4 na plném výkonu. Blok č. 3 je odstaven.

V Temelíně  jsou v provozu oba dva bloky

Z domova: Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín

Ze zahraničí: Chemický gigant vzhlíží k jadernému teplu, aby dekarbonizoval.  Slovenský parlament zakázal služby v oblasti zahraničního radioaktivního odpadu.  Projekt MBIR vstupuje do instalační fáze.  Analýza lokalit navržená pro Portoriko.  Komponenty pro JE VC Summer  míří na Ukrajinu.

Provoz EDU

  1. blok – 100%  
  2. blok – 100%  
  3. blok -  odstaven od 8. 9. pro kontrolu čerpadla TJ
  4. blok -  100%

     výroba letos – 10 069  GWh  

                                                                                                  

Provoz ETE

ETE 1  1084  MWe, výroba letos   4 857  GWh.

ETE 2  1 091  GWh, výroba letos 4 703  GWh

provoz v souladu s LAP

 

Z domova

Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín

09.09.2021, Odolnost Dukovan a Temelína proti záměrnému útoku, ochrana digitálních systémů, záložní řešení i nastavené procesy a řada dalších oblastí bude v listopadu součástí rozsáhlé mise Mezinárodní organizace pro atomovou energii.
Požádala o ni přímo Česká republika prostřednictvím Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Obě elektrárny už obdobnou prověrkou prošly na přelomu tisíciletí, společnost ČEZ očekává, že i letošní mezinárodní mise potvrdí původní výborné výsledky.
Jak by se jaderná elektrárna vypořádala s útokem například ozbrojeného člověka? Mohl by proniknout k citlivým zařízením? Má zabezpečené místnosti? Jsou zde nastavené procesy, jak postupovat? A zapracovaly do nich jak úřady, tak také provozovatel doporučení a nové legislativní podmínky? Tak mohou vypadat otázky expertů Mezinárodní organizace pro atomovou energii. Příprava rozsáhlé mezinárodní mise probíhá tento týden v Praze a Dukovanech. Naplno odstartuje v listopadu.
„Věřím, že se máme čím pochlubit. Za dvě desetiletí jsme vylepšili a doplnili řadu systémů fyzické ochrany, soustředíme se na kybernetickou bezpečnost. Mimořádně náročné bylo splnění podmínek nového Atomového zákona, včetně například zabezpečení životně důležitých prostor a zavedení bezpečnostních prověrek pro více než 2000 zaměstnanců a dodavatelů. Bezpečnost je nekončící příběh, ale věřím, že jsme na světové špičce, misi proto vítáme a jsem přesvědčen, že obstojíme se ctí,“ doplňuje ředitel útvaru Ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.
"Samotná prověrka zabere dva týdny, zúčastní se jí desítka mezinárodních expertů na jednotlivé oblasti, čtyři dny stráví přímo v jaderných elektrárnách. Nesoustředí se ale jen na odhalení potenciálních problémů. Výsledkem mohou být i takzvané „dobré praxe“, tedy opatření a postupy, které jsou vzorem pro všechny další provozovatele jaderných zařízení. První předběžná zjištění by měli experti poskytnout české straně v průběhu listopadu," uvedl tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

                                                                

Ze zahraničí

Chemický gigant vzhlíží k jadernému teplu, aby dekarbonizoval

10. září 2021, WNN:  Polský výrobce chemikálií Ciech zváží jaderné technologie, které mohou nahradí uhlí spálené pro energii a procesní teplo ve svých závodech. Společnost Ciech podepsala prohlášení o záměru spolupracovat se společností Synthos Green Energy, která již spolupracuje se společnostmi GE-Hitachi a Ultra Safe Nuclear Corporation.

"Čistá jaderná energie bez emisí se může stát důležitým prvkem strategie dosažení ambiciózních klimatických cílů naší skupiny a také důležitým faktorem, který dlouhodobě zvyšuje konkurenceschopnost společnosti Ciech," uvedl Dawid Jakubowicz, předseda správní rady společnosti Ciech. V květnu společnost uvedla, že jaderná energie by mohla hrát roli v její dekarbonizaci ve zprávě ESG (životní prostředí, sociální a správní řízení), která předpokládala konec spalování uhlí v roce 2033 a uhlíkovou neutralitu v roce 2040.

 

Slovenský parlament zakázal služby v oblasti zahraničního radioaktivního odpadu

9. září 2021, WNN: Zpracování radioaktivního odpadu nebo použitého paliva z jiných zemí je na Slovensku po včerejším parlamentním usnesení zakázáno. Tento krok si vynutí uzavření obchodní jednotky JAVYS, což může vést ke ztrátě pracovních míst, jakmile budou dokončeny probíhající práce.

Zákaz byl uložen usnesením o změně zákona o životním prostředí z roku 1992. "Výslovně zakazuje činnosti související s radioaktivním odpadem a použitým jaderným palivem, které nepochází ze Slovenska," uvádí se v parlamentních dokumentech. Kromě toho umisťuje všechny takové činnosti "do kontextu znečištění a škod na životním prostředí".

 

Projekt MBIR vstupuje do instalační fáze

9. září 2021, WNN: Ruský víceúčelový výzkumný  reaktor MBIR je nyní ve fázi instalace, oznámil včera generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov. Lichačovovo oznámení bylo učiněno během pracovní cesty do města Dimitrovgrad na Lijanovsku, aby monitoroval výstavbu reaktoru, který byl  zahájen ve  Výzkumném  ústavu atomových reaktorů (NIIAR) v září 2015.

MBIR je 150 MWt, sodíkem chlazený rychlý reaktor a bude mít konstrukční životnost až 50 let. Bude to vícesmyčkový výzkumný reaktor schopný testovat  chlazení s tekutými kovy olovo, olovo bismut a plynové chladicí kapaliny a požít paliva MOX (směsný uran a oxid plutonium). NIIAR má v úmyslu zříci na místě uzavřená zařízení pro palivový cyklus pro MBIR za použití pyrochemického přepracování, které vyvinula v pilotním měřítku.

Projekt MBIR má být otevřen zahraniční spolupráci v souvislosti s mezinárodním projektem Mezinárodní agentury pro atomovou energii o inovativních jaderných reaktorech a palivových cyklech.

Rosatom plánuje získat provozní licenci pro MBIR v roce 2027 a provést fyzické spuštění reaktoru do konce tohoto roku. Energetický start-up MBIR je plánován na rok 2028 s uvedením do uvedení do funkčního období ve čtvrtém čtvrtletí tého roku.

MBIR nahradí experimentální rychlý reaktor BOR-60, který zahájil provoz v areálu NIIAR v roce 1969.

 

Analýza lokalit navržená pro Portoriko

9. září 2021, WNN:  Úvahy o malých modulárních reaktorech (SMR) pro karibský ostrov Portoriko postupují do druhé fáze. Společnost NAP (Jaderná alternativa Portorico), která se touto otázkou zaobírá došla  k závěru, že využití SMR je smysluplné a proveditelné a společnost analyzuje možné lokality. Eddie Guerra ze společnosti NAP včera na výročním sympoziu WNA (Světové jaderné asociace)  řekl, že v současné době probíhající studie "pomohou posunout diskusi o tom, jak budou místa vyhovovat a jak budou v souladu s plánovanými lokálními sítěmi.

 

Komponenty pro JE VC Summer míří na Ukrajinu

7. září 2021, WNN: Dokončení 4. Bloku Chmelnické  jaderné elektrárny na Ukrajině bude urychleno použitím hlavních komponentů elektrárny ze zrušené stavby JE VC Summmer v USA. Šéf Energoatomu navštívil sklady Westinghouse, aby zkontroloval stav uložení  komponentů AP1000.

"K dispozici je kompletní sada dílů pro reaktorový ostrov," řekl Petro Kotin, výkonný ředitel Energoatomu. „ Jejich použitím budeme schopni výrazně zkrátit dobu výstavby  JE Chmelnická 4, protože nemusíme trávit čas výrobou tohoto zařízení," dodal.

Kotin minulý týden podepsal memorandum o spolupráci s Patrickem Fragmanem, prezidentem a generálním ředitelem Westinghouse, které předpokládá dokončení JE Chmelnická 4 pomocí technologie AP1000". Reaktor začal jako konstrukce VVER v roce 1987, ale stavba se zastavila na 28% dokončení.

Kromě dokončení Khmelnitsky 4, Energoatom a Westinghouse nedávná dohoda předvídala až čtyři další ap1000 jednotky v jiných elektrárnách na Ukrajině. Společnosti budou pokračovat v jednáních příští týden v Kyjevě, uvedl Energoatom.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany