Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 14.5.2021

Zprávy z jaderné energetiky k 14.5.2021

17.5.2021

Jednou větou:                     

V Dukovanech všechny čtyři bloky na nominálním výkonu, třítýdenní expertní mezinárodní prověrka Dukovan skončila.

V Temelíně  1. blok odstávka,  2. blok v provozu

Z domova: Krizí zmítaný Hamáček má udělat rozhodující krok v „osudovém“ projektu. ENERGIE A CIVILIZACE – unikátní venkovní výstava, která ukazuje závislost našeho blahobytu a míru bezpečnosti na zdrojích energie

Ze zahraničí. Třetí blok jaderné elektrárny Mochovce má povolení k provozu; zatím nepravomocné. Ukrajina testuje Záporoží na synchronizaci ENTSO-E.Čína připojuje Tianwan 6 do sítě. Polsko plánuje další fázi rozvoje HTR (vysokoteplotních reaktorů)

Provoz EDU

  1. blok – 100%  
  2. blok – 100%  
  3. blok - 100%
  4. blok - 100%  

Výroba letos  5 154 GWh

Třítýdenní expertní mezinárodní prověrka Dukovan skončila

10.05.2021,aktivnizona.cz : Mezinárodní tým jaderných specialistů z pěti zemí ukončil kontrolu provozu JE Dukovany. Členové mise WANO, které sdružuje provozovatele jaderných elektráren ve světě, po třítýdenním prověřování elektrárny předběžně definovali devět oblastí pro zlepšení, ve kterých je možné využít nejlepší světovou praxi. Současně ve třech oblastech definovala dobré praxe, které jsou přenositelné k využití a měly by se stát příkladem i pro jiné elektrárny.
Deset oblastí, jako jsou provoz, údržba, radiační nebo požární ochrana, jaderná bezpečnost, havarijní připravenost, organizace řízení nebo trénink a školení posuzoval tým zahraničních i domácích odborníků od 19. dubna. Na závěrečném setkání seznámil vedení elektrárny s předběžnými výsledky mise.
Prověrka mimo jiné hodnotila i to, jak se energetici vypořádali s doporučeními vycházejícími z analýz událostí ve světě. Za dva roky pak přijede část expertů WANO zkontrolovat, jak se dukovanští s návrhy ke zlepšení vypořádali.
Experti mají při dodržení nejvyšších bezpečnostních standardů přístup do všech prostor elektrárny, mohou volně hovořit se zaměstnanci i dodavateli. Misemi, které organizuje jak Světová asociace provozovatelů jaderných elektráren (WANO), tak také Mezinárodní agentura pro atomovou energii, prochází pravidelně obě české jaderné elektrárny.
Prověrky WANO Peer Review ověřují způsob řízení, provozování a zajištění bezpečnosti provozovaných jaderných elektráren ve světě. Prověrka je založena na rozboru informací o elektrárně a sběru faktů o výkonnosti elektrárny, následuje jejich sdružení do oblastí pro zlepšení (Area for Improvement – AFI) a nejlepších praxí (Strenghts). "Tým je složen ze zahraničních pozorovatelů, na straně JE Dukovany jsou jim partnery garanti jednotlivých oblastí. Následně má elektrárna dva roky na přípravu a realizaci akčních plánů, což ověří „Následná mise“. Tím je cyklus ukončen a za další dva roky následuje další WANO Peer Review,"

Provoz  ETE

ETE 1  odstávka pro výměnu paliva, výroba letos  2213 GWh.

ETE 2  1096 MWe, výroba  letos 3 481 GWh, provoz v souladu s LAP

Z domova

Krizí zmítaný Hamáček má udělat rozhodující krok v „osudovém“ projektu

 08.05.2021, seznamzpravy.cz: V závětří politické bouře kolem česko-ruských vztahů finišuje vláda Andreje Babiše se svým klíčovým projektem - tendrem na výstavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.
Vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (nestr. za ANO) Seznam Zprávám řekl, že už v půlce května ČEZ obešle zájemce o českou jadernou superzakázku s tzv. bezpečnostním dotazníkem - adresáty budou americký Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejský KHNP.
Ani poslední dějství dukovanských příprav, které za poslední půlrok prošly řadou dramatických zvratů, není bez napětí. Formální páku na tendr v tuto chvíli drží ministr vnitra Jan Hamáček.
Již zmíněný dotazník měl původně prověřit hlavně ruský Rosatom kvůli obavám, které z jeho angažmá měly české tajné služby. Teď, když zůstali v „námluvách“ jen uchazeči ze spojeneckých zemí, ale fakticky funguje jako odkladný manévr. Tendr samotný totiž má vypsat až příští vláda, která vzejde z podzimních voleb.
Po vyloučení Rusů však roste tlak na vládu, aby tendr vypsala rovnou bez dotazníku a tím definitivně zavřela Rusku dveře do Dukovan. K uspíšení tendru po „vyhoštění“ Rosatomu se začal hlásit i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ten ale zároveň v posledních dnech čelí naopak „proruskému“ podezření, že chtěl v Moskvě zobchodovat informace o Vrběticích za očkovací látky Sputnik V.
„Situace je jiná než před pár týdny a myslím, že je prostor pro to, abychom to zpoždění dohnali,“ řekl Hamáček minulou neděli v diskuzním pořadu ČT. Dodal, že o věci hovoří i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Hamáčkův mluvčí Ondřej Krátoška pak na dotaz Seznam Zpráv, zda vicepremiér zastává názor, že by se tendr měl vypsat ještě za této vlády a bez ruské účasti, odpověděl jednoslovně: „Ano.“
Že se tendr má zrychlit, prosazují vedle Hamáčka opoziční Piráti a STAN i konzervativní koalice SPOLU a dokonce i šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Havlíčkův předpoklad Dotazník uchazečům pošle ČEZ coby budoucí zadavatel tendru. Zatím ale nemá potvrzenou jeho finální podobu. „Jízdní řád“ dalších kroků ladila vláda s opozicí a vlivnými hráči české energetiky na vládním jaderném výboru koncem dubna.
„Bylo dohodnuto, že finální dopis na uchazeče ohledně bezpečnostního posouzení bude ještě jednou posouzen Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem vnitra. Dopis jsme předali,“ sdělil Seznam Zprávám mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Uchazeči o české stamiliardy z jádra pak budou mít čas do letošního listopadu, aby se firmy vypořádaly s požadavky tohoto „kvalifikačního“ kola. V té době se bude formovat také nová česká vláda po parlamentních volbách v říjnu. Pak se má tendr vypsat a firmy budou mít půl roku na podání nabídky.
„Stálý výbor přijal usnesení, že k finální podobě požadavků na poskytnutí informací od uchazečů v rámci bezpečnostního posouzení se ještě vyjádří Ministerstvo vnitra, respektive jím řízená skupina zpravodajských služeb. Odeslání požadavků třem uchazečům předpokládám zhruba v polovině května,“ řekl Seznam Zprávám ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček.
Ten také trvá na tom, že vláda podnikla všechny potřebné kroky k tomu, aby Rusové z tendru byli vyloučeni kvůli bezpečnostním rizikům a ani se do něj nemohli dostat v dalším, rozhodujícím kroku: až tendr samotný bude vypisovat příští kabinet.
Kdy? Nelze říct. Ministerstvo vnitra, které koordinuje bezpečnostní skupinu, jež dohlíží na bezpečnostní aspekty tendru, Seznam Zprávám sdělilo, že žádnou lhůtu pro své vyjádření ve věci „dotazníků“ nemá.
„V současné době se k dotazníku musí vyjádřit pracovní skupina pro bezpečnostní aspekty nových jaderných zdrojů tvořená Ministerstvem vnitra, Ministerstvem zahraničních věcí, Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, Bezpečnostní informační službou, Úřadem pro zahraniční informace a styky a Vojenským zpravodajstvím. Materiál bude předložen institucím v pracovní skupině, bude prostudován a pracovní skupina se k němu vyjádří,“ sdělil Seznam Zprávám mluvčí Ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.
Hamáček má momentálně minimálně nepřehledné vztahy s českými zpravodajci. Vicepremiér tvrdí, že svou cestu do Moskvy plánoval pouze jako kamufláž, která měla skrýt záměr české vlády uhodit na ruskou špionáž. Nikdo z šéfů tajných služeb ale jeho verzi o kamufláži nepotvrdil.
Vnitro každopádně nepotvrdilo Havlíčkův termín pro odeslání dotazníků „v půlce května“.
„V současné době nelze otázku zodpovědět. Je třeba nejprve materiál prostudovat a následně bude záležet na stanovisku pracovní skupiny,“ dodal Krátoška.
Rusům „přiuzavřeno“ Vzhledem k rozložení politických sil by Hamáčkův případný odpor stejně byl spíše symbolický. A to i bez současné defenzivy kvůli nejasnostem v jeho plánu cestovat do Moskvy. Rozhodující slovo v dukovanském tendru má premiér Andrej Babiš. Ten se však k politice kolem zakázky vyjadřuje tradičně velmi spoře. I nyní Seznam Zprávám neodpověděl na dotaz, zda přece jen nezvažuje vypsání tendru ještě před volbami.
Podle informací Seznam Zpráv mají u Babiše ale lobbovat i samotní uchazeči a dokonce i vrcholní politici jejich mateřských států - EDF i KHNP jsou státní firmy, Westinghouse má tradičně strategickou podporu americké vlády. Babiš v posledních dnech mluvil po telefonu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem i s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem, a podle americké tiskové zprávy Dukovany probírali.
Oficiálně všechny uchazečské firmy konstatovaly, že se kvalifikačnímu dotazníku podrobí.
V České televizi myšlenku tendr vypsat co nejdříve podpořila i hlavní autorita českého jádra, již zmíněná šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
„Jestli někdo chce, aby se blok skutečně postavil, tak teď je ta chvíle tendr vypsat,“ uvedla Dana Drábová. Pokud se bude čekat až na volby, může se také podle ní stát, že bude mít „volné pole působnosti vláda, která tuhle politickou shodu na tom, koho vyzvat a koho ne, zboří“.
„Cesta Rusům není uzavřená, ale je přiuzavřená pro toto okno příležitosti,“ dodala Drábová.
Na již zmíněném jednání na vládním výboru pro jádro koncem dubna vládu k zrušení dotazníků vyzvala i opozice.
„Za pět demokratických stran jsme panu vicepremiérovi Havlíčkovi navrhovali, aby bezpečnostní dotazník, který nebyl v žádném předchozím dokumentu, ukončil a pokračoval dál v tendru. Tedy v tom, aby do zadávací dokumentace byly zapracovány bezpečnostní zájmy státu a tendr byl vypsán,“ řekla Seznam Zprávám poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.
Největším zastáncem ruské účasti v dukovanském tendru je dlouhodobě prezident Miloš Zeman. Ten už také v reakci na kauzu Vrbětice řekl, že se akce ruské rozvědky GRU má vyšetřit a až pak rozhodnout o účasti Rusů v Dukovanech.
Odklad tendru může výrazně ovlivnit i předvolební kampaň a velmi pravděpodobně i povolební vyjednávání mezi stranami - argument „společně proti Rusům v Dukovanech“ může být esem v rukávu zejména pro Andreje Babiše, který klesá v předvolebních průzkumech a zároveň se proti koalici s jeho stranou ANO vymezují opoziční Piráti a STAN i koalice SPOLU.


ENERGIE A CIVILIZACE – unikátní venkovní výstava, která ukazuje závislost našeho blahobytu a míru bezpečnosti na zdrojích energie

casopisczechindustry.cz,  09.05.2021: udržitelná budoucnost – téma, na které navazuje již druhá unikátní výstava z produkce společnosti Medialogue s názvem ENERGIE A CIVILIZACE.

Expozice řeší prostřednictvím čtyřiceti témat způsoby využívání energie v historických, společenských, politických a technických souvislostech a nastiňuje jejich možné dopady na naši i budoucí generace. V noci solárně nasvícené panely s fotografiemi a texty nabízejí úvahy a propojení s událostmi napříč časem a jejich dopadem do budoucna. Výstava byla otevřena na pražské Kampě 5. května a návštěvníci ji mohou zdarma navštívit do 27. června 2021.
Výstava „Energie a civilizace“, která volně navazuje na expozici „Voda a civilizace“ nechává každého diváka zamyslet se nad tím, jak energii využíváme a jak mohou naše chování a postoje ovlivnit budoucnost. Podle spoluautora a kurátora výstavy Miroslava Bárty lidstvo dosáhlo díky objevování stále nových zdrojů energie dnešní technologické úrovně, která je klíčová i pro zajištění národní bezpečnosti. „Co svět stojí světem, otázka zajištění energie a zdrojů byla, je a vždy bude jedním ze základních a výsostně strategických aspektů fungování jakékoli lidské společnosti nebo civilizace. Dostatek zdrojů je limitujícím faktorem vývoje, životní úrovně i technologií. Dnes je tato otázka ještě zásadnější, a to tím spíš, že se kontrola zdrojů stává globální a může významně narušit geopolitický poměr sil. Stejně tak pokud chceme dosahovat stále vyšší úrovně naší společnosti, musí být starostí každého z nás otázka zajištění objektivně levných zdrojů energie,“ říká prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., prorektor Univerzity Karlovy v Praze, archeolog a egyptolog.
Energie a civilizace na poutavých snímcích českých i zahraničních autorů
Výstava ukáže typy energií na přehledných schématech a fotografiích od využití ohně přes století páry, průmyslovou revoluci, vynález elektřiny, počátky těžby ropy, využití vodních, větrných i solárních elektráren i atomového jádra. Divák si prohlédne panely věnované geotermální energii, elektromobilitě, umělé inteligenci i městům budoucnosti. Expozice se dotýká i tak aktuálních témat, jako jsou jaderná energetika, role fosilních paliv, datová centra a jejich dopady na životní prostředí i důsledky těžby, jako je devastace přírody a významných ekosystémů. Upozorňuje na nově nastupující zdroje „zelené“ energie, nebo fenomén, kterým je skutečnost, že naše civilizace je vůbec první, která nedokáže většinu z toho, co vyrobí, recyklovat nebo znovu použít ve výrobním procesu, na což naléhavě upozorňuje Miroslav Bárta.
Mezi zajímavosti patří například objev přírodního „jaderného reaktoru“ starého 2 miliardy let na lokalitě Oklo v Africe.
Záštitu výstavě poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu. „Oceňuji, že i v této nelehké době se výstava na takto důležité téma koná a přeji jí hodně úspěchů,“ upřesňuje doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA, vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu ČR a dodává: „Energetika je prioritou a neoddělitelnou součástí Ministerstva průmyslu a obchodu. S rozumem, tak, abychom neohrozili naši energetickou bezpečnost a aby to bylo ekonomicky obhajitelné a technicky proveditelné, míříme k bezemisní energetice. Inovace v energetice jsou naší budoucností a příležitostí pro českou ekonomiku, špičkové odborníky máme.“
Záštitu k expozici poskytl primátor hlavního města Prahy. „Výstava otvírá důležité téma hospodaření s energií. V Praze se touto oblastí intenzivně zabýváme a chceme ji rozvíjet za použití udržitelných zdrojů, ideálně prostřednictvím inovací a chytrých řešení. V loňském roce jsme zřídili pozici energetického manažera, který dohlíží na úspory v městských budovách a na využívání obnovitelných zdrojů. Věřím, že tím přispíváme k psaní další, zelenější kapitoly v dějinách Prahy i naší země," říká MUDr. Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.
„Výstava Energie a civilizace je v pořadí již druhá, která se týká udržitelné budoucnosti nás všech. Těmito tématy se dlouhodobě zabývám, protože je potřeba lidem neustále připomínat, že odpovědnost za naši budoucnost je záležitostí každého z nás. A dělá mi radost, že mnoho lidí i díky těmto výstavám uvažuje o naší společné budoucnosti s větší zodpovědností,“ uzavírá MgA. Olga Menzelová, DiS., producentka výstavy. (7.5.2021)

 

Ze zahraničí

Třetí blok jaderné elektrárny Mochovce má povolení k provozu; zatím nepravomocné

Bratislava 13. května (zpravodaj ČTK) - Slovenský úřad jaderného dozoru (ÚJD) dnes vydal povolení uvést do provozu dostavěný třetí blok jaderné elektrárny Mochovce. Rozhodnutí není pravomocné, sdělil ČTK úřad. Dostavba dvou jaderných bloků elektrárny se oproti původním plánům opožďuje a náklady na projekt se citelně zvýšily. Oba dva bloky se začaly stavět ještě za socialismu.
"Z legislativního hlediska je zavážení paliva, kterým se začíná uvedení zařízení do provozu, možné až po nabytí pravomocně vydaného rozhodnutí ÚJD," uvedl úřad.
      Podle dřívějších informací se očekává, že vůči rozhodnutí se odvolají například ekologové a že se spouštěním třetího bloku se začne později. Mělo by to ale být ještě letos. V Mochovcích na jihu Slovenska jsou od konce 90. let v provozu dva jaderné bloky. Dokončení celé elektrárny se proti původním plánům opožďuje a rozpočet projektu z původních 2,78 miliardy eur (71 miliard Kč) postupně vzrostl na více než dvojnásobek této částky. Čtvrtý blok elektrárny dobudován ještě nebyl.
     Výstavba třetího a čtvrtého bloku elektrárny v Mochovcích začala v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz ale byly práce v 90. letech pozastaveny a následně obnoveny až v roce 2008. Původně se počítalo s tím, že třetí a čtvrtý blok elektrárny budou hotovy v letech 2012 a 2013. Realizaci projektu provázely například informace o použití nekvalitního materiálu a policejní razie v elektrárně.
      Elektrárnu Mochovce provozuje společnost Slovenské elektrárne (SE). Kontrolní podíl v podniku získal v roce 2006 italský koncern Enel. Později do akcionářské struktury SE vstoupil Energetický a průmyslový holding (EPH). Zbylých 34 procent SE drží slovenská vláda.

 

Ukrajina testuje Záporoží na synchronizaci ENTSO-E

11. května 2021, WNN: Ukrajinský provozovatel jaderné elektrárny Energoatom a provozovatel přenosové soustavy v zemi Ukrenergo dokončili minulý týden testy na bloku č. 1 Záporožské JE Zkoušky mají potvrdit shodu parametrů bloku  s požadavky kodexu přenosové soustavy s cílem získat certifikát opravující Energoatom k zavedení svých bloků na trh doplňkových služeb.

Doplňkové služby lze zakoupit nebo používat na den, týden, měsíc, čtvrtletí nebo roky. Za poskytnutí doplňkových služeb by měl být účastník trhu registrován provozovatelem přepravní soustavy jako dodavatel.

Energoatom uvedl, že se jedná o "klíčovou fázi" příprav Ukrajiny na integraci své sítě s přenosovou soustavou kontinentální Evropy.

"Po zpracování výsledků zkoušek vypracuje orgán posuzování shody technickou zprávu o schopnosti jednotky poskytovat doplňkové služby," uvedl dnes Energoatom. "Další fází je získání certifikátu pro jednotku 1 ZNPP a jeho zápis do registru poskytovatelů doplňkových služeb, po kterém bude moci Energoatom vstoupit na trh doplňkových služeb," dodala.

Podobné testy byly provedeny minulý měsíc na bloku č. 2.

Projekt energetické bezpečnosti společnosti Energoatom byl zahájen v roce 2019 za podpory USAID a Energetické asociace Spojených států.

Energoatom provozuje na Ukrajině čtyři jaderné elektrárny – Chmelnickou, Rovenskou, JižněUkrajinskou a Záporožskou - s kombinovaným instalovaným výkonem 13 168 MWe. Závod Záporoží se skládá ze šesti jednotek VVER V-320

 

Čína připojuje  JE Tianwan 6 do sítě

12. května 2021, WNN:Podle Čínské asociace pro jadernou energii byl včera poprvé připojen k síti blok č.  6 v jaderné elektrárně Tchien-tchaň v čínské provincii Ťiang-su. Milník - ve 20.27 místního času.

Bloky  5 a 6 v Tianwan – Tianwan  Phase III - oba mají reaktory ACPR1000. První beton související s bezpečností byl nalit na jednotku 5 dne 27. prosince 2015, přičemž beton pro jednotku 6 byl nalit 7. září 2016. Tianwan 5 vstoupil do komerčního provozu v září loňského roku a jednotka 6 by měla vstoupit do komerčního provozu do konce tohoto roku.

Síťové připojení jednotky 6 potenciálně předznamenává zahájení výstavby bloku č. 7. Dne 29. dubna Ma Mingze, ředitel a generální ředitel čínské jaderné energie, řekl, že harmonogram ve smlouvě s ruským Rosatomem předpokládá výstavbu bloků 7 a 8 v květnu tohoto roku.

Elektrárna Tianwan je vlastněna a provozována společností Jiangsu Nuclear Power Corporation, společným podnikem společnosti CNNC (50 %), China Power Investment Corporation (30 %) a Jiangsu Guoxin Group (20 %).

 

Polsko plánuje další fázi rozvoje HTR (vysokoteplotních reaktorů)

13. května 2021, WNN:  Polské ministerstvo školství a vědy a Národní středisko pro jaderný výzkum (NCBJ) podepsaly dohodu o dalším kole projektování vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru (HTGR). Dohoda byla podepsána včera v Otwock-Spruce na slavnostním ceremoniálu, kterého se zúčastnil ministr klimatu a životního prostředí Michał Kurtyka, ministr školství a vědy Przemysław Czarnek a ředitel Národního centra pro jaderný výzkum Krzysztof Kurek.

Vyplývá to z dohody, kterou národní centrální banku podepsala počátkem roku 2019 s ministerstvem energetiky na podporu rozvoje vysokoteplotních reaktorů v Polsku. Je součástí programu Gospostrateg v zemi, který byl zahájen v roce 2017 a z nějž bude projekt HTGR dostávat finanční prostředky ve výši 18 milionů PLN (4,8 milionu USD).

Czarnek si povšiml, že NCBJ provozuje výzkumný reaktor MARIA již více než 45 let: "Jsem rád, že polští vědci budou opět schopni prezentovat své schopnosti. Chtěli bychom, aby vytvořili novou kvalitu - design zařízení potřebného pro naši ekonomiku a stimulaci rozvoje vědy. Dnes jim dáváme zdroje, které k tomu potřebují."

Kurtyka popsal, že Polsko používá HTR jako součást svých klimatických cílů. "Ministerstvo klimatu a životního prostředí podporuje jakoukoli iniciativu, která by mohla přispět ke snížení emisí skleníkových plynů do atmosféry. Jaderná energie je nástroj, který bude vyhovovat potřebám moderní ekonomiky a průmyslu, aniž by poškozoval životní prostředí. Technologie HTGR, pokud je průmyslově komercializována, by mohla být takovým nástrojem i v budoucnu," řekl.

Ministerstvo klimatu a životního prostředí uvedlo, že technologie HTR bude způsob, jak poskytnout polskému chemickému průmyslu "stabilní, bezpečný a levný" zdroj průmyslového tepla a energie s nulovými emisemi.

"Vysokoteplotní reaktory jsou schopny produkovat teplo od 600 do 1000 stupňů Celsia. V budoucnu by mohly nahradit stávající konvenční systémy zásobování technologickým teplem pro chemické závody," Teplo  z HTR také umožňuje výrobu vodíku.

Rozvoj jaderné energie v Polsku je součástí vládní politiky PEP2040, která je založena na spravedlivé transformaci, energetickém systému s nulovými emisemi a dobré kvalitě ovzduší. V rámci této politiky plánuje Polsko do roku 2043 vybudovat šest jaderných elektráren, které mu pomohou přejít od uhlí a snížit jeho závislost na dováženém plynu.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany