Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zprávy z jaderné energetiky

Zprávy z jaderné energetiky / Jádro v ČR / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Zprávy z jaderné energetiky k 16. 4. 2021

Zprávy z jaderné energetiky k 16. 4. 2021

19.4.2021

Jednou větou:                     

V Dukovanech všechny čtyři bloky na nominálním výkonu, v Temelíně  1. blok odstávka,  2. blok v provozu

Z domova: Nuclear Encounter 2021. Skupinu EUROVIA CS bude pohánět bezemisní elektřina od ČEZ 

Ze zahraničí: Fukušima Daiichi voda bude vypuštěna do moře. Nejvyšší ruská chladicí věž vstupuje do další fáze výstavby

Provoz EDU

  1. blok – 100%  
  2. blok – 100%  
  3. blok - 100%
  4. blok - 100%

Výroba letos  3 829 GWh

 

Provoz  ETE

ETE 1  odstávka pro výměnu paliva, výroba letos  2213 GWh.

ETE 2  1104 MWe, výroba  letos 2 773 GWh, provoz v souladu s LAP

 

Z domova

Nuclear Encounter 2021

Čtvrtý ročník mezinárodní konference Nuclear Encounter – Jaderné setkání pořádala Agentura Alveda ve čtvrtek 15.4. Konference byla on line a „vysílalo se“ ze studia v O2 Universum v Praze.  On line bylo připojeno na 500 účastníků.

Téma konference: Budoucnost energetiky a jak jsme na ni připraveni. O tom kam kráčí energetiky promluvili Dr. T. Ehler - MPO a Ing, A. Žiaková - MH SR, B. Zronek-ČEZ a M. Tokár- SE. Energetici zmínili rozsáhlé zaměření na problematiku dlouhodobého provozu jaderných bloků, OZE a alternativní zdroje, vodíková energetika, SMR. ČEZ představil svoji politiku ESG (environmental social governance). SE představil program odstavování uhelných elektráren a dosahování bezúhlíkového stavu výroby. To se Slovensku díky vodním elektrárnám a jádru docela daří.J. Perlík představil Alianci energetiky sdružující České výrobní a servisní společnosti.  P. Závodský- ČEZ EDU II komentoval aktuální stav přípravy výstavby EDU 5. Druhá část konference byla zaměřena na otázku vzdělávání. Motto bylo: „ máme smělé plány a budeme mít i dostatek kvalifikovaného personálu?“  Na úvod M. Máca- ČEZ a M. Šarišský- SE, Představili kvalifikační a náborové programy obou elektrárenských společností. Postupně představily studijní programy zástupci vysokých a středních škol.  T. Čechák – FJFI mluvil o aktivitách sdružení CENEN. Postupně dále vystoupili p.t. J. Rataj-FJFI, K. Katovský- VUT Brno, J, Zdebor- ZČU, I. Hlavatý-VŠB, F. Janíček a B.Vrban- STU Bratislava a L.Havlát SPŠ Třebíč. Zajímavé bylo vystoupení absolventů a studentů kteří se připravují na svoji energetickou profesi,  p. Vrbka - budoucí reaktorový fyzik a A. Chalupová budoucí operátorka  ETE. Ze všech informací vybírám jen jednu, kterou zmínil J. Holinka- IaC Energo. Pro samostatnou práci na jaderné elektrárně je nezbytné mimo kvalifikacei z VŠ a profesní specifické přípravy na danou funkci, která trvá i několik let i způsobilost psychická, fyzická, znalost bezpečnostních a provozních předpisů a také prověření způsobilosti pracovníka podle pravidel fyzické ochrany.

Závěrem Miro Tokár -  SE vyslovil přesvědčení, že Nuclear Encounter je užitečná konference, kterou budou obě společnosti (SE i ČEZ) nadále podporovat.

Alveda oznamuje, že podkladové materiály z konference budou umístěnu na webu Alveda (registrovaní dostanou link).

Další a všichni doufají, že prezenční konference, se  připravuje na srpen letošního roku.  

 

Skupinu EUROVIA CS bude pohánět bezemisní elektřina od ČEZ

Datum vydání: 12.04.2021,  Zdroj: nejbusiness.cz :

Výstavba a údržba dopravní infrastruktury v České republice bude ekologičtější. Skupina EUROVIA CS se nově zařadila mezi odběratele ekologicky šetrné energie z bezemisních zdrojů. Zástupci obou společností podepsali společnou deklaraci. Při odběru 1 MWh bezemisní elektřiny se oproti klasické elektřině z běžného energetického mixu ČR ušetří 0,6 tuny CO2, což při průměrné roční spotřebě EUROVIA CS činí snížení o 19,6 tis. tun CO2. Bezemisní elektřinu bude skupina EUROVIA CS odebírat od 1. ledna 2022 až 31. prosince 2023 od ČEZ ESCO, dceřiné společnosti ČEZ.

Vzpomínám si na doby koncem minulého tisíciletí, kdy ještě  Rakousko silně brojilo proti jádru. Tehdy bylo možné si koupit za pár šilinků sofistikovaný přístroj, který indikoval zelenou signálkou, že odebíráte tu správnou nejadernou elektřinu. Ale běda, rozsvítila-li se signálka červená. To jste potom odebírali tu nebezpečnou a nezdravou elektřinu z jaderných českých elektráren.

 

Ze zahraničí

Fukušima Daiichi voda bude vypuštěna do moře

13. dubna 2021, WNN: Japonská vláda dnes oznámila své formální rozhodnutí, že ošetřená voda uložená v lokalitě Fukušima Daiči bude vypuštěna do moře. Očekává se, že Tokijská energetická společnost (Tepco) začne vypouštět mírně radioaktivní vodu v roce 2023 v souladu s mezinárodními normami a předpisy.

V lokalitě Fukušima Daiichi je kontaminovaná voda ošetřena pokročilým systémem zpracování kapalin (ALPS), který odstraňuje většinu radioaktivní kontaminace, s výjimkou tritia. Tato ošetřená voda je v současné době skladována v nádržích na místě. Celková skladovací kapacita nádrže činí asi 1,37 milionu metrů krychlových a očekává se, že všechny nádrže budou plné kolem léta 2022.

 

Nejvyšší ruská chladicí věž vstupuje do další fáze výstavby

13. dubna 2021, WNN: Byla zahájena betonáž chladicí věže v prvním jaderném zařízení Kursk II v západním Rusku. Ve výšce 179 metrů bude stavba nejvyšší chladicí věží v Rusku. Očekává se, že bude plně dokončena do roku 2024.

Alexej Buldygin, vedoucí výstavby projektu, řekl, že betonáž 65 ze 115 pater věže bude dokončena do konce tohoto roku. Tím se konstrukce zvedne do výšky 105 m.

Betonování celého pláště chladicí věže bude vyžadovat asi 14 000 metrů krychlových betonu. Až do páté úrovně bude betonová směs dodávána pomocí čerpadel a pro následující úrovně bude použit jeřáb namontovaný uprostřed chladicí věže.

Práce na výstavbě chladicí věže byly zahájeny na konci roku 2019. To zahrnovalo instalaci 100 sloupů a betonování nosné základny.

Kursk II bude první, kdo použije konstrukci reaktoru VVER-TOI (typicky optimalizovaný, s vylepšenými informacemi).

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany