Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

ČNN - Zprávy z jaderné energetiky

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 14. 5.2023

Zprávy z jaderné energetiky k 14. 5.2023

15.5.2023

Jednou větou:                     

Provoz JE:  1. blok ETE má plánovanou odstávku pro výměnu paliva, 2. blok ETE je v provozu. 1. blok EDU je v režimu provozu na výkonový efekt, 2.- 4. blok běží na 100%

Z domova: Právě vyšlo nové číslo časopisu Jaderná energie 1/2023

Ze zahraničí: Korea zvažuje nasazení SMR NuScale pro výrobu vodíku. Lokalita Seadrift společnosti Dow byla vybrána pro projekt X-energy SMR. Framatome získal zakázku na modernizaci JE  Ringhals

Informace z EDU

  1. blok –  89 %, provoz na výkonový efekt
  2. blok – 100 %
  3. blok -  100 %
  4. blok – 100 %

Výroba letos  5 511GWh

 

Informace z ETE

12. 5. 2023,  První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku: blok je v odstávce, výkon turbogenerátoru – 0 MWe,  výroba elektřiny od začátku roku: 2 557 627 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku: blok je v provozu, výkon turbogenerátoru – 1093 MWe,  výroba elektřiny od začátku roku: 3 457 713 MWh

 

Z domova

Právě vyšlo nové číslo časopisu Jaderná energie 1/2023

Hlavním tématem tohoto čísla je 30. výročí vzniku samostatných orgánů jaderného dozoru po rozdělení ČSFR v roce 1993 – SÚJB a ÚJD SR. V úvodních příspěvcích vás pozdraví obě současné předsedkyně těchto organizací, Dana Drábová a Marta Žiaková. Další články se ohlížejí za historií a vývojem obou úřadů do současnosti, ale zmiňují i výhled do budoucnosti. Najdete zde další část vzpomínek Zdeňka Kříže na vznik a historii ČSKAE, v medailonku si připomeneme jejího posledního předsedu Karla Wagnera. Nepřijdete ani o pokračování seriálu o jaderných zdrojích pro vesmír z pera Vladimíra Wagnera, tentokrát o inerciálním udržení plazmatu. Vedle pravidelných aktualit zde najdete i odpovědi na otázky k tématu příprava hlubinného úložiště a další zajímavosti.

1/2023 | jadernaenergie.online

 

Zahraničí:

Korea zvažuje nasazení SMR NuScale pro výrobu vodíku

10. května 2023. Soukromá energetická společnost GS Energy podepsala memorandum o porozumění (MoU) s okresem Uljin v provincii Severní Kjongsang v Jižní Koreji, aby zvážila použití technologie malého modulárního reaktoru (SMR) společnosti NuScale Power k poskytování tepla a elektřiny plánovanému národnímu průmyslovému komplexu jaderného vodíku Uljin.

Korea zvažuje nasazení jaderné jaderné jaderné elektrárny SMR pro výrobu vodíku: New Nuclear - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

Lokalita Seadrift společnosti Dow byla vybrána pro projekt X-energy SMR

11. května 2023, Společnost Dow si vybrala výrobní závod UCC Seadrift Operations v Texasu pro svůj navrhovaný projekt pokročilého malého modulárního reaktoru (SMR) se společností X-Energy Reactor Company. Cílem je, aby byl projekt dokončen do konce desetiletí.

Lokalita Seadrift společnosti Dow byla vybrána pro projekt X-energy SMR: New Nuclear - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

 

Framatome získal zakázku na modernizaci JE  Ringhals

11. května 2023, Společnost Framatome získala kontrakty od švédské společnosti Vattenfall na modernizaci řídicích systémů reaktorů pomocí platformy Teleperm XS s digitální instrumentací a řízením (I&C) a na renovaci chladicích čerpadel reaktoru pro bloky 3 a 4 jaderné elektrárny Ringhals. Hodnota zakázek nebyla zveřejněna.

Společnost Framatome získala zakázky na modernizaci společnosti Ringhals : Corporate - World Nuclear News (world-nuclear-news.org)

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany